środa, 21 sierpnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Przez granice > Główka pracuje

Główka pracuje

Data publikacji: 2015-07-20 11:40
Wywietleń: 3085

Dwadzieścia cztery osoby z Polski podpisały w ubiegłym tygodniu w Pasewalku umowy o naukę. To kolejna grupa młodych ludzi, którzy zdecydowali się skorzystać z programu edukacyjnego „Główka pracuje - Cleveres Köpfchen”, realizowanego przez niemiecki urząd pracy.

„Główka pracuje” to program adresowany do młodych Polaków, którzy chcą skorzystać z możliwości kształcenia, a w przyszłości także i pracy w Niemczech. Warunkiem jest ukończone gimnazjum i brak wykształcenia zawodowego. Zakwalifikowane do programu osoby będą uczyć się zawodu przez trzy lata, otrzymując w tym okresie wynagrodzenie około 600 – 800 euro miesięcznie. Absolwenci mogą też liczyć na pewną pracę, program jest bowiem częściowo finansowany przez pracodawców, którzy w ten sposób pozyskują wykształconą kadrę.

– Obszar wschodnich Niemiec boryka się z istotnym problemem demograficznym – tłumaczy Heiko Miraß, dyrektor naczelny Urzędu Pracy w Greifswaldzie. – Liczba osiemdziesięciu tysięcy mieszkańców naszego powiatu Vorpommern-Greifswald, którzy pracują i płacą ubezpieczenia, co roku się zmniejsza o 700 osób. Program „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” pokazuje, że myślenie o problemach lokalnych w kontekście całego pogranicza może skutkować rozwiązaniami atrakcyjnymi dla każdej ze stron.

Heiko Miraß pogratulował wytrwałości, uporu i odwagi zarówno młodzieży, jak i rodzicom. Młodzi ludzie, którzy chcą zdobywać wykształcenie w Niemczech, będą uczyć się zawodu w języku niemieckim. Znajomość niemieckiego nie jest jednak warunkiem przystąpienia do programu. Pierwsze rozmowy kwalifikacyjne z pracodawcami mogą odbywać się przy udziale tłumacza. Ważne jest wtedy dobre świadectwo i motywacja. Potem przydają się upór i wytrwałość, młodzież uczestniczy bowiem w intensywnym kursie niemieckiego, finansowanym w ramach programu. Kolejna rozmowa kwalifikacyjna, tym razem w języku niemieckim, odbywa się po kursie. Pracodawcy weryfikują wtedy umiejętności językowe.

Osoby, które tydzień temu podpisały umowy o naukę, będą uczestniczyły w 400-godzinnym kursie języka niemieckiego w Ueckermünde. Naukę w systemie dualnym rozpoczną od września na terenie Niemiec.
– System kształcenia dualnego jest w Niemczech bardzo popularny – mówi Bożena Witt z Urzędu Pracy w Pasewalku. – Nie można go jednak porównywać ze znanym w Polsce systemem szkolnictwa zawodowego. Podstawowa różnica polega na możliwości kontynuacji nauki. Niemiecki system przewiduje taką możliwość, dlatego młodzież, która po gimnazjum zaczyna uczyć się zawodu, może również w przyszłości skończyć studia. Kolejna różnica to rodzaje zawodów, które można zdobywać tą drogą. W Polsce pracownicy bankowi, czy pracownicy administracji publicznej są zwykle absolwentami wyższych uczelni. W Niemczech zawody te można również zdobyć w modelu kształcenia dualnego.

Program edukacyjny „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” zdobył w 2014 roku nagrodę za innowacyjność, przyznaną przez federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych. Jego geneza sięga 2011 roku. Niemieccy pracodawcy zwrócili się wówczas do dr. Ralfa Dietricha ze Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju ( Förder- und Entwicklungsgesellschaft Uecker-Region) w Pasewalku o znalezienie rozwiązania problemu demograficznego. Dr Dietrich współpracował z burmistrzem Polic Władysławem Diakunem i to właśnie w Policach odbyły się pierwsze rozmowy rekrutacyjne z uczniami.

– Można powiedzieć, że projekt „Główka pracuje” powstał w wyniku konieczności poradzenia sobie z bardzo trudnym problemem społeczno‐gospodarczym – mówi Christian Justa, dyrektor Urzędu Pracy w Pasewalku. – Jak się okazało, rozwiązanie leży na pograniczu. To, co jest deficytem po jednej stronie granicy, po drugiej może stać się potencjałem. Myślę, że nie przesadzę, jeśli powiem, że wówczas prawie z każdym uczniem w Policach przeprowadzono rozmowę rekrutacyjną. W efekcie tych starań siedem młodych osób z Polski, po ukończeniu 200-godzinnego kursu językowego, rozpoczęło naukę zawodu w Niemczech. Była to grupa, która pozwoliła nam przetestować rozwiązania wdrożone w naszym projekcie.

Tekst i fot. Monika DEHR

Na zdjęciu: Jedna z uczestniczek projektu odbiera umowę z rąk Heiko Miraßa, dyrektora naczelnego Urzędu Pracy w Greifswaldzie

Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie