niedziela, 18 sierpnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Agencja Nieruchomości Rolnych > Pomost na studia. Ze wsi nie znaczy gorszy

Pomost na studia. Ze wsi nie znaczy gorszy

Data publikacji: 2015-07-20 12:26
Wywietleń: 1184

POCHODZĄ z małych miasteczek i wsi. Są młodzi, zdolni, ale wielu z nich nie stać na studiowanie. To właśnie z myślą o nich powstał Program Stypendiów Pomostowych. Dotychczas z takiej formy finansowego wsparcia skorzystało 1488 stypendystów z Zachodniopomorskiego (głównie z terenów popegeerowskich). 

Półtora tysiąca stypendystów

Program Stypendiów Pomostowych został zainicjowany w 2002 roku, m.in. przez Agencję Nieruchomości Rolnych, w odpowiedzi na istotny problem społeczny, jakim była wyraźna dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w miastach. Program ułatwia uzdolnionej młodzieży z małych miejscowości, pochodzącej z rodzin o niskich dochodach, podjęcie decyzji o kontynuowaniu nauki na wyższych uczelniach poprzez stworzenie możliwości uzyskania stypendium na pierwszy rok studiów. Od 2005 r. Agencja jest jednym z organizatorów Programu odpowiedzialnym za dotarcie informacji o stypendiach do licealistów i proces naboru. 

W latach 2003-2006 Uniwersytet Szczeciński był drugą w kraju uczelnią – po Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim – na której studiowało najwięcej stypendystów pomostowych. Łącznie w ciągu 13. edycji programu takie stypendium otrzymało ponad pół tysiąca studentów I roku US. Wysoko w rankingu plasowała się także Politechnika Koszalińska (338 stypendystów). Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny miał do tej pory 276 stypendystów.

Kiedy w rodzinie się nie przelewa

Program Stypendiów Pomostowych realizuje łódzka Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości. To już jego XIV edycja. Dotąd przyznano ponad 13 300 stypendiów. W roku akademickim 2015/2016 Fundacja planuje przekazać 800 stypendiów w wysokości 500 zł miesięcznie. Studenci I roku będą je otrzymywać przez 10 miesięcy. Zgodnie z regulaminem największe szanse na finansowe wsparcie mają przyszli żacy, którzy osiągnęli na egzaminie maturalnym liczbę punktów nie mniejszą niż 90 (liczonych zgodnie z algorytmem załączonym do regulaminu) i są dziećmi byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych. Ważne jest też miejsce zamieszkania (na wsi, lub w miastach do 20 tys. mieszkańców) oraz sytuacja finansowa stypendysty. O pomoc mogą się bowiem ubiegać uczniowie z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1225 zł netto lub 1400 zł netto, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Piotr ma pięciu braci i dwie siostry. Pochodzi z przygranicznej miejscowości. W 10-osobowej rodzinie się nie przelewa, ale dzięki wsparciu zewnątrz on i jego rodzeństwo mogli kontynuować edukację.

– Moi rodzice dążyli do tego, abyśmy dalej się kształcili. Bez stypendiów pomostowych i innych, które otrzymywaliśmy w trakcie szkoły, nie byłoby to możliwe – opowiada Piotr. – One przekładały się na codzienne potrzeby, na dojazdy do szkoły. By kupić sobie od czasu do czasu jakieś ubranie, takie zwyczajne potrzeby. Jednak w naszej 10-osobowej rodzinie każdy taki wydatek był odczuwalny. 

Czekają na wnioski

Pierwszym krokiem do uzyskania stypendium jest wypełnienie wniosku on-line, dostępnego na stronie www.stypendia-pomostowe.pl. 

– Aplikacja internetowa Programu Stypendiów została aktywowana 1 lipca i będzie aktywna do 17 sierpnia, do godz. 16. Po tym terminie wydrukowany i wypełniony wniosek, wraz z załącznikami, będzie można jeszcze złożyć w oddziale terenowym Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, w nieprzekraczalnym terminie do 24 sierpnia – informuje Elżbieta Kurpiel, rzeczniczka OT ANR w Szczecinie.

Możemy go dostarczyć osobiście albo przesłać pocztą na adres: Oddział Terenowy ANR, ul. Matejki 6B, 71-615 Szczecin. Po wstępnej selekcji pracownicy agencji przekażą zebrane wnioski do łódzkiej fundacji. Pierwsze pieniądze powinny pojawić się na kontach stypendystów już w październiku br.

Fot. Archiwum

Id: 109030

Na zdjęciu: Zachodniopomorskie obok województwa podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego miało do tej pory największą liczbę stypendystów pomostowych. Od 2002 roku na Uniwersytecie Szczecińskim wsparcie finansowe otrzymało ponad pół tysiąca studentów I roku.

ramka:

Stypendium pomostowe na I rok studiów wynosi 5000 zł i jest wypłacane w dziesięciu miesięcznych ratach. 

Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie