sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Metropolitalny > Z psem na ratunek, z psem do szkół

Z psem na ratunek, z psem do szkół

Z psem na ratunek, z psem do szkół
Data publikacji: 2016-08-30 12:50
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-02 09:11
Wywietleń: 2020 151762

Prężnie rozwija się Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczkowie. Wszystko zaczęło się sześć lat temu - od jednego ratownika i jednego psa. Teraz to zespół ludzi zaangażowanych w wiele ważnych przedsięwzięć.

Pracowity rok

- Na przestrzeni kilku ostatnich lat byliśmy wzywani do poszukiwań 146 razy z czego 64 razy wyjechaliśmy do poszukiwań. W tym roku braliśmy udział już w 11 akcjach, a 25 razy byliśmy postawieni w stan gotowości. Dla naszych przewodników to duże wyzwanie bo nasza praca w roli poszukiwaczy to nie tylko gotowość i wyjazdy do działań, ale także ciągłe doskonalenie umiejętności swoich i psa. Nasi poszukiwacze spędzają od dwóch do 4 dni w tygodniu na treningach i szkoleniach, robiąc to w czasie wolnym od pracy i obowiązków rodzinnych - opowiada Joanna Szumer z Sekcji.  - Ostatni rok był dla nas bardzo pracowity, chociaż wiele sukcesów z tego roku to żniwa pracy ostatnich lat. Liczba pozyskiwanych licencji i zespołów poszukiwawczych ciągle wzrasta. Mamy obecnie 19 licencjonowanych zespołów klasy 0 i 1, część psów wyspecjalizowanych zarówno do pracy w terenie jak i na gruzach. Dla nas to ogromny sukces bowiem mimo zaledwie 6-letniego stażu jesteśmy jedną z nielicznych grup w Polsce z tak dużą ilością wyszkolonych psów do tego typu pracy.

Obecnie w zespole znajduje się 21 psów. Najmłodsze przygotowują się dopiero do służby. Przekrój ras jest duży – są wyżły, owczarki niemieckie, szwajcarskie, briardy, labradory, owczarek belgijski, terier, flat coated retriver, spaniela, border collie a także pies ze schroniska – miks o imieniu Haker.

Sekcja współpracuje też z uczelnami. Kamil Maliński, student Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologcznego, przygotował specjalną aplikację do prowadzenia poszukiwań.

- Jest to innowacyjne oprogramowanie dostosowane w pełni do pracy, jaką wykonujemy - dodaje Joanna Szumer. -  Marzyliśmy o tej aplikacji od dawna. Dzięki takim rozwiązaniom chcielibyśmy zrewolucjonizować pracę takich zespołów jak nasz. Chcemy te rozwiązanie wykorzystać i wdrożyć. Obecnie jest w fazie testów, mimo to już kilka akcji poszukiwawczych było realizowanych przy współpracy z funkcjonariuszami policji właśnie z wykorzystaniem tej aplikacji. Praca naszych zespołów była znacznie wydajniejsza i dużo lepiej zorganizowana.

Połączyć siły, nauczyć dzieci

Inny flagowy projekt Sekcji to „Wojewódzki Zespół Poszukiwawczy”. Pomysł jest następujący: na czas akcji poszukiwawczych różne grupy łączą wiedzę i umiejętności pod jednym sztandarem. Celem WZP jest wspólna praca na rzecz osoby zaginionej.

- Poszczególne jednostki nie liczą na osiągnięcie indywidualnych korzyści, a wszyscy członkowie zespołów mają jeden i ten sam cel - mówi Joanna Szumer. - Zintegrowane wspólne działania zwiększają możliwość osiągnięcia sukcesu w walce z czasem, który dla ludzi zaginionych jest często sprawą życia i śmierci. Zespoły te prowadzą razem liczne szkolenia z zakresu planowania akcji poszukiwawczych, wewnętrznego dowodzenia zespołami ochotniczymi, nawigowania oraz pomocy medycznej dla ludzi i psów poszukiwawczo-ratowniczych. Tego typu pełne przygotowanie zapewnia komfort pracy wszystkim poszukiwaczom należącym do Wojewódzkiego Zespołu Poszukiwawczego. Inicjatywa jest realizowana od marca 2015 roku. Obecnie Wojewódzki Zespół Poszukiwawczy zrzesza trzy grupy z różnych regionów województwa Zachodniopomorskiego: Sekcję Poszukiwawczą OSP Wołczkowo z psami ratowniczymi, OSP Gryf Szczecin, Grupę Ratownictwa PCK Koszalin. W najbliższym czasie mamy nadzieję że dołączy do nas także niemiecki zespół z którym podjęliśmy współpracę. Ich rejony działań bezpośrednio graniczą z naszymi, liczymy że wdrożenie kolejnego zespołu do współpracy zajmie nam kolejny rok.

Kolejny ważny projekt to „Pies przyjaciel dziecka” - realizowany razem z Urzędem Gminy Dobra. Bierze w nim udział 5 szkół. Zajęcia przeprowadzane są w klasach 0-3. Celem zajęć jest uświadomienie dzieciom, jak należy zachować się w momencie kontaktu z psem agresywnym, jak czytać sygnały wysyłane przez niego, a przede wszystkim jak poradzić sobie w sytuacji, gdy zgubiliśmy się i nie wiemy, jak wrócić do domu.

- Pies używany jako „pomoc naukowa" motywuje do nauki i poprzez stworzenie przyjaźniejszych warunków zwiększa możliwości przyswojenia wiedzy. Dziecko chętniej zapamiętuje treści, których bohaterem jest jego nowy przyjaciel - pies. Wykorzystujemy wszystkie te aspekty aby dzieci łatwiej zapamiętały przekazywaną przez nas wiedzę. Nasi poszukiwacze odwiedzili w pierwszej edycji 300 maluchów. Z niecierpliwością wyczekujemy rozpoczęcia drugiej edycji - opowiada Joanna Szumer.

Jedyny taki pojazd

Sekcja zdobyła także nowoczesny wóz pożarniczy z systemem radiokomunikacji, mobiline centrum dowodzenia. To będzie jedyny taki pojazd w naszym województwie. Sekcji udało się uzyskać dotację unijną na ten cel w wysokości  409 tysięcy złotych. 97 tysięcy złotych dołoży Gmina Dobra. Wóz przyda się przy wydarzeniach takich jak m.in. katastrofy budowlane, wybuch gazu, duże pożary, wypadki drogowe, osuwiska, zaginięcia – zwłaszcza dzieci i osób starszych – w terenach leśnych, koordynowanie działań poszukiwawczo-ratowniczych z wykorzystaniem systemu radiokomunikacji czy GPS.

Słowem - szczecińscy poszukiwacze będą mogli działać skuteczniej. ©℗

A. Sasinowski

Fot. OSP Wołczkowo

Z psem na ratunek, z psem do szkół

Komentarze

Marek
widzę że dużo różnych ras wykorzystuje się do pracy jako psy ratownicze :)
2016-09-02 08:53:29
Luki
Super
2016-08-31 14:50:51
Riki
super!!!
2016-08-31 10:55:43
Kasia
Super, od razu czujemy się bezpieczniej. Też bym chciała takiego mądrego psa :)
2016-08-31 09:38:49
Aaa
To są wspaniali ludzie z pasją. Oby tak dalej :)
2016-08-30 22:56:29
Strażak
Mam nadzieje że dadzą się przejechać tym nowym wozem strażackim. :P
2016-08-30 20:19:18
Yogi
Bardzo pozytywnie!
2016-08-30 19:55:36
Jaco
Super Dobrze, że mamy u siebie takich ludzi
2016-08-30 18:30:54
Anioł
Fajni ludzie,mega zaangażowani z pasją...
2016-08-30 17:18:12
Fala
Pieknie!
2016-08-30 17:08:16
WP
Artykuł o ludziach z pasją. Nasi ludzie :). Widzę że dużo się tam u nich dzieje.
2016-08-30 16:09:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie