środa, 18 września 2019.
Strona główna > Gospodarka > Baltic Pipe wyjdzie z morza w Pogorzelicy?

Baltic Pipe wyjdzie z morza w Pogorzelicy?

Baltic Pipe wyjdzie z morza w Pogorzelicy?
Data publikacji: 2018-06-20 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:42
Wywietleń: 1979 334430

Spółka Gaz-System zaakceptowała wariant przebiegu podmorskiego gazociągu zaproponowany przez wykonawcę dokumentacji technicznej i środowiskowej – firmę Ramboll. Rekomendowana trasa ma ok. 275 km, biegnie przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną (na odcinku ok. 80 km). Wskazano też preferowane miejsca wyjścia rurociągu na ląd: Faxe South w Danii oraz Pogorzelica w Polsce.

Ramboll od października 2017 r. przeprowadzał dokładne badania środowiskowe, geofizyczne i geotechniczne, które pozwoliły wskazać optymalną i bezpieczną trasę rurociągu przez Morze Bałtyckie. Wskazany przebieg został przeanalizowany i porównany z innymi rozważanymi wariantami trasy przede wszystkim pod kątem środowiskowym, technicznym oraz społeczno-ekonomicznym. Oceniono także sposoby prowadzenia przyszłych prac budowlanych, tak aby w jak największym stopniu zminimalizować i ograniczyć oddziaływanie na środowisko i zachować wysoki poziom bezpieczeństwa inwestycji.

Akceptacja przez Gaz-System rekomendowanej przez wykonawcę trasy nie oznacza ostatecznej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. W kolejnych etapach projektu inwestor będzie musiał uzyskać komplet decyzji i pozwoleń we wszystkich krajach, w których realizowany będzie Baltic Pipe, w tym m.in. decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzje o wskazaniu lokalizacji przebiegu rurociągu w wyznaczonym korytarzu oraz pozwolenie na budowę. Dopiero po ich uzyskaniu znana będzie ostateczna trasa przebiegu gazociągu.

Konferencja poświęcona przyszłości Baltic Pipe odbyła się w środę (20 czerwca) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że projekt stanowi priorytet rządu i polskiej polityki energetycznej.

– Jednym z filarów suwerenności Rzeczypospolitej jest bezpieczeństwo energetyczne, które stanowi o pozycji naszego kraju w przestrzeni międzynarodowej – dodał. – Realizacja Baltic Pipe, czyli gazociągu podmorskiego umożliwiającego przesyłanie do Polski i Danii gazu ze złóż w Norwegii, jest kluczowa dla wzmocnienia naszej niezależności.

Zwrócił również uwagę, że Baltic Pipe zapewni bardzo potrzebną dywersyfikację nie tylko kierunków dostaw gazu, ale także ich źródeł.

– Dzięki Baltic Pipe nastąpi przestawienie kierunku przesyłu gazu z osi wschód-zachód na północ-południe, przez co zmniejszymy nasze uzależnienie od Rosji, a także wzmocnimy krajowe bezpieczeństwo energetyczne – zaznaczył minister Naimski. – Harmonogram projektu jest bardzo szczegółowo przygotowany i systematycznie realizowany. Akceptacja rekomendowanego wariantu trasy gazociągu podmorskiego to kolejny krok przybliżający nas do tej strategicznej inwestycji.

Z kolei Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, podkreślił, że projekt Baltic Pipe to element szerokiej strategii inwestycyjnej firmy.

– To nie tylko inwestycja o dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, lecz także projekt opłacalny ekonomicznie, który przyczyni się do rozwoju rynku gazu w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział prezes Stępień. – Jego realizacja umocni również pozycję naszej firmy jako jednego z liderów tego rynku.

(ek)

Na zdjęciu: Minister Piotr Naimski i prezes Tomasz Stępień przedstawili rekomendowaną trasę podwodnej części gazociągu Baltic Pipe.

Fot. GAZ-SYSTEM

Baltic Pipe wyjdzie z morza w Pogorzelicy?

Komentarze

Wawrzek
Dlaczego Polska ma tak małą wyłączną strefę ekonomiczną Morza?
2018-07-17 00:45:20
k
Rura jest potrzebna -oby wyszło to jak najszybciej , ale Pogorzelicy szkoda , taki piękny las !
2018-06-22 00:29:29
do ciekawe
Normalnie. Mnóstwo takich rur się krzyżuje na dnie mórz. Nic nadzwyczajnego, są tu standardowe procedury.
2018-06-21 09:27:50
ciekawe
jak dwie rury 'skrzyżują' ?
2018-06-20 22:26:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie