niedziela, 18 sierpnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2019 > Słoneczniki nie z obrazów van Gogha

Słoneczniki nie z obrazów van Gogha

Słoneczniki nie z obrazów van Gogha
Data publikacji: 2019-08-08 19:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-09 18:19
Wywietleń: 266 407375

Tonący w zieleni i kwiatach prywatny ogród Franciszka Konkolowskiego skrywa kompleks ROD Port Centralny na szczecińskiej Kępie Parnickiej. Już od frontu, z alejki, wzrok przyciągają gigantyczne słoneczniki ozdobne. Z łodygami wzbijającymi się w niebo dominują na powitanie przy wejściu. Im dalej, tym więcej na gości czeka niespodzianek w tej zacisznej enklawie.

Na ponad 500 mkw. jest dość dużo miejsca, by z powodzeniem godzić w nim funkcje warzywnika i ogrodu, zakątka rekreacji, relaksu i wypoczynku. Z trawnikiem, gdzie w cieniu jabłoni i formowanych leszczyn kilku odmian jest strefa lenistwa z rozwieszonym latem hamakiem. Otoczona dodatkowo krzewami aronii, pod którymi przycupnął rosnący w kępach szpinak.

Można też rozsiąść się w fotelu lub na krzesłach przy ławie nieopodal altany, otoczonej krzewami hibiskusów, róż i kiwi. W cieniu pergoli oczy cieszą begonie, nasturcje, ślazy i – najnowszy z nabytków gospodarza – tunbergia. Nieco dalej ostróżki, cynie, wzdłuż głównej alejki clematisy, kobea, rudbekie i krwawniki, hortensje, pierisy. W innym miejscu rabata rozkwitająca georginiami, liliami i mieczykami. To znów ślazy odcinające się na tle ściany kolb kukurydzy. Do tego kwiaty sezonowe jednoroczne w skrzynkach i donicach. W ogrodzie pana Franciszka sporo jest ich zresztą własnego pomysłu, w tym przerobiony stary babciny garnek, który służył do… wytapiania smalcu.

W namiocie foliowym pomidory licznych odmian, w tym barony, paprykowe, malinowe, koktajlowe, czerwona gruszka, czy w kolorze żółtym kształtem przypominające malutkie żarówki. Na sam ich widok zaczynają pracować kubki smakowe. Do tego poletko papryk równie wielu odmian z chili włącznie i do kompletu krzewy oblepionej już kiśćmi dorodnych dojrzewających owoców winorośli. A pod nimi w gruncie m.in. rośliny – odstraszacze wszelkiego robactwa. Wśród nich seler, sałata. I niezawodne w tej roli z własnej uprawy aksamitki giganty o pomarańczowych kwiatach, dorastające – to nie przesada – nawet do dwóch metrów.

– Ważne jest sąsiedztwo roślin, by ich uprawa była przyjemnością i radością, a nie udręką i powodem do nieustannych zmartwień – podkreśla pan Franciszek, dziś emeryt, a działkowicz z niemal 40-letnim już stażem, były pracownik kolei, rewident taboru. – Nieocenioną pomocą, czyli ściągą, jest w tym przypadku zawsze pod ręką specjalne zestawienie w tabeli. Sięgam po nie, by się upewnić, które rośliny się lubią, a które się nie lubią, jakie mają na siebie korzystny, a jakie niekorzystny wpływ.

W działkowym azylu obowiązkowo i zawsze poczesne miejsce zajmują zioła i inne rośliny o właściwościach leczniczych, w tym liczne odmiany mięty, szałwia, bazylia, żywokost, topinambur. Jest i szkółka, teraz z rozsadami goździków brodatych i lubczyku. Do tego zagonik z krzewami borówek amerykańskich, jagód kamczackich i uważanych za najzdrowsze owoców jagody goji, zwanej też kolcowojem chińskim.

I jeszcze coś, czego w ogrodzie pana Franciszka nie sposób przeoczyć, a co w utrzymaniu takiej enklawy pełnej owoców, zieleni, warzyw i kwiatów w znakomitej kondycji odgrywa fundamentalną rolę. To własnej roboty liczne budki dla pszczół murarek, jak też w dużej liczbie budki dla ptaków rozwieszone wśród drzew. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: Działka Franciszka Konkolowskiego w ROD Szczecin Port Centralny i jej gospodarz z pasją ogrodnika.

 

Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha Słoneczniki nie z obrazów van Gogha

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie