Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Lewiatan: Słabość polskich mikroprzedsiębiorstw na unijnym rynku

Data publikacji: 30 listopada 2017 r. 13:02
Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia 2017 r. 12:14
Lewiatan: Słabość polskich mikroprzedsiębiorstw na unijnym rynku
 

Według danych Eurostatu 98% firm handlujących towarami w UE to MŚP, w tym około 70% to mikroprzedsiębiorstwa. MŚP stanowią 51% importu wewnątrz UE i 45% wewnątrzunijnego handlu. Polskie MŚP również korzystają ze Wspólnego Rynku, jednak idzie im to słabiej niż pozostałym.

Adam Badach, Fundusz Pomerania: Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa krajów Unii Europejskiej świetnie radzą sobie na rynku unijnym. Prawie 45% eksportu realizowane jest właśnie przez MŚP, przy tym prawie 1/3 przez mikroprzedsiębiorstwa, a więc firmy zatrudniające do 9 pracowników. Udział polskich MŚP to 35% całego polskiego eksportu do UE, co stanowi nieco słabszy wynik niż ten osiągany przez przeciętne MŚP w Unii Europejskiej.

Paweł Skotnicki, ekspert ds. ubezpieczeń i finansów osobistych: Polskie MŚP wytwarzają ok. 50% PKB tworzonego przez przedsiębiorstwa. Wciąż łatwiej im funkcjonować na rynku polskim niż konkurować na rynkach unijnych. Problem stanowi słabość polskich mikroprzedsiębiorstw, gdyż ich wkład w cały polski eksport na rynki UE to zaledwie 6,2%. Wynik ten jest efektem słabości kapitałowej, niskiej skłonności do inwestycji, a zwłaszcza do inwestowania w innowacje. Dane Eurostatu pokazują, że korzystamy ze Wspólnego Rynku, jednak w większości odnosi się to do średnich i dużych firm.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Loża
2017-12-01 11:57:46
Masoni z Lewiatana przyzwyczajają nas do swojej obecności. "Oswajają" społeczeństwo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA