czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Warszawa. Demonstracja przeciwko zmianom w sądownictwie

Warszawa. Demonstracja przeciwko zmianom w sądownictwie

Warszawa. Demonstracja przeciwko zmianom w sądownictwie
Data publikacji: 2017-07-15 22:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-16 12:18
Wywietleń: 201 275219

O prezydenckie weto do dwóch nowelizacji - ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o KRS apelowali podczas sobotniej demonstracji przed Pałacem Prezydenckim w stolicy działacze m.in. Partii Razem, Zielonych i KOD. Wyrażali też oburzenie projektem PiS nowej ustawy o SN.

Demonstracja zgromadziła ponad stu, głównie młodych aktywistów. Wśród nich byli także członkowie Stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej i OPZZ.

Wystąpieniom przedstawicieli ugrupowań przysłuchiwało się wielu warszawiaków i turystów spacerujących Traktem Królewskim. Wśród transparentów i wznoszonych haseł dominowały te, odnoszące się do obrony demokracji, sądów i wolnych wyborów. Wielokrotnie padały apele do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie zmian w wymiarze sprawiedliwości; były też wezwania do jedności sił opozycyjnych.

- Jesteśmy tutaj z bardzo poważnych powodów, jesteśmy tutaj ponieważ Prawo i Sprawiedliwość postanowiło dokonać zamachu nie tylko na sądy, ale tak naprawdę na demokrację. To dwie ustawy, które teraz przeszły - jedna, która sprawia, że PiS daje sobie prawo skracania kadencji organów konstytucyjnych, ot tak, i druga - która właściwie pozwala zaorać Sąd Najwyższy, który odpowiada m.in. za stwierdzenie ważności wyborów - podkreślał Maciej Konieczny z Partii Razem.

- PiS chce zapisać Polskę do "prawicowej międzynarodówki zamordystów", my jesteśmy po to, żeby w tym przeszkodzić - dodał działacz. Przekonywał, że jest jednak coś silniejszego od tej "międzynarodówki". - To solidarność ludzi - w obronie wolności, równości i demokracji - mówił młody polityk.

Filip Ilkowski z Pracowniczej Demokracji przyznał, że zarówno on, jak i inni działacze społeczni bardzo często spotykali się z "haniebną" niesprawiedliwością w sądach, jednak - w jego ocenie - PiS-owski bat nad sądami niczego nie poprawi. - Sądy dalej będą bronić możnych i bogatych, dalej będą stać po stronie oligarchów, z tą tylko różnicą, że PiS-owskie sądy będą bronić także, zupełnie bezpośrednio, istniejącej PiS-owskiej władzy i PiS-owskiej ideologii - przestrzegał Ilkowski.

- To bat na wszystkich protestujących przeciwko władzy świata, wizji Polski, wizji rzeczywistości, którą nam PiS narzuca, przeciwko artystom mającym inną wizję i chęć wyrażania własnej wolności artystycznej, przeciwko kobietom protestującym wobec dyskryminacji i niesprawiedliwości - wskazywał aktywista.

Krytyczka literacka, feministka i działaczka społeczna Kazimiera Szczuka przekonywała, że dziś to nie jest moment, by wypominać politykom "dawne grzechy". - Tak, źle zrobili, dopuścili do tego, wszystko wymaga naprawy i poprawy, ale teraz jesteśmy w takiej sytuacji, że jeżeli naprawdę społeczeństwo nie stanie do oporu, jeżeli nie zrobimy "czarnego protestu" jeszcze raz, jeszcze dziesięć razy, to każdy, kto liczy na to, że w sądzie zostanie sprawiedliwie potraktowany, będzie musiał zapisać się do PiS-u, bo sądownictwo będzie w rękach jednej partii - powiedziała Szczuka.

Uczestnicy zgromadzenia wznosili m.in. okrzyki: "Chcemy weta"; "wetuj ustawę, hej Duda wetuj ustawę"; "wolność, równość, demokracja", "nikt nie stoi ponad prawem"; "nie oddamy wam wyborów", "solidarność naszą bronią". Na transparentach widniały hasła: "sądy zwalczają tylko przestępcy"; "nie łamcie konstytucji, nie mamy zapasowej"; "Jarek, kotu jest wstyd". Wielu aktywistów przyniosło ze sobą biało-czerwone flagi, a także barwy Partii Razem, Zielonych, Komitetu Obrony Demokracji oraz Inicjatywy Polska.

(pap)

Na zdjęciu: Uczestnicy manifestacji jaka odbyła się 15 lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie apelują do prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

lol
Kibole przemytnicy uchodzcow z Krakowa tez beda ? , lol
2017-07-16 11:18:08
Obiektywny
Sto kilka lewako-liberałów na całą Warszawę to prawie tłumy :)
2017-07-15 22:26:10
Gość
I to ma być news?!!! Stuosobowa demonstracja lewaczków mało kogo obchodzi. Gdyby przyszli poszkodowani przez sądy, przykryliby czapkami to zmanierowane towarzystwo.
2017-07-15 22:23:51
Gość
lewacto broni nadzwyczajnej kasty Ciecia RP odchodzi do lamusa. Na szczęście. A portal niech lepiej poinformuje o zwycięstwie Kubota w Wimbledonie, bo już wszyscy podali, a tu cisza.
2017-07-15 22:20:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny