sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Wiadomości > Siarka i fundusze

Siarka i fundusze

Siarka i fundusze
Data publikacji: 2017-10-20 20:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-22 21:46
Wywietleń: 761 297587

Marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz skierował pismo do Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz rady nadzorczej tej spółki. Podziela w nim niepokój świnoujścian w sprawie przeładunków siarki w tamtejszym porcie oraz apeluje o przeanalizowanie umów z dzierżawcami terenów portowych pod kątem zasad i warunków przeładunku. Wyraził też gotowość do współpracy z wojewodą w kwestii obsady zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

– Trudno się dziwić lokalnym niepokojom – mówił podczas piątkowej konferencji marszałek. – Niestety, urząd marszałkowski padł ofiarą nieprawdziwych tez. Nie posiadamy żadnych ustawowych kompetencji do decydowania o tym, jaki towar wpływa lub wypływa z terenu portów morskich. Nie jesteśmy w stanie tego kontrolować, ani nie wydajemy decyzji środowiskowych w zakresie zgody na przeładunek określonego towaru. Ten problem powinien zmusić do refleksji włodarzy tego terenu, czyli Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. To on wydzierżawia prywatnym najemcom tereny portowe i określa kryteria ekonomiczne, a także ma prawo określić, w jaki sposób powinny być użytkowane. Trzeba dokonać przeglądu w umowach dzierżawy, aby się upewnić, czy w sposób właściwy zabezpieczają ludzkie zdrowie, życie oraz środowisko naturalne.

Przypomnijmy, że kontrowersyjny przeładunek prowadzi spółka OT Port Świnoujście.

Olgierd Geblewicz odniósł się też do otrzymanego od wojewody listu w sprawie powołania Radosława Grzegorczyka na funkcję prezesa WFOŚiGW w Szczecinie oraz Pawła Mirowskiego na funkcję wiceprezesa. Marszałek wyraził chęć współpracy, jednak ma poważne zastrzeżenia do jednej z kandydatur.

– Pan Paweł Mirowski jest prominentnym członkiem Prawa i Sprawiedliwości, radnym powiatu polickiego, w przeszłości sprawującym urząd wiceburmistrza i wicestarosty polickiego, również z ramienia PiS – czytamy w piśmie marszałka do wojewody. – Po przejęciu władzy przez PiS, jako bliski współpracownik pana marszałka Joachima Brudzińskiego został skierowany do pracy w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA, gdzie pełni funkcję dyrektora Centrum Infrastruktury.

Według O. Geblewicza, od kilku miesięcy mamy do czynienia z zamachem na WFOŚiGW, a PiS w pełni przejął kontrolę nad Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, powołując w skład zarządu swoich prominentnych działaczy.

Tekst i fot. Kamil Krukowski

Komentarze

Polonus
Hipokryci z PO! Niech powiedzą, co wyprawiają w Urzędzie Marszałkowskim razem z PSL! Nie bez powodu powstał tam związek zawodowy.
2017-10-22 21:45:27
Dlugo... PiS
Panie Geblewicz, a jak Sprawy z przeladunkiem siarki wygladaly w latach 1945-2015 ?? Moze wiec wy-PO-wie sie Pan... chocby o latach 2007-2015
2017-10-20 23:03:03
\
Już nie mają kogo, że chłopa z funkcji zabierają..
2017-10-20 21:29:44
zak
nic dziwnego wygrali wybory to obsadzają stanowiska . I bardzo dobrze przecież nie powołają tam ignorantów z PO.
2017-10-20 20:49:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi