wtorek, 15 października 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > NA RYBY > Międzyodrze - rozmowy o rewitalizacji

Międzyodrze - rozmowy o rewitalizacji

Międzyodrze - rozmowy o rewitalizacji
Data publikacji: 2019-06-12 07:00
Wywietleń: 1137 396286

Gminy położone w pobliżu Odry, wędkarze, rybacy i miłośnicy przyrody, również przy poparciu Okręgu PZW w Szczecinie chcą walczyć o przywrócenie dawnego kształtu Międzyodrza.

Nie tak dawno, bo w 2011 roku, opracowane zostały wstępne projekty rewitalizacji tego przepięknego obszaru. Pieniądze na konieczne prace miał dać Bank Światowy. Zaangażowany był oczywiście właściciel terenu, czyli spółka Wody Polskie. Niestety. Zdaniem specjalistów najważniejszym i pilnym problemem do rozwiązania są sprawy związane z ochroną przeciwpowodziową, a to z kolei spowodowało, że oczekiwania członków przyszłego stowarzyszenia spaliły na panewce. O pomyśle jego zawiązania rozmawiałem z Tadeusza Szpunarem, prezesem Koła PZW nr 18 Gryfino Miasto.

– Tak naprawdę to wyszło od burmistrza naszego miasta Mieczysława Sawaryna, że trzeba zadbać o deltę Odry. Po rozmowach przyłączyły się do nas Chojna, Widuchowa, Kołbaskowo, 12 kół wędkarskich od Chojny aż do Szczecina. Są też rybacy Spółdzielni Regalica czy Stowarzyszenie Wodnik. To już ponad 2 tysiące osób. Jeśli nie zadbamy o Międzyodrze, to zupełnie zarośnie – powiedział T. Szpunar.

– To rzeczywiście godna poparcia inicjatywa – powiedział burmistrz Gryfina – Wspieramy ją z pełnym zaangażowaniem. Delta Odry to wspaniałe tereny przyrodnicze, ale bardzo zdegradowane. Przywrócenie ich do dawnego stanu to wielka szansa dla ościennych gmin, które mogłyby rozwinąć tam działalność turystyczną. Rozmawiałem już o tym z dwoma posłami naszej zachodniopomorskiej ziemi Michałem Jachem i Arturem Szałabawką. Uzyskałem zapewnienie pełnego poparcia również i z ich strony.

– Jeżeli inicjatywa się uda, to trzeba mieć świadomość, że będzie to proces długotrwały, poprzedzony szeregiem specjalistycznych badań. Łatwo nie będzie – dodał ichtiolog Okręgu PZW w Szczecinie Łukasz Potkański.

esox

Międzyodrze - rozmowy o rewitalizacji Międzyodrze - rozmowy o rewitalizacji Międzyodrze - rozmowy o rewitalizacji Międzyodrze - rozmowy o rewitalizacji Międzyodrze - rozmowy o rewitalizacji Międzyodrze - rozmowy o rewitalizacji Międzyodrze - rozmowy o rewitalizacji

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Czy fotopułapki przy pojemnikach na śmieci to dobry sposób na wyegzekwowanie segregowania odpadów?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie