piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Kultura > Inspiratorka w muzeum

Inspiratorka w muzeum

Inspiratorka w muzeum
Data publikacji: 2017-08-12 23:08
Wywietleń: 1070 287817


Fotograficzny dorobek Zofii Rydet "porusza ogromem, artystyczną jakością oraz – co nie mniej istotne – także siłą historycznego zapisu - zachęcają organizatorzy wystawy, która czynna jest od soboty (12 sierpnia) w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie.  

Co o dorobku fotograficznym autorki piszą organizatorzy? "Pierwotnie nie do końca doceniany, umieszczany 
w kontekście ruchu fotoamatorskiego, współcześnie staje się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców i badaczy, a postać autorki – ikoną"

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie zostanie zaprezentowany skromny fragment ogromnego dorobku. Będą to prace z cykli „Czas przemijania”, „Świat uczuć
i wyobraźni” oraz „Nieskończoność dalekich dróg”. 


Zofia Rydet to jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Urodziła się 5 maja 1911 roku w Stanisławowie na Kresach Wschodnich. 

Osiedliła się m.in. w Bytomiu i prowadziła tam sklep papierniczo-zabawkarski. Gdy miała 40 lat na nowo odkryła swoją młodzieńczą fascynację fotografią. Dziś jej fotografie znajdują się w muzeach i galeriach krajowych i zagranicznych.

Ekspozycja czynna będzie od 12 sierpnia do 8 października 2017 roku. Jej tytuł „Zofia Rydet. Fotografia”. Miejsce ekspozycji - Muzeum Narodowe na Wałach Chrobrego w Szczecinie. (isz)

Fotografia pt. "Świat uczuć i wyobraźni", z cyklu Zagłada 1.

Fot. Zofia Rydet

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi