sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie

Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie [GALERIA]

Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie
Data publikacji: 2017-03-07 22:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:12
Wywietleń: 1733 221150

Na cmentarzu wojennym w Gryfinie pochowano we wtorek (7 marca) szczątki czerwonoarmistów poległych w walkach o Goleniów. Ich pamięć uczczono podczas uroczystości pogrzebowej, w której wziął udział konsul generalnej Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Aleksander Karaczewcew, burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz, przedstawiciele gryfińskiego samorządu, duchowni – prawosławny i katolicki.

Fragmenty ciał wydobyto pod koniec stycznia br. w trakcie demontażu pomnika ku czci żołnierzy radzieckich przy ul. Wolińskiej w Goleniowie. Pierwszą ekshumację przeprowadzono tu w 1953 roku, ale uczyniono to niedbale; w ziemi pozostały szczątki ponad dwudziestu ciał. Pochowano je teraz. Spoczęły – podobnie jak większość poległych żołnierzy radzieckich pogrzebanych na gryfińskim cmentarzu – w bezimiennych mogiłach. Konsul A. Karaczewcew w krótkim przemówieniu ze wzruszeniem dziękował za pamięć o bohaterach, której dowodem była dzisiejsza uroczystość pogrzebowa, a także – dbałość polskiego społeczeństwa o miejsca pochówku żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Tekst i fot. Maria Piznal

Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie Pochówek na cmentarzu wojennym w Gryfinie

Komentarze

Pamięć umiera ostatnia
Widzicie, po co ten krzyk o likwidacje sowieckich pomników, skoro Polacy z należytym szacunkiem dbają o pamięć żołnierzy, których dotyczą te monumenty. Niech łza konsula będzie na to niezbitym dowodem.
2017-03-08 07:18:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską