Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Konkurs wraca do życia

Data publikacji: 2016-05-23 12:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-19 23:50

Konkurs piosenki Eurowizji – wielka atrakcja dla mas rodem z lat 60., w XXI wieku, rzec można, zjechał na psy. Ubiegłoroczny uratowała znakomita piosenka szwedzka, ale była niczym kwiat na pustyni. I oto w tym roku ta zdychająca z monotonii i po prostu z braku dobrych piosenek impreza zdecydowanie nabrała wigoru! Przede wszystkim nadawała się do słuchania. Może to po prostu czysty przypadek. Myślę jednak, że to znak społecznej, a więc i artystycznej reanimacji.

Piosenka popularna, czyli najprostsza, strojna w melodię, poezja dla szerokich rzesz, zawsze reaguje na społeczne nastroje, a więc na zdarzenia w polityce. Nie przypadkiem w dobie wybuchu rewolucji „dzieci kwiatów” w latach 1968-70, narodził się nowy styl w sztuce, kontestujący panującą manierę. Zaskoczeniem było, że z obyczajowego bagna wyłoniła się dziwna i fascynująca muzyka, która zachwyciła świat…

Myślę, że i w tym roku nieoczekiwanie ciekawy i różnorodny konkurs Eurowizji  to efekt eskalacji społecznych niepokojów, eksplozji towarzyszącej im energii. Wszak od ubiegłej wiosny cała Europa, a może i cała cywilizacja białego człowieka wkroczyła w proces zmiany…

Po raz pierwszy w konkursie do oceny festiwalowych piosenek dopuszczono bez pośrednictwa krajowych mediów szeregowych telewidzów, dając im połowę głosów. Tym samym uszczuplając o połowę dotychczasowy monopol jurorów. I z werdyktu tychże jurorów już wiemy, co w piosence jest politycznie poprawne, a co nie… Na pewno – wedle tychże norm – niepoprawne jest to, co z Polski. Wszak naszą piosenkę z chwytliwym motywem, w wykonaniu obdarzonego świetnym głosem Michała Szpaka, jurorzy umieścili na końcu stawki… Czy słoń im na ucho nadepnął? Po prostu – są strażnikami poprawności. Biedacy, mieli w ogóle problem z ekspansją piosenek z krajów słowiańskich – bijących na łeb zachodnią glajchę. Zwłaszcza z wyborem między Rosją a Ukrainą. I ukarali (za Krym) skądinąd bardzo zgrabną piosenkę rosyjską. W efekcie dano szansę… Australijczykom. Na szczęście, europejski lud plwając na politykę, skorygował werdykt. Vox populi dał prymat Rosjanom, drugie miejsce Ukrainie (Tatarce!), a trzecie naszemu Michałowi!

Jacyś nadto dociekliwi dosłuchali się plagiatu w piosence polskiej, że niby skopiowana z ruskiego hymnu „Specnazu”. Producent płyty zaprzeczył oskarżeniom…

Tymczasem, chwytliwy refren melodii w wykonaniu Michała Szpaka, cała Polska usłyszała już w 1969 roku na festiwalu piosenki polskiej w Opolu! Irena Santor wyśpiewała wówczas grand prix przebojem „Zapamiętasz, że to ja”. Tekst do niej napisał Zbigniew Stawecki, a melodię wytrawny muzyk Jacek Szczygieł (1942-2003). Inne tempo, inny nastrój (hit z lat 60. był radosny i dowcipny, Szpaka – dramatyczny na granicy kiczu), ale rdzeń muzyczny ten sam! I cóż z tego! Co szkodzi, że Szpak po tylu latach zaśpiewa kawałek Szczygła. Zostanie w rozśpiewanej ptasiej familii…

A swoją drogą wspaniała pieśń (bo jednak nie płocha piosenka) ukraińskiej Tatarki nie miała sobie równych.

Komentarze

jagoda
2016-05-24 10:14:27
@wp.lo uciążliwy jesteś pampers :-)
wp.lo
2016-05-23 20:07:58
Kto zył w latach 70. i jeszcze nie zdemenciał widzi to przerabianie kultury na kulturę dla szerokich rzesz.
Piotr Wójcicki
2016-05-23 14:59:02
"Po raz pierwszy w konkursie do oceny festiwalowych piosenek dopuszczono bez pośrednictwa krajowych mediów szeregowych telewidzów, dając im połowę głosów. Tym samym uszczuplając o połowę dotychczasowy monopol jurorów." - Ten system (50% jury - 50% widzowie) obowiązuje od dobrych paru lat, bo od 2009 r. W tym roku po raz pierwszy pokazano jedynie dokładnie jak głosowało jury, a jak telewidzowie w Europie. Wcześniej podawana była tylko łączna punktacja.
Jarun
2016-05-23 13:37:48
Konkurs zdycha i na nic pomoże zaklinanie rzeczywistości. Od ponad 40 lat Eurowizja nie wylansowała żadnego przeboju tzn. od czasów ABBA-y. Od kiedy to Australia, Izrael i Azerbejdżan są w Europie? A jurorzy głosowali poprawnie politycznie czyli przeciwko Rosji na Ukrainę i nieważne jak ta Tatarka śpiewała i o czym. Na następną Eurowizję proponuję aby Polak śpiewał o rzezi wołyńskiej. Dopiero tym poprawnie politycznie eurofagasom zabiją ćwieka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500