sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > NA RYBY > Wiosna w goleniowskiej wylęgarni

Wiosna w goleniowskiej wylęgarni

Wiosna w goleniowskiej wylęgarni
Data publikacji: 2019-03-06 07:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-07 17:04
Wywietleń: 1520 378905

W ostatnich dniach lutego zrobiło się bardzo ciepło. Pojechałem więc szukać wiosny do goleniowskiego Ośrodka Hodowlano-Zarybieniowego Okręgu PZW w Szczecinie. Marcin Klupś, kierujący ośrodkiem, już na początku naszej rozmowy zapewnił mnie, że trafiłem w dziesiątkę, bo tu wiosnę rzeczywiście widać. Już na wejściu zobaczyłem przepłukiwaną ikrę miętusów, z której – kiedy czytacie te słowa – już się wykluł narybek. Jego pierwsza partia już trafiła do naszych rzek.

Ale nie tylko miętus gości tłumnie w wylęgarni. Zaczyna się wykluwać troć wędrowna, pstrąg potokowy i sieja wędrowna. Nieco później podobnie będzie z sielawą, a przecież warto pamiętać, że to nie koniec. Niebawem do tarła zaczną przystępować na przykład szczupaki czy bolenie. Ich ikra również trafi do wylęgarni w miejsce narybku, którym właśnie się opiekujemy.

– Pracy jest bardzo dużo – nie kryje Marcin Klupś. – Trzeba pilnie śledzić, co dzieje się w aparatach kalifornijskich i słojach Weissa. Każde uszkodzone ziarenko ikry trzeba usunąć, aby nie zatruwało innych. To precyzyjna i żmudna robota. Ikra troci jest już w połowie skluta, a mamy jej prawie dwa miliony ziaren. Za dwa, trzy tygodnie pojedzie już na zarybianie do naszych zachodniopomorskich rzek, czyli na przykład do Regi, Iny, Gowienicy czy Wołczenicy. Rekordzistą jest chyba ikra miętusów. Pozyskaliśmy jej ponad 22 miliony sztuk. Sielawy trzy miliony. W sumie pod naszą opieką jest ponad 27 milionów sztuk zapłodnionej ikry. To bardzo dużo i jest się z czego cieszyć.

Marcina Klupsia zapytałem też o goleniowskie stawy. Tam jest jeszcze spokojnie. Nic się ważniejszego nie dzieje. Część stawów „oddycha”. Poważniejsze prace rozpoczną się dopiero w połowie marca.

esox

Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie