wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Krokusowa Rewolucja 2017 > Stare Miasto, znak Wenus i goście

Stare Miasto, znak Wenus i goście [GALERIA]

Stare Miasto, znak Wenus i goście
Data publikacji: 2017-11-04 12:26
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-06 10:44
Wywietleń: 1863 299660

Sobotnia odsłona „Krokusowej rewolucji" rozpoczęła się na Starym Mieście w Szczecinie. Konkretnie: na zieleńcu w sąsiedztwie Zamku Książąt Pomorskich oraz Trasy Zamkowej, gdzie społeczniczki z miejscowej Rady Osiedla posadziły 1250 kwiatowych cebul. W czym spontanicznie pomogli im zagraniczni goście - ze Lwowa.

Rada Osiedla Stare Miasto jest znana z wielu społecznych i proekologicznych przedsięwzięć. Jako pierwsza w Szczecinie przeznaczyła inwestycyjne środki na rewitalizację zieleni tej części miasta.

- W naszej pieczy jest rejon miasta z jednymi z najbardziej znaczących, charakterystycznych i rozpoznawalnych szczecińskich zabytków. Co przyciąga nie tylko szczecinian, turystów z kraju, ale również z zagranicy - komentują Małgorzata Zychowicz-Prus i Erika Kiereś z RO Stare Miasto. - Taka spuścizna zobowiązuje. Dlatego w miejsce chaszczy i zniszczonych drzew zaczęliśmy sadzić różnorodne i cenne dendrologicznie zielone okazy, a także urządzać nowe miejsca rekreacyjno-wypoczynkowe dla mieszkańców w każdym wieku.

W krótkiej perspektywie ostatnich trzech lat nie do poznania i na lepsze dzięki środkom RO Stare Miasto zmieniły się zieleńce przy ul. Dworcowej, Mariackiej, Sołtysiej i Farnej, a też skwer Guido Recka.

- Dzisiaj sadzimy krokusy na skarpie przy Zamku Książąt Pomorskich. Podobnie jak przed rokiem na pobliskim zieleńcu, a za pomnikiem księcia Bogusława X i jego żony Anny Jagiellonki. Jak wcześniej na pl. Orła Białego, Wałach Chrobrego, przy parku Żeromskiego i nadodrzańskich bulwarach - wspominały Lucyna Wójcik oraz Barbara Szeszko z RO Stare Miasto. - Zatem w sumie mamy już na koncie ponad 6 tysięcy krokusów, jakimi urozmaiciłyśmy zielony pejzaż miasta i upiększyłyśmy nasze osiedle.

W sobotę „Krokusowa rewolucja" na Starym Mieście przebiegała - rzec można - pod znakiem Wenus: kwiatowe cebule sadziły bowiem wyłącznie społeczniczki. Ale do czasu. Gdy w sukurs im przyszli goście zza wschodniej granicy - panowie Jarosław i Wołodia ze spodlwowskiej obłosti Czernowcy na Ukrainie.

- Do tej pory mamy rozdysponowanych 110 tysięcy krokusów. Ale na tym nie koniec akcji. Cały czas docierają do nas zgłoszenia od kolejnych placówek, rad osiedli i osób prywatnych, które deklarują udział w tej, już szóstej, jesiennej edycji „Krokusowej rewolucji". jedni korzystają z naszej pomocy, jak na przykład niektóre szkoły, a inni sadzą we własnym zakresie, kameralnie, bez rozgłosu, jak choćby ostatnio Zachodniopomorska Szkoła Biznesu - opowiadał Sylwiusz Mołodecki z „Zielonych Ogrodów", jeden z animatorów tej wielkiej społecznej akcji. - Sadzimy krokusy na prawo- i lewobrzeżu Szczecina. Wszędzie, gdzie szczecinianie chcą w swym otoczeniu widzieć rozkwitające krokusów kobierce na wiosnę. Kalendarz sadzenia z „Kurierem" mamy już niemal zapełniony do końca listopada, więc… Wszystko jest na dobrej drodze, aby powtórzyć wynik ubiegłorocznej edycji naszej akcji i posadzić około 150 tysięcy krokusów.

Już nie tylko dla Szczecina, bo „Krokusowa rewolucja" już trzy lata temu przekroczyła granice naszego miasta, ale nawet - już wkrótce - województwa Zachodniopomorskiego.

* * *

Uwaga: jeszcze dzisiaj „Krokusowa rewolucja" dotrze w sąsiedztwo poczty przy al. Wyzwolenia oraz na zieleniec przy warszewskim słoniu (godz. 13.30). Natomiast w niedzielę - do parku Lipy. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu - wraz z „Kurierem", RO Śródmieście-Północ i RO Warszewo - wszystkich szczecińskich społeczników i miłośników zieleni. Dla osobistej satysfakcji i pięknego Szczecina - naprawdę warto! ©℗

Arleta NALEWAJKO
Fot. Arleta NALEWAJKO/ Sylwiusz MOŁODECKI

Stare Miasto, znak Wenus i goście Stare Miasto, znak Wenus i goście Stare Miasto, znak Wenus i goście Stare Miasto, znak Wenus i goście Stare Miasto, znak Wenus i goście Stare Miasto, znak Wenus i goście

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie