piątek, 18 października 2019.
Strona główna > Gospodarka > Będą nowe nabrzeża

Będą nowe nabrzeża

Będą nowe nabrzeża
Data publikacji: 2017-09-19 18:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2662 292906

Zarząd Gaz-Systemu wydał rekomendacje spółce Polskie LNG dotyczące rozpoczęcia prac projektowych i przygotowawczych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zbudowane zostanie dodatkowe stanowisko załadunkowo-rozładunkowe dla statków oraz stanowisko załadunku bunkierek.

Decyzję podjęto na podstawie wyników studium wykonalności, które zostało odebrane przez Gaz-System pod koniec sierpnia br.

– To kolejny znaczący krok w rozwoju terminalu LNG w Świnoujściu i cieszę się, że skutecznie wykorzystujemy potencjał skroplonego gazu ziemnego, rozwijając perspektywiczny rynek usług przeładunku LNG i bunkrowania statków – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Efektem rozbudowy będzie możliwość załadunku i rozładunku zbiornikowców małej i średniej wielkości, przeładunek typu „transshipment”, czyli ze statku przy nabrzeżu rozładunkowym na statek przy nabrzeżu przeładunkowym, a także załadunek jednostek bunkrujących LNG.

– Projekt ten jest częścią budowy tzw. Bramy Północnej – dodał Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju w spółce Gaz-System. – Wpisuje się również w program Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dotyczący udrożniania Odrzańskiej Drogi Wodnej i uczynienia jej w pełni żeglowną w najbliższych latach. Projekt jest także częścią planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu (BEMIP).

Zakłada się, że inwestycja w świnoujskim porcie zewnętrznym (tzw. gazoporcie) skorzysta ze środków unijnych przyznanych na realizację projektu rozbudowy terminalu LNG z funduszu programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej zakończenie ma nastąpić w 2021 roku.

Przypomnijmy, że budowa stanowiska statkowego do eksportu LNG to projekt od dawna planowany przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Jak się dowiedzieliśmy, został zmodyfikowany. Ma powstać pirs, przy którym będą dwa nabrzeża: z jednej strony do załadunku i rozładunku statków, a z drugiej dla bunkierek. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie