niedziela, 18 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Szczeciński czwartek z ministrem

Szczeciński czwartek z ministrem

Szczeciński czwartek z ministrem
Data publikacji: 2015-07-16 18:00
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:06
Wywietleń: 391 4243

Minister Zdrowia, prof. Marian Zembala, zapowiedział w Szczecinie powołanie Narodowego Instytutu Raka. Na pytanie o to, czy regionalny szpital powinien mieć aż siedmiu wicedyrektorów (jak to jest w szpitalu w szczecińskich Zdrojach), przyznał, że to dużo, ale też podkreślił: „dyrektorzy szpitali mają autonomię".

W szczecińskim Zdunowie odbyło się kolejne czwartkowe spotkanie ministra z cyklu „Zdrowie Polaków portret własny". Minister jednak chętniej oddawał głos profesorom z różnych dziedzin medycyny, niż sam mówił.

Spotkanie z ministrem zdominowała zapowiedź powołania Narodowego Instytutu Raka. W nim istotną rolę odgrywaliby nie tylko onkolodzy i chirurdzy, ale też m.in. genetycy.

- To kolejny etap, żeby z onkologii klinicznej przejść w onkologię prewencyjną - powiedział minister. - Taką, w której w oparciu o badania naukowe, można dużo precyzyjniej wskazać obszary i populacje, w których są zagrożenia i ją dużo dokładniej badać, wykorzystując wiedzę z genetyki, epidemiologii, współpracując z instytutami międzynarodowymi. Odniosę się do dwóch przykładów w polskiej onkologii. Pierwszy dotyczy prof. Lubińskiego (szczeciński genetyk), który wykazał, jak ważne jest wyselekcjonowanie i stwierdzenie, że oto w tej grupie nawet bardzo nowoczesna, klasyczna terapia będzie obarczona większym niepowodzeniem. Wszyscy zadajemy sobie pytanie, co zrobić, żeby tę grupę zidentyfikować, na miarę możliwości medycznych, ekonomicznych logistycznych i innych. Trzeba wzmocnić badania w zakresie onkologii prewencyjnej. Odbyły się dwa spotkania z przedstawicielami ministerstwa nauki, poprzedzone działaniami rady naukowej, aby wyodrębnić środki w ramach istniejących projektów, na badania kliniczne, niekomercyjne. Po to, aby pokazać siłę polskiej nauki i medycyny także w obszarze onkologii.

(sag)

Więcej w jutrzejszym papierowym wydaniu Kuriera.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy