Czwartek, 02 maja 2024 r. 
REKLAMA

Kamień węgielny z „Kurierem Szczecińskim” pod budowę fabryki Vestas

Data publikacji: 22 lutego 2024 r. 09:58
Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2024 r. 09:58
Kamień węgielny z „Kurierem Szczecińskim” pod budowę fabryki Vestas
Król Fryderyk X witany na Ostrowie Brdowskim przez przedstawicieli firmy Vestas: Henrika Andersena i Jagnę Kubańską-Łyczakowską. Fot. Marek CZASNOJĆ  

Podczas wizyty w Szczecinie na początku lutego br. króla Danii Fryderyka X jednym z istotnych wydarzeń było wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę pierwszej w Polsce fabryki duńskiej firmy Vestas, która ma produkować gondole dla morskich turbin wiatrowych. Ceremonia, w której oprócz monarchy uczestniczyli m.in. przedstawiciele polskiego i duńskiego rządu, odbyła się 2 lutego na Ostrowie Brdowskim, na terenie dawnego (upadłego) przedsiębiorstwa ST3 Offshore, którego majątek został kupiony w ub. roku przez Vestas.

Króla Fryderyka X powitali: prezes firmy Vestas Henrik Andersen, duński minister ds. klimatu, energii i usług użyteczności Lars Aagard, wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki oraz dyrektor generalny Duńskiej Izby Handlowej Brian Mikkelsen.

Po pzremówieniach odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę. Uczestniczyli w niej: duński monarcha, Henrik Andersen, wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski, marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który w kapsule czasu umieścił egzemplarz „Kuriera Szczecińskiego” z tego dnia.

– Dzisiaj podpisałem decyzję lokalizacyjną, zatwierdziłem projekt zagospodarowania przestrzennego i udzieliłem pozwolenia na budowę dotyczącego rozbudowy zakładu produkcji wielkogabarytowych konstrukcji – poinformował wojewoda. – Będzie to jeden z pierwszych dużych zakładów firmy Vestas, ale będzie to naszym zdaniem start do tego, żebyśmy się stali na Morzu Bałtyckim stolicą offshore. Mamy również hiszpańską firmę, również Orlen buduje swój terminal offshore'owy w Świnoujściu.

Plan utworzenia nowej fabryki gondoli dla morskich turbin wiatrowych w Szczecinie firma Vestas ogłosiła w październiku 2022 roku. Na Ostrowie Brdowskim, na terenie dawnego zakładu ST3 Offshore, który zostanie rozbudowany, będą montowane gondole i piasty dla flagowej morskiej turbiny wiatrowej Vestas: V236-15.0 MW. Fabryka ma rozpocząć działalność za rok i stworzyć 700 miejsc pracy.

Z kolei w styczniu br. Vestas zapowiedział budowę drugiej fabryki w Szczecinie (w północnej części miasta) – produkującej łopaty dla morskich turbin wiatrowych. Według planów, rozpocznie ona działalność w 2026 roku, tworząc ponad 1000 miejsc pracy.

– To jest wielki dzień dla Szczecina, dla całego Pomorza Zachodniego – podkreślił wiceminister Arkadiusz Marchewka. – Inwestor, którym jest Vestas, czyli największy na świecie producent turbin wiatrowych, podejmuje decyzję o lokalizacji inwestycji w Szczecinie. To wielka szansa na rozwój gospodarczy dla naszego miasta, dla naszego regionu na utworzenie nowych miejsc pracy i na rozpoczęcie działań, które będą służyć temu, aby zbudować farmy wiatrowe na Bałtyku. To jest przyszłość. Energia odnawialna to jest coś, na co powinniśmy stawiać. Inwestycje firmy Vestas są bardzo ważne z tego punktu widzenia, łączy je jedno słowo – przyszłość.

Zdaniem wiceministra, oprócz nowych fabryk w Szczecinie, istotną rolę w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej odegra budowany port instalacyjny w Świnoujściu, a także Centrum Wspierania Kompetencji Offshore, gdzie szkoły w Świnoujściu i w Szczecinie będą wzmacniać i budować te kompetencje.

– To działania kompleksowe i one są bardzo ważne do tego, żeby tę część gospodarki budować, wspierać i rozwijać – dodał.

W zeszłym roku minęło 20 lat działalności firmy Vestas w Polsce. Zatrudnia ona w naszym kraju 800 osób, w tym w biurze w Szczecinie – ok. 350.

– Są to pracownicy z bardzo dużymi kompetencjami i szerokim zakresem działania – podkreśliła Jagna Kubańska-Łyczakowska z firmy Vestas.

Wyjaśniła, że istniejące hale, które służyły ST3 Offshore, będą zmodernizowane, tak aby spełniać wymogi nowego właściciela.

– Zostanie dobudowana też dodatkowa hala produkcyjna, takiej samej wielkości jak te istniejące – zaznaczyła. – Cały grunt musi być utwardzony w miejscu, gdzie te najcięższe komponenty będą miały ścieżkę do transportu, tak że częściowo będzie on wzmacniany pod wymogi tego komponentu. Suwnica zostaje. Będzie wykorzystywana do transportu, ponieważ komponenty będziemy dowozić drogą wodną. To są za duże elementy, żeby można było transportem drogowym je wywozić stąd do portu instalacyjnego, tak że wszystko będzie wypływało i nie ma obaw, że pół miasta stanie, ponieważ duży komponent jest wywożony.

Fabryka będzie przygotowywała gondole.

– Gondola, a inaczej nacelle, to część na górze turbiny, nad wieżą – tłumaczyła Jagna Kubańska-Łyczakowska. – Będą one produkowane na rynek polski, ale też europejski i globalny. Planujemy rozpocząć produkcję na początku 2025 roku. Tempo jest zawrotne, działamy szybko, niedługo się pojawią ogłoszenia o zatrudnieniu. Już część stanowisk, takich administracyjnych, powoli obsadzamy. Co ciekawe, każda praca w tej fabryce, każde zadanie będzie mogło być wykonywane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. W innych naszych fabrykach, np. w Danii, ok. 40 proc. kadry jest płci żeńskiej. Są to i osoby z doświadczeniem, i takie, które dopiero muszą się wyszkolić. To są zarówno stanowiska administracyjne, związane z planowaniem produkcji, jak też z technologią produkcji, usprawnianiem procesów, szkoleniem, także operatorzy produkcji.

Generalnym wykonawcą rozbudowy fabryki na Ostrowie Brdowskim jest Atlas Ward Polska, specjalizujący się w budowie obiektów przemysłowych i logistycznych.

Inwestycja Vestas obejmuje szereg zadań inżynieryjnych i logistycznych, w tym rozbiórkę istniejących obiektów, budowę nowej hali magazynowej oraz modernizację przylegających hal. Atlas Ward będzie również odpowiedzialny za przebudowę istniejącego zaplecza socjalno-biurowego. Jest to jedna z najbardziej wymagających inwestycji realizowanych przez tę spółkę.

– To nie tylko kolejny krok w rozwoju naszej firmy, ale również znaczący wkład w budowę zrównoważonej przyszłości – podkreślił znaczenie projektu Mariusz Górecki, prezes Atlas Ward. – Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do realizacji tak ważnego projektu, który będzie miał istotne znaczenie dla polskiego i europejskiego sektora odnawialnych źródeł energii. Inwestycja ta umacnia naszą pozycję jako lidera generalnego wykonawstwa obiektów przemysłowych z myślą o środowisku i optymalnym budowaniu. Atlas Ward zawsze stawia na innowacje i bezpieczeństwo, a nasze zaangażowanie w projekt Vestas jest tego doskonałym przykładem.

Elementy produkowane w szczecińskim zakładzie będą wykorzystywane m.in. na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power – wspólnym przedsięwzięciu Orlenu i Northland Power. Dla tego projektu Vestas ma dostarczyć 76 turbin wiatrowych. Staną one na powierzchni około 130 km kw.

Baltic Power jest jedną z pierwszych morskich farm wiatrowych na świecie, na której zostaną zainstalowane ogromne turbiny V236-15.0 MW. Największe elektrownie wiatrowe firmy Vestas mają wysokość ponad 200 metrów.

Farma Baltic Power.zgodnie z planem, powinna być gotowa w 2026 roku i osiągnąć moc niemal 1,2 GW. Wyprodukuje ona czystą energię w ilości równej zapotrzebowaniu 1,5 mln gospodarstw domowych. Pozwoli to pokryć około 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię i ograniczyć emisję dwutlenku węgla o blisko 2,8 mln ton rocznie. ©℗

Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

robol
2024-02-22 13:19:03
popłatnej roboty szukam !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA