czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Protesty przeciwko wynikowi tureckiego referendum

Protesty przeciwko wynikowi tureckiego referendum

Protesty przeciwko wynikowi tureckiego referendum
Data publikacji: 2017-04-16 22:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1687 241887

Uderzając w garnki i patelnie mieszkańcy niektórych dzielnic Stambułu, największego miasta Turcji, protestują przeciwko ogłoszonemu przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zwycięstwu w niedzielnym (16 kwietnia) referendum zatwierdzającym zmianę ustroju kraju na prezydencki.

Powołując się na świadków Reuters poinformował, że protestują mieszkańcy co najmniej czterech dzielnic. Bicie w garnki i patelnie to tradycyjna miejscowa forma demonstrowania sprzeciwu. Na zamieszczanych w mediach społecznościowych zdjęciach i nagraniach widać grupy protestujących mieszkańców Stambułu, którzy wyszli na ulice. Pojawiali się na nich także zwolennicy prezydenta.

Rządowa agencja prasowa Anatolia podała, że w referendum 51,3 proc. Turków opowiedziało się za zmianami w konstytucji, wprowadzającymi prezydencki system rządów. Takie są wyniki po przeliczeniu 99 proc. głosów. Według Erdogana, za zmianami ustrojowymi opowiedziało się 25 mln obywateli, a przewaga zwolenników ustroju prezydenckiego wyniosła 1,3 mln głosów. Jednak w trzech największych miastach: Stambule, Ankarze i Izmirze większość zdobyli przeciwnicy zmian konstytucji - podał Reuters. Wcześniej zwycięstwo w referendum ogłosił premier Turcji Binali Yildirim, powołując się na nieoficjalne wyniki głosowania.

(pap)

Fot. EPA/CLEMENS BILAN

Komentarze

Jarun
Dyktatura dzieli si na "dobrą" czyli popierającą USA i "złą" -którą popiera Rosja. Można mordować, wsadzać do więzienia byle tylko trzymać sztamę z Ameryką. Jak mawia Michalkiewicz "to nasz sukinsyn". Jakoś w Europie Zachodniej nie widać protestów obrońców Praw Człowieka. Widocznie im "starsi i mądrzejsi" mówią przeciwko komu mogą protestować i kiedy mają się oburzać!
2017-04-18 18:02:20
do @ Jas
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/tusk-i-merkel-w-turcji-odwiedzaja-uchodzcow,638266.html Tusk: nikt nie ma prawa pouczać Turcji. - Turcja daje najlepszy na świecie przykład traktowania uchodźców - oświadczył Tusk po rozmowach europejskiej delegacji z szefem tureckiego rządu Ahmetem Davutoglu ..... Gdy mówi "król Europy" wstyscy klękają.
2017-04-18 09:11:35
Jas
No to turcy maja juz przej... pełna dyktatura, jak przy Brexicie wioski i starsi niedoinformowani głupi ludzie o tym zdecydowali, Ankara,Stabuł przeciw, w Polsce chyba 72% turków przeciw ,plus ewentualne fałszerstwa,sciema żeby nie wyglądało ze wygrał 80 do 30 ,tylko niby 51/49 -fasada wolnych wyborów,TRAGEDIA ,dla regionu i Europy.No to milosnicy dyktatur (a jest ich u nas wielu )moga już lecieć do Turcji na wakację, przekonają się co się szykuje u nas,najlepiej bezpowrotnie.
2017-04-17 06:03:23
Czyzby spadly od A.....,
A skad sie wziely... i Kto za tym stoi... odnosnie nie stemplowanych kart ( czyli nie Oficjalnych ) ktorymi oddano glosy ??
2017-04-16 23:15:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny