Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Sześć priorytetów

Data publikacji: 29 czerwca 2017 r. 09:07
Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia 2017 r. 12:49
Sześć priorytetów
 

Program wsparcia finansowego z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej (EFMR) dla Polski został zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z 22 października 2015 r. Polsce przyznano ponad 531 mln euro. Wraz z wkładem z budżetu krajowego (ok. 179 mln euro) łączna kwota wsparcia wynosi prawie 710 mln euro. Oznacza to, że nasz kraj jest w czołówce państw UE, które otrzymają najwięcej środków, a ściślej, w pierwszej czwórce.

Podział Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014 - 2020 pomiędzy państwa UE (mln euro)

W ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” (PO RYBY) 2014-2020 realizowanych jest sześć Priorytetów Unii (PU) oraz Pomoc Techniczna. Pomoc finansowa ukierunkowana została na wsparcie tradycyjnie rozumianego sektora rybackiego (jak to było w perspektywie finansowej 2007-2013), ale też nowych komponentów, dotychczas finansowanych z innych źródeł niż fundusze unijne – chodzi o rynek rybny, kontrolę i egzekwowanie przepisów Wspólnej Polityki Rybołówstwa (w celu skuteczniejszego zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym, nieuregulowanym połowom) oraz gromadzenie danych, a także zintegrowaną politykę morską, służącą szeroko rozumianej ochronie środowiska morskiego.

Oprócz rybołówstwa morskiego, w latach 2014-2020, wsparcie dotyczy rybołówstwa śródlądowego oraz akwakultury i przetwórstwa.

W przypadku akwakultury Europejski Fundusz Morski i Rybacki będzie wspierał działania stanowiące kontynuację okresu programowania 2007-2013, ale też zupełnie nowe. 
Nowością jest tu wsparcie dla działań inwestycyjnych, które obejmie koszty związane z ochroną i rozmnażaniem zwierząt wodnych w ramach programów ochrony środowiska i odbudowy różnorodności biologicznej. Kolejną nowością są usługi z zakresu zarządzania, zastępstw i doradztwa dla gospodarstw akwakultury. Pomocą finansową będzie mógł zostać objęty m.in. zakup usług doradczych o charakterze technicznym, naukowym, prawnym, środowiskowym lub gospodarczym, związany z prowadzeniem gospodarstwa. Kolejnym obszarem wsparcia, w ramach nowej perspektywy finansowej, jest ubezpieczenie zasobów akwakultury. Pomoc finansowa będzie kierowana do producentów ryb w celu ubezpieczenia wspomnianych zasobów. Ubezpieczenie może pokrywać straty ekonomiczne powstałe m.in. w związku z klęskami żywiołowymi, niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi czy też chorobami w akwakulturze.

Sześć priorytetów Unii to:
PU 1 Promowanie zrównoważonego, innowacyjnego i konkurencyjnego rybołówstwa
PU 2 Wspieranie zrównoważonej, innowacyjnej i konkurencyjnej akwakultury
PU 3 Wspieranie wdrażania Wspólnej Polityki Rybołówstwa
PU 4 Zatrudnienie i spójność terytorialna na obszarach rybackich
PU 5 Wspieranie wprowadzania do obrotu i przetwarzania
PU 6 Zintegrowana Polityka Morska

Akwakultura oznacza chów, hodowlę i uprawę organizmów wodnych (roślin lub zwierząt) oraz poprawę ich stanu. Działalność taka prowadzona jest w kontrolowanym lub specjalnie w tym celu wybranym środowisku wodnym. W związku z niebezpieczeństwem przełowienia zasobów, akwakultura postrzegana jest jako alternatywa dla tradycyjnego rybołówstwa.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA