Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Areszty za handel fałszywymi lekami

Data publikacji: 05 września 2017 r. 15:09
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:49
Areszty za handel fałszywymi lekami
Fot. policja  

Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie prowadzą śledztwo dotyczące nielegalnego handlu środkami farmaceutycznymi na odchudzanie, zakazanymi w Unii Europejskiej. Zatrzymano kilkanaście osób, w tym kierujące przestępczym procederem. Wobec  trójki z nich zastosowane zostały tymczasowe areszty. Sprawcom grozi od 6 miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. 

Wszczęcie postępowania poprzedzone było kilkumiesięczną pracą policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą z KMP w Szczecinie. 

- Z ustaleń policyjnych wynikało, że na terenie całego kraju wprowadzany jest do obrotu w znacznych ilościach  produkt leczniczy pod nazwą „Meridia”. Następnie dochodziło do „prania” pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa za pomocą rachunków bankowych zakładanych na podstawione osoby. Po zebraniu tych informacji zainicjowano złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. W dniu 21 września 2016 roku Prokuratura Okręgowa w Szczecinie wszczęła w tej sprawie śledztwo, które powierzono do prowadzenia Wydziałowi Dochodzeniowo–Śledczemu Komendy Miejskiej Policji. Dotyczy ono wprowadzenie do obrotu od listopada 2014 do maja 2017 roku środków farmaceutycznych nie dopuszczonych na terenie Polski, o takich nazwach jak „Meridia”, „Adipex-P” oraz „Qsymia”, które były sprzedawane za pośrednictwem internetu, czym sprowadzono niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób - informuje podkom. Mirosława Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Ustalono, że co najmniej 3 800 osób nabyło od sprawców za pośrednictwem internetu niedopuszczone do obrotu w Polsce i niebezpieczne dla życia oraz zdrowia środki.

- Sprawcy z przestępczego procederu uzyskali znaczne korzyści majątkowe. Przechodziły one przez kilkanaście rachunków bankowych otwartych  w oddziałach na terenie województwa zachodniopomorskiego na podstawione osoby, tzw. słupy - dodaje Rudzińska. - Sprawcy z przestępczego procederu uzyskali znaczne korzyści majątkowe. W ubiegłym tygodniu na polecenie prokuratury policjanci w Międzyzdrojach zatrzymali 33-latka i w Poznaniu 26-letnią kobietę. Są to osoby kierujące procederem. Trzeci wspólnik, 42-latek, przebywał w areszcie śledczym w związku z inną sprawą 

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty, m.in. narażania na niebezpieczeństwo poprzez wyrabianie bądź wprowadzanie do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji oraz prania brudnych pieniędzy. Następnie sąd zastosował wobec całej trójki środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące. Dotąd w sprawie zarzuty usłyszało 14 osób.
(dar)

Fot. policja

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA