piątek, 21 lipca 2017.
Strona główna > Wiadomości > Identyfikują ofiary, spierają się

Identyfikują ofiary, spierają się

Identyfikują ofiary, spierają się
Data publikacji: 2017-04-20 16:29
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-20 17:55
Wywietleń: 201

W tle zaplanowanego na piątek ogłoszenia nazwisk kolejnych zidentyfikowanych ofiar terroru komunistycznego trwa spór pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie. Instytut zarzuca medykom nieuprawnione informowanie o tożsamości ofiar. PUM odpowiada, że nic takiego nigdy nie miało miejsca - i żąda od IPN-u wycofania komunikatu.

Na stronie Instytutu przeczytamy: "Informacje podawane przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów, działającą przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie na swoim profilu w mediach społecznościowych, dotyczące zidentyfikowanych ofiar, mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wykonuje badania genetyczne na zlecenie prokuratorów IPN i nie jest uprawniony do publicznego przekazywania informacji wchodzących w zakres toczącego się postępowania karnego".

PUM, na swojej stronie, prostuje: "Nigdzie na profilu społecznościowym PBGOT nie umieszczono informacji mogących chociażby w pośredni sposób wskazywać na tożsamość identyfikowanych osób. W ostatnim okresie jedyne informacje związane z ofiarami zbrodni komunistycznych i stalinowskich, jakie zostały opublikowane na profilu, stanowiły odnośnik do materiałów prasowych podmiotów zewnętrznych (...) Już tylko na marginesie należy wskazać, iż także w tych artykułach nie wskazano informacji pozwalających na zidentyfikowanie osób (...) PUM, zachowując wymaganą staranność, nigdy nie podawał do publicznej wiadomości informacji objętych prowadzonymi postępowaniami karnymi".

Szczecińska uczelnia uważa, że IPN naruszył jej "dobra osobiste". Domaga się usunięcia komunikatu IPN-u.

To nie pierwsza tego rodzaju sytuacja. Wcześniej Krzysztof Szwagrzyk złożył dymisję z funkcji wiceprezesa IPN-u z powodu konfliktu z PUM. Ostatecznie wycofał się z tej decyzji.

©℗

(as)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: PUM uważa, że IPN naruszył "dobra osobiste" uczelni.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Kurier morski

Wsparcie rybołówstwa i rybactwa z funduszy Unii Europejskiej
CZYTAJ WIĘCEJ...

Filmy

Selma z lodowatych mórz w dąbskiej marinie
Tango na Wałach
Koncert wśród róż
Poprzedni Następny

Nekrologi