czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Sport > Siatkówka. Gwiazda Chemika na trybunach

Siatkówka. Gwiazda Chemika na trybunach

Siatkówka. Gwiazda Chemika na trybunach
Data publikacji: 2017-11-14 16:37
Wywietleń: 987 301087

W najbliższy czwartek siatkarki Chemika poznają rywalki w fazie grupowej Ligi Mistrzyń. Do rozpoczynających się w grudniu zmagań na europejskich parkietach drużyny z Polic może przystąpić w zaledwie 11-osobowym składzie. Klub wciąż nie uzgodnił bowiem warunków kontraktu z wicemistrzynią Europy Maret Balkestein-Grothues.

Gwiazda na trybunach

Gwiazda reprezentacji Holandii sobotni mecz Chemika z Pałacem Bydgoszcz (3:2) oglądała z trybun. Ubrana jak zwyczajny kibic i bez żadnych akcentów klubowych. Po spotkaniu Holenderka weszła na parkiet i pogratulowała siatkarkom Chemika wygranego tie-breaka. To już piąty z rzędu mecz ligowy, w którym Balkestein-Grothues nie wystąpiła.

W Chemiku oficjalnie zagrała tylko raz w przedsezonowym spotkaniu o Superpuchar. Klub oficjalnie nie wypowiada się na temat sytuacji zawodniczki. Nieoficjalnie wiadomo, że są rozbieżności co do zapisów kontraktowych i trwa wymiana korespondencji między klubem i menedżerem Holenderki.

– Jak widać Maret cały czas jest w Policach i wydaje mi się, że jest bliżej niż dalej, aby wróciła do gry – mówił po meczu z Pałacem dyrektor zarządzający Chemika Radosław Anioł.

Balkestein-Grothues miała być jedną z gwiazd Chemika, a jej czerwcowy transfer hitem Ligi Siatkówki Kobiet. Swoje możliwości siatkarka potwierdziła podczas mistrzostw Europy, zdobywając z reprezentacją swojego kraju srebrny medal, a w Chemiku w meczu o Superpuchar z Budowlanymi Łódź.

Holenderka miała być także ważnym ogniwem mistrzyń Polski w rozpoczynającej się dla policzanek za miesiąc rywalizacji w Lidze Mistrzyń. Póki co Chemik musi sobie radzić w krajowych rozgrywkach w zaledwie 11-osobowym składzie. Tak wąskiej kadry jeszcze w historii Chemika nie było.

Krótka ławka

Klub już przed sezonem zdecydował, że nie będzie zatrudniał czwartej środkowej, co wcześniej było standardem. Sytuację skomplikował dodatkowo urlop macierzyński Marioli Zenik. Chemik i w tym przypadku nie zdecydował się na szukanie dublerki dla jedynej libero Aleksandry Krzos.

Od pięciu spotkań klub musi sobie radzić też z zaledwie trzema przyjmującymi. Sytuacja trenera Jakuba Głuszaka jest o tyle niekomfortowa, że jedna z nich, Malwina Smarzek, jest nominalną atakującą, z konieczności ustawianą na przyjęciu. Swój potencjał w pełni pokazywała w kadrze grając właśnie na pozycji atakującej.

W klubie grając na innej pozycji ma przyjęcie na poziomie 21 procent i zaledwie 32-procentową skuteczność ataku. Dwie pozostałe przyjmujące Natalia Mędrzyk i Bianka Busa do Chemika dołączyły przed sezonem i ich dotychczasowe statystyki także nie są imponujące. Busa ma wprawdzie przyjęcie na poziomie 46 procent, ale w ataku zaledwie 28 procent skuteczności. Mędrzyk, która obiecująco zaczęła sezon, w ostatnich meczach obniżyła loty i legitymuje się 39-procentowym przyjęciem i 35-procentową skutecznością ataku.

Holston już gra

W sobotę po raz pierwszy w większym wymiarze czasowym zaprezentowała się natomiast w Chemiku amerykańska atakująca Alex Holston. Na dziesięć ataków skończyła cztery i raczej trudno będzie nowej zawodniczce Chemika rywalizować o miejsce w „szóstce” z będącą w doskonałej formie Katarzyną Zaroślińską-Król (w meczu z Pałacem miała blisko 60-procentową skuteczność w ataku).

Losowanie Ligi Mistrzyń

Krótka ławka rezerwowych i postawa w ostatnich meczach ligowych nie napawają optymizmem przed zbliżającą się Ligą Mistrzyń. W czwartek Chemik pozna grupowe rywalki i choć będzie losowany z pierwszego koszyka, może trafić na europejskich potentatów i najlepsze ekipy ubiegłorocznej edycji Ligi Mistrzyń. Bez straty seta eliminacje przeszedł ubiegłoroczny triumfator Vakifbank Stambuł i srebrny medalista włoski Imoco Volley Conegliano z Joanną Wołosz w składzie.

– Nasze zawodniczki potrzebują jeszcze czasu, aby zgrać się z nową rozgrywającą. Za trzy tygodnie gra naszej drużyny powinna wyglądać już zupełnie inaczej – uspokaja Radosław Anioł. ©℗ (woj)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny