Piątek, 03 maja 2024 r. 
REKLAMA

Odsłony muzyki polskiej

Data publikacji: 25 lutego 2016 r. 11:42
Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2016 r. 11:42
Odsłony muzyki polskiej
 

Szczecińska Baltic Neopolis Orchestra zagra 24 marca w popularnym Radialsystem V w Berlinie, postindustrialnej „przestrzeni sztuki i idei” nad Szprewą. Jest też współorganizatorem koncertu, który wypełni muzyka polska. Jego termin jest wyjątkowo trafny. Berlin będzie w tym czasie miejscem międzynarodowej festiwalu muzyki współczesnej „maerz-musik”.

Koncert ma tytuł „MOZAIKA – Impresje – POLSKA”. Honorowym patronatem objął go maestro Krzysztof Penderecki. Będzie składał się z trzech odsłon.

W pierwszej (godz. 19) wystąpią laureaci głównych nagród Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach: duet Marta Kowalczyk (skrzypce) i Łukasz Chrzęszczyk (fortepian) oraz „Orbis Quartet” z Salzburga w składzie: Tilman Hussla (skrzypce), Meike Lu Schneider (skrzypce), Kundri Lu Emma Schäfer (altówka), Martin Knörzer (wiolonczela). W programie są utwory Krzysztofa Pendereckiego (II Sonata na skrzypce i fortepian) i Grażyny Bacewicz (IV Kwartet smyczkowy).

Po kilkunastominutowej przerwie zacznie się odsłona druga (godz. 20.30). Zagrają w niej muzycy Baltic Neopolis Orchestra i Deutsche Oper Berlin. Jako solista wystąpi prof. Tomasz Tomaszewski (skrzypce), pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin i koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra. W programie: „Koncert skrzypcowy” Andrzeja Panufnika, „Sinfonietta” Pawła Łukaszewskiego i wystrzałowa „Orawa” Wojciecha Kilara.

Wieczór zakończy odsłona trzecia (godz. 21.45). Wystąpią: Adam Bałdych (skrzypce), Paweł Tomaszewski (fortepian), Michał Kapczuk (kontrabas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Karina Srocka (wokal), Łukasz Reks (wokal) i Baltic Neopolis Orchestra.

W programie jest „Mozaika – Impresje ” Adama Bałdycha, utwór skomponowany dla BNO w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie „Zamówienie kompozytorskie”.

„Mozaika – Impresje” to suita, inspirowana kulturami ludzi, którzy po drugiej wojnie światowej osiedlili się (zostali) na ziemiach zachodnich, w Zachodniopomorskiem, Lubuskiem, Dolnośląskiem: Polaków z różnych regionów, Żydów, Łemków, Niemców. Utwór jest „dialogiem z tymi kulturami, próbą wydobycia ich esencji i połączenia z współczesnymi technikami kompozytorskimi”. Łączy muzykę poważną, ludową, jazz, improwizację.

Partnerzy koncertu: Międzynarodowe Towarzystwo Beethovenowskie, Fundacja Współpracy Polsko- Niemieckiej, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie , Radialsystem Berlin, Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Europejskie Forum Muzyki w Berlinie, Instytut Polski w Berlinie, boosey & hawks, Towarzystwo Niemiecko-Polskie Berlina i Brandenburgii, Województwo Zachodniopomorskie, Akademia Sztuki w Szczecinie.

Radialsystem (Holzmarktstr. 33) znajduje się w pobliżu Ostbahnhof. Bilety (20 euro, ulgowe 14 euro) można kupić poprzez stronę www.radialsystem.de lub w kasie Radialsystem. Rezerwacja telefoniczna: +49/30 288 788 588.

(b.t.)

Na zdj.: Radialsystem V nad Szprewą

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA