Środa, 24 kwietnia 2024 r.

Piłka nożna. Młodzi portowcy grali w reprezentacjach

Data publikacji: 23 marca 2017 r. 17:50
Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2017 r. 17:50

Reprezentacja Polski do lat 19 (rocznik 1998) wygrała z Turcją 1:0 (0:0) w pierwszym meczu rozgrywanego w Portugalii turnieju II rundy eliminacji do mistrzostw Europy. W sobotę o 15:00 Polacy zmierzą się z Chorwacją.

89 minut na boisku przebywał napastnik Pogoni Szczecin Marcin Listkowski. Spisał się bardzo dobrze. Miał okazję do strzelenia gola, ale jego uderzenie z przewrotki nie zdołało zaskoczyć Ahmeta Sena.

Przez 33 minuty występował na boisku były gracz Pogoni Szczecin Kamil Wojtkowski. Doznał kontuzji i przedwcześnie musiał opuścić boisko. Listkowski i Wojtkowski, to kluczowe postacie reprezentacji prowadzonej przez byłego piłkarza Pogoni Dariusza Dźwigałę.

Listkowski wygrał rywalizację o miejsce w składzie z Florian Schikovskim – napastnikiem Borussi Moenchengladbach, który jesienią ubiegłego roku rywalizował na boiskach młodzieżowej Ligi Mistrzów.

Schikovski w jednym ze spotkań – z Celtikiem Glasgow popisał się hat trickiem. Łącznie w sześciu meczach fazy grupowej młodzieżowej Ligi Mistrzów zdobył 4 gole, natomiast w niemieckiej lidze juniorów rozegrał w obecnym sezonie 21 spotkań, ma na koncie 12 zdobytych goli i 5 asyst. W reprezentacji Polski juniorów przegrywa jednak rywalizację z piłkarzem, który w średniej klasy klubie polskiej ekstraklasy zdołał w obecnym sezonie zagrać zaledwie 120 minut.

Do mistrzostw, które w dniach 2-15 lipca br. odbędą się w Gruzji, awansują zwycięzcy każdej z siedmiu czterozespołowych grup. Gruzini jako gospodarze mają zapewniony udział w turnieju głównym. Polska zagra jeszcze z Chorwacją i Portugalią.

Po raz ostatni polski zespół awansował do turnieju finałowego mistrzostw Europy juniorów starszych, lub młodszych 5 lat temu i wywalczył nawet brązowy medal. Od tamtej pory żadna drużyna tego nie dokonała – dwukrotnie młodzieżowa reprezentacja Polski, cztery razy drużyna juniorów starszych i pięć razy juniorzy młodsi. Również obecny zespół będzie miał trudno.

* * *

Na stadionie w Pile rozegrano natomiast mecz w ramach Turnieju Czterech Narodów pomiędzy Polska, a Włochami. Podopieczni trenera Macieja Stolarczyka wygrali 3:1 (0:0) i awansowali na pierwsze miejsce w tabeli. Przez ostatnie cztery minuty na boisku przebywał pomocnik Pogoni Szczecin Jakub Piotrowski, który obecnie jest wypożyczony do I – ligowego Stomilu Olsztyn.

W drużynie włoskiej grało trzech piłkarzy mających za sobą występy w fazie grupowej Ligi Europy.

* * *

Reprezentacja Polski do lat 16 (rocznik 2001) przegrała z Francją 1:2 (0:0) w drugim meczu towarzyskim pomiędzy tymi drużynami. Pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 2:2.

W obu meczach grali młodzi piłkarze Pogoni Szczecin. W drugim spotkaniu wystąpili w podstawowym składzie: Mateusz Maćkowiak i Paweł Jachno. Ten pierwszy grał do 71 minuty, a ten drugi do 66 minuty.

Drużyny do lat 16 grają dwa razy po 40 minut. (par)