wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Krokusowa Rewolucja 2017 > Krokusy przekroczyły granicę

Krokusy przekroczyły granicę

Krokusy przekroczyły granicę
Data publikacji: 2017-11-29 15:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-29 15:27
Wywietleń: 1997 303159

Krokusowa rewolucja przekroczyła granicę Polski. W ubiegły poniedziałek 3000 żółtych i fioletowych cebulek krokusów zostało posadzonych w Ogrodzie Zoologicznym w Ueckermünde. Gdy na wiosnę zakwitną, utworzą napis: „Kurier” i uśmiechnięte obok słońce.

Krokusy sadzili uczniowie kl. VII a Szkoły Podstawowej nr 7 im. Heleny Raszki w Szczecinie, którzy do Ueckermünde pojechali pod opieką Marty Ponińskiej i Beaty Kułkiewicz, nauczycielek języka niemieckiego i angielskiego, oraz uczniowie klasy VIII Greifengymnasium w Ueckermünde, którzy przyszli do ogrodu ze swoją nauczycielką Manuelą Boikow. Uczniowie ze Szczecina od pierwszej klasy uczą się niemieckiego, a uczniowie z Ueckermünde od roku uczą się polskiego. Dwoje z nich, Izabela i Aleksander, mają rodziny w Polsce.

Zanim uczniowie przystąpili do sadzenia cebulek, promotorzy Krokusowej Rewolucji, Maria Myśliwiec i Sylwiusz Mołodecki, udzielili im fachowego instruktażu, co na niemiecki tłumaczyła Agata Furmann, szczecinianka, mieszkająca w Ueckermünde czternaście lat, a od ponad pięciu lat pracująca z zoo. Sylwiusz Mołodecki poinformował przy okazji, że w krokusowej akcji uczestniczą w Szczecinie i regionie setki osób, w tym uczniowie ponad osiemdziesięciu szkół, że na szczecińskich Jasnych Błoniach posadzono w ciągu kilku lat już ponad milion cebulek, a tylko w listopadzie tego roku w różnych punktach miasta – ponad 80 tysięcy.

Sadzenie cebulek (oczywiście ogonkami w górę!), poszło bardzo sprawnie. Wielka w tym zasługa pracowników zoo, którzy zawczasu przygotowali eleganckie dołki, układające się w nazwę „KURIER”. Uczniowie układali w nich cebulki i przykrywali darnią.

Potem był zasłużony ciepły obiad, spacer po ogrodzie, którego mieszkańcy już przygotowali się do zimy, i karmienie zwierząt. Bardzo przyjaźnie zachowywały się daniele, małpy, psy dingo, a nawet wilki. Starczyło też czasu na uciechy na placach zabaw.

Nasza redakcja od  dwudziestu lat współpracuje z Ogrodem Zoologicznym w Ueckermünde i jest jego polskim patronem medialnym. Organizowaliśmy i organizujemy wiele wspólnych przedsięwzięć, m.in. nadawanie imion nowym zwierzętom, spotkania w Szkole Zoologicznej, warsztaty przyrodniczo-dziennikarskie dla redakcji gazetek szkolnych.

Imiona lwom, Pazurowi i Naemi, mieszkającym w zoo w Ueckermünde, nadawali przed laty czytelnicy „Kuriera...” i „Nordkuriera”, dziennika, który ukazuje się w Neubrandenburgu. Pazur urodził się w Warszawie, a Naemi w Aalborgu (Dania). 

(b.t.)

Fot. Bogdan Twardochleb

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ W NASZEJ GALERII

Krokusy przekroczyły granicę Krokusy przekroczyły granicę Krokusy przekroczyły granicę Krokusy przekroczyły granicę

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie