sobota, 19 sierpnia 2017.
Strona główna > Gospodarka > Auta elektryczne motorem wzrostu

Auta elektryczne motorem wzrostu [FILM]

Auta elektryczne motorem wzrostu
Data publikacji: 2017-06-17 12:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-22 13:11
Wywietleń: 851 269249

Mam nadzieję, że auta elektryczne będą jednym z motorów polskiego wzrostu gospodarczego - mówi PAP prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, b. minister środowiska Marcin Korolec. "Mamy interes jako państwo, jako gospodarka, by inwestować w ten obszar" - ocenia.

Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych zapewnia, że w Polsce jest klimat dla popularyzacji samochodów z napędem elektrycznym. "Na spotkania, które robimy w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, za każdym razem przychodzi więcej ludzi. Wiadomość o tych spotkaniach rozchodzi się jakąś dziwną pocztą pantoflową" - tłumaczy. Jego zdaniem w interesie państwa jest, by inwestować w ten obszar. "Mam nadzieję, że to będzie jeden z motorów polskiej transformacji i polskiego wzrostu gospodarczego" - mówi.

Korolec zauważył, że na rynku elektromobilności funkcjonują z powodzeniem polskie firmy. Przywołał przykład firmy Impact (Impact Clean Power Technology S.A. - PAP), która, jak dodał, ma na swoim koncie produkcję pierwszego polskiego samochodu elektrycznego produkowanego seryjnie. "On dzisiaj nie jest już dostępny, ale na bazie tamtych doświadczeń firma Impact zaczęła budować baterie i zestawy bateryjne. Sprzedają je na całym świecie" - zapewnił.

Były minister środowiska (w latach 2011-2013) przyznał, że istotną barierą dla rozwoju sektora aut elektrycznych jest brak infrastruktury do ich ładowania. "Są dopiero początki, ale też chciałbym przypomnieć, że rząd przedstawił projekt ustawy o elektromobilności kilka tygodni temu. Ta ustawa ma być przyjęta do końca roku, ma wejść w przyszłym roku w życie i zasadniczym celem tej ustawy jest promocja budowy infrastruktury" - tłumaczy.

Ministerstwo Energii zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Plan rozwoju elekromobilności uwzględnia także kwestię elektryfikacji transportu publicznego jako jedno z przedsięwzięć, które mają kluczowe znaczenie dla wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki.

"Myślę, że ludzie zaczynają naprawdę mieć ochotę inwestować w samochody elektryczne w momencie, kiedy się chwilę nimi przejadą i zobaczą, jaka to jest jakość i jaka to jest przyjemność jazdy samochodem, który nie wydaje dźwięków, nie emituje spalin" - podsumował Marcin Korolec. (pap)

Komentarze

Wawrzek
Budować Fabrykę takich samochodów w Szczecinie a Wydział Elektryczny ZUT zobowiązać do opracowania dokumentacji elektryki oraz technologii wdrożenia i produkcji.
2017-06-22 13:00:01
Jakieś nieporozumienie
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, a o jej spotkaniach trzeba się dowiadywać "pocztą pantoflową"? To co to za promocja? Taka sama ściema jak spółka państwowa PGE EJ1 mająca doprowadzić do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Założona w 2010 roku a do dziś nie ma nawet fundamentów tej elektrowni. A zarząd bierze wielkie pieniądze za "działalność" w spółce.
2017-06-20 16:00:33
ckm
w polsce szybciej prądu zabraknie niż ludzie będą jeździć autami na prąd, chyba że postawimy elektrownie atomową co wątpliwe, raczej czeka nas kilka elektrowni na węgiel.
2017-06-17 16:19:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Mistrzostwa Europy w siatkówce coraz bliżej
Splash of Colors
Pożegnaliśmy żaglowce
Poprzedni Następny

Nekrologi