poniedziałek, 11 grudnia 2017.
Strona główna > Gospodarka > Będzie trudniej zatrudniać cudzoziemców

Będzie trudniej zatrudniać cudzoziemców

Będzie trudniej zatrudniać cudzoziemców
Data publikacji: 2017-06-16 08:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 513 268995

Wprowadzenie sezonowego zezwolenia na pracę czy też modyfikacja tzw. systemu oświadczeniowego spowodują sformalizowanie procedury krótkoterminowego zatrudniania cudzoziemców. Już dziś, w przypadku zwykłych zezwoleń, oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku trwa kilka miesięcy.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ds. rynku pracy: Projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ma na celu uszczelnienie tzw. procedury oświadczeniowej dla obywateli wybranych 6 państw oraz wdrożenie dyrektywy unijnej w sprawie pracy sezonowej. Jednak w pewnym sensie wprowadza też zmiany w procedurze wydawania ,,standardowych” zezwoleń na pracę przez wojewodę.  Oczywiście są przewidziane terminy na rozpatrzenie wniosków, jednak wiele zależy od zaangażowania oraz właściwego przygotowania organów administracji.

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office: Pewne zastrzeżenia budzi przyznanie ministrowi pracy prawa do wprowadzania, w drodze rozporządzenia, rocznych limitów zezwoleń na pracę, zezwoleń sezonowych i rejestrowanych oświadczeń. Podstawowym elementem ograniczenia nieprawidłowości jest z pewnością zapewnienie skutecznych mechanizmów zatrudniania cudzoziemców. Nie stanowią oni konkurencji dla obywateli polskich, gdyż są głównie zatrudniani na stanowiskach oraz w zawodach deficytowych na rynku pracy. Warto pamiętać, że rosnącemu napływowi obcokrajowców stale towarzyszy trend spadku bezrobocia.

Komentarze

Mlodym do wyboru...
Kto za mlodu nie bedzie chcial nosic teczki, to pozniej od okolo 20-go roku zycia, bedzie musial przez 45 lat "kulac beczki"... a niekiedy nawet i pod gorke !!
2017-06-17 23:21:09
PGR Narodowy
Będzie "trudniej zatrudniać" będzie "łatwiej załatwiać" -podobno dziennikarstwo przestało już być zawodem.
2017-06-17 09:04:36
dział windykacji
Po pierwsze to dopilnować, żeby cudzoziemcy byli płatnikami ZUS, a nie rozpływają się w szarej strefie. Cała Polska mówi po ukraińsku (tylu ich jest), a w ZUS zarejestrowanych zaledwie coś ponad 200 tys. Reszta unika płacenia składek.
2017-06-16 12:30:54
wyprzedzenie
Prace sezonowe wymagają wcześniejszego planowania, więc nie jest tak, że nagle w lipcu ktoś zapragnie hodować truskawki, więc będzie potrzebował obcokrajowców do ich zbioru.
2017-06-16 08:47:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Międzynarodowa flota przy Wałach
Poprzedni Następny

Nekrologi

Teresa Syrek

kondolencje