sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Wiadomości > Ognisko na plaży za zgodą urzędu

Ognisko na plaży za zgodą urzędu

Ognisko na plaży za zgodą urzędu
Data publikacji: 2017-05-10 08:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:29
Wywietleń: 375 252737

Do niedawna rozpalenie ogniska na nadmorskiej plaży było całkowicie zakazane. Teraz będzie możliwe po wcześniejszym uzyskaniu odpowiedniej zgody urzędu morskiego. Nie mając takiego zezwolenia, trzeba się liczyć z karą grzywny – nawet do 5 tysięcy złotych.

– Dzięki staraniom pracowników urzędów morskich weszła w życie – zapowiadana przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – nowelizacja Ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej, przywracająca możliwość rozpalania ognisk na plaży za zgodą właściwego terytorialnie dyrektora urzędu morskiego – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Oznacza to, że zgodę na rozpalenie ogniska na plaży można uzyskać w drodze wydania przez urząd decyzji administracyjnej.

– Procedura ta może potrwać od dwóch do czterech tygodni – dodaje E. Wieczorek.

Rozpalenie ogniska na nadmorskiej plaży bez tej zgody nadal będzie podlegać karze.

– Grozi za to mandat karny do 500 zł, a w przypadku spowodowania szczególnego zagrożenia nasi pracownicy będą mogli skierować do sądu wniosek o ukaranie grzywną w wysokości do 5000 zł – zaznacza rzecznik UMS.

Przypomnijmy, że przed tą nowelizacją – od jesieni 2015 roku – w ogóle nie było możliwości rozpalenia ogniska na plaży. Wtedy to zaczęły obowiązywać przepisy zmienionej w sierpniu 2015 r. ustawy o obszarach morskich. Ówczesna nowelizacja miała zapobiec podwójnemu karaniu sprawców przewinień. Jednak w jej efekcie urzędy morskie musiały odmawiać wydawania zezwoleń. Mało tego, wnioskodawca i tak był obciążany kosztem opłaty skarbowej za wydanie decyzji. Doszło więc do sytuacji, że osoby chcące być w zgodzie z prawem karano za jego nieznajomość już na etapie prośby o zezwolenie.

(ek)

Fot. archiwum

Komentarze

hm
@mrry O to to, dokładnie tak.
2017-05-11 16:11:44
mrry
chyba czesc komentujacych nigdy nie uzestniczyla w imprezie z ogniskiem na plazy :) w calej tej imprezie nie chodzi przeciez o palenie ognia w ciagu dnia wsrod opaajacych sie i kompiacych,ale o imprezy nocne! jedna z wiekszych przyjemnosci, to moc posiedziec w nocy wsrod szumu fal i zimnej bryzie od morza przy urokliwym i cieplym gnisku. wszystko oczywiscie w granicach rozsadku i bez zasmiecania plazy.
2017-05-10 21:52:37
hm
@Jacek Wieczorem, na odludnym odcinku plaży, ognisko aby się ogrzać i upiec kiełbaskę. Miło?
2017-05-10 14:28:59
jacek
"hm Co komu przeszkadza ognisko na plaży? " Mnie. Możesz podać choć jeden sensowny powód do robienia ognisk na plaży? Jedziesz nad morze aby wdychać dym czy raczej wentylować płuca świeżym, morskim powietrzem? Przecież dym z ogniska będzie rozciągał się na sporej przestrzeni i odczuje to wielu innych ludzi, którym to się nie podoba. Ta decyzja jest bez sensu
2017-05-10 13:45:49
Gościu @Nie dawaj dziecku zapałek
a debilom dostępu do internetu
2017-05-10 12:26:18
Nie dawaj dziecku zapałek
a idiotom...władzy.
2017-05-10 12:12:37
Wolności! Wróć!
To teraz proszę o możliwość rozpalenia ogniska na działce czy w ogródku.
2017-05-10 11:49:24
on_fire
No wlasciwie to czemu nie pozwalaja palic ognisk na plazy? Piasek im sie zapali :-) To chyba typowa chec pokazania przez urzednikow kto tu rzadzi.
2017-05-10 10:35:59
hm
Co komu przeszkadza ognisko na plaży?
2017-05-10 10:03:35
abcd
Juz widze jak sebix ,karyna,dżesika i brajan odpalaja ognisko za zgoda urzedu buahhaha jak oni nawet o tym sie nigdy niedowiedza, bedzie jeszcze wiekszy syf plus parawaning januszowy oczywisce ,masakra, coraz wiekszy rak.
2017-05-10 09:08:13
Piknik wyborczy
Pikniki wyborcze na plaży - oto cel. Nie widzę innego zastosowania tego przepisu
2017-05-10 08:54:26
wq
Kolejny powód, żeby nie jechać nad morze.
2017-05-10 08:53:15
SromotnikBezwstydny
Kolejna idiotyczna zmiana prawa. Bogate snoby zaśmiecą plaże. Czy urzędnicy UM będą po nich sprzątać???
2017-05-10 08:36:56