poniedziałek, 26 sierpnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > NA RYBY > Sztuczne tarło szczupaków z Morzycka

Sztuczne tarło szczupaków z Morzycka [GALERIA, FILM]

Sztuczne tarło szczupaków z Morzycka
Data publikacji: 2019-04-03 12:01
Wywietleń: 1525 383812

Jesienią obserwowałem sztuczne tarło troci. Był to również czas na podobne zabiegi na siejach i sielawach. Zimą wycierany jest głównie miętus, którego w tym sezonie pozyskano około dwudziestu milionów sztuk. Wiosną, czyli o tej porze, przychodzi kolej na następne gatunki.

Sztuczne tarło obejmuje jelce, bolenie czy lipienie. Niebawem pojawią się na wylęgarni klenie i certy. Najpóźniej chyba sumy, ale w ostatnią niedzielę podglądałem tarło szczupaków. Nie była to Odra, a brzeg jeziora Morzycko w Moryniu. Miejscowi rybacy odłowili tarlaki i szef goleniowskiego Ośrodka Hodowlano-Zarybieniowego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie Marcin Klupś wraz ze swoim pracownikiem rozpoczęli sztuczne tarło.

Tym razem nie skorzystano z urządzenia do pneumatycznego poboru ikry i tarło odbyło się tradycyjnie. Najpierw dorodne samice były uciskane w podbrzusza. Niektórzy mówią o takim sposobie „głaskanie szczupaków”, a pozyskana w ten sposób ikra trafiła do przygotowanej miski. W ten sam sposób pozyskiwany był mlecz. Zanim ikra będzie gotowa do transportu, musi był kilka razy płukana wodą. Dochodzi wówczas do zapłodnienia. Po mniej więcej 2 godzinach taka ikra zaczyna już pęcznieć i można ją odtransportować do wylęgarni. Z wód Odry udało się pozyskać około 5 milionów sztuk zapłodnionych ziarenek. Z Morzycka o połowę mniej.

Do końca nie jesteśmy zadowoleni. Mogłoby być ich więcej. Niestety, pogoda zrobiła swoje. Dość szybko zrobiło się ciepło i słonecznie. Ryby zaczęły się wcześniej samodzielnie wycierać i teraz ciężko jest pozyskać tarlaki. Na wylęgarni jednak tego nie widać. Ruch jest duży. Wyklute narybki są wywożone, a w ich miejsce trafia pozyskana właśnie zapłodniona ikra.

esox

Sztuczne tarło szczupaków z Morzycka Sztuczne tarło szczupaków z Morzycka Sztuczne tarło szczupaków z Morzycka Sztuczne tarło szczupaków z Morzycka Sztuczne tarło szczupaków z Morzycka Sztuczne tarło szczupaków z Morzycka Sztuczne tarło szczupaków z Morzycka

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie