piątek, 27 kwietnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Znalazł skarb w swoim ogródku

Znalazł skarb w swoim ogródku

Znalazł skarb w swoim ogródku
Data publikacji: 2018-01-14 10:23
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:43
Wywietleń: 9756 309063

Piotr Kopański z Wolina pomógł archeologom dokonać niezwykłych odkryć. Skarby historii znajdowały się w… jego ogródku. – Odkryte artefakty rzucają całkiem nowe światło na historię wczesnośredniowiecznego Wolina, a więc pośrednio północnej Europy – mówi dr Wojciech Filipowiak z wolińskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Za pomoc Piotr Kopański otrzymał od ministra kultury i dziedzictwa narodowego nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Przeszło dwa lata temu Piotr Kopański rozpoczął przekopywanie działki obok swojego domu. Podczas prac dokonał niezwykłych odkryć. Znalazł m.in. fragmenty ceramiki oraz sprzączkę od starego pasa. Wiedział, że przedmioty są stare, mogą mieć wartość historyczną, i że należy znaleziska zgłosić.

– Przez koleżankę skontaktowałem się z Wojciechem Filipowiakiem i poinformowałem o tym, co znajduje się na mojej działce. Później zgodziłem się, żeby prace przeprowadzili tutaj archeolodzy. Tak zaczęła się nasza współpraca – opowiada pan Piotr.

Bardzo ciekawym znaleziskiem jest m.in. moneta Ottona III datowana na koniec X lub początek XI wieku. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 12 stycznia 2018 r.

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

Komentarze

Neox
Chłopaki to ściema tylko po to że teraz ludzie siedzą w domach i myślą o ja też jakieś monetki znalazłam trzeba je zgłosić to skarb archeo robią propagandę.
2018-01-16 06:41:25
Poszukiwacz1111
Gdyby policja weszła do domów archeologów,muzealników to dopiero było by ponuro,kto dołki kopie ten sam w nie wpada
2018-01-15 20:21:31
Poszukiwacz
Ty ZOGAR! Moze sam jesteś hieną. Nie posądzaj poszukiwaczy wedle siebie. My mamy pasję. A ty siedzisz na du.ie i grzebiesz w nosie. Nie wiesz pewnie nawet co to wykrywacz. Nie pozdrawiam takich hien jak ty
2018-01-15 13:59:52
piter
w życiu już nic nie oddam ani muzeum ani żadnemu archo !!!!- niedawno oddałem moniaki guziki i inne - w podziękowaniu dostałem = ,, proszę więcej nic nie przynosić , nie wiem co z Panem teraz począć , dyrektor jest na to bardzo rozgniewany,, - nigdy więcej !!!!
2018-01-15 09:59:15
Zogar
Widze że archeolodzy kreują się w mediach na tych dobrych Dają nagrody itd Myślę że to ściema i to jest granie pod publike Poszukiwacze to hieny cmentarne a archeo to dający nagrody za znaleziska dobrzy ludzie SCIEMA !
2018-01-15 09:39:08
Tomi1
Archeolodzy już pewnie dawno ten skarb do Niemiec sprzedali
2018-01-15 08:54:57
PsychoKiller
Ja oddałem unikatową zapinke z przed ponad 2500 lat (Halsztat) i dostalem piekny protokół przekazania darowizny dla Muzeum w Kazimirzu Biskupim, zapinka unikatowa w skali kraju, Poznański archeolog napisał o niej opracowanie dostepne w sieci. Trzeba mieć chyba chody aby cokolwiek Minister Kultury za to dał :(
2018-01-15 06:30:59
Krzysztof
Teraz można kopać tylko w swoim ogródku,więc można się spodziewać mnóstwo odkryć archeologicznych!!!
2018-01-14 20:22:26
Radzimir
Podobno wiele skarbów jest zakopanych w ziemi i czeka na odnalezienie. Bohater niniejszego artykułu powinien zmotywować swoich sąsiadów do przekopywania ogródków, a nóż coś znajdą wartościowego.
2018-01-14 16:36:16