niedziela, 20 października 2019.
Strona główna > Gospodarka > „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad

„Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad [GALERIA]

„Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad
Data publikacji: 2017-10-10 17:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2825 296028

Ostatni nabytek Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (Polferries), czyli prom „Cracovia”, kursuje na linii Świnoujście-Ystad od połowy września. Jednak oficjalne powitanie jednostki w szwedzkim porcie odbyło się w poniedziałek (9 października) wieczorem.

W uroczystości zorganizowanej na pokładzie promu wzięli udział m.in. przedstawiciele armatora, portu i miasta Ystad, regionu Skania oraz ambasador RP w Szwecji.

– Po trzech tygodniach od wprowadzenia jednostki na linię mamy już pełne obłożenie – powiedział Piotr Redmerski, prezes PŻB. – Rynek rośnie w tempie nawet 12 proc. rocznie i każdy dodatkowy tonaż jest wykorzystywany. Podobnie było w przypadku promu „Mazovia”, który już po dwóch tygodniach od wprowadzenia na linię miał pełny załadunek. „Cracovia” to prom, który wzmocni naszą pozycję na rynku i zapewni dodatkowe pieniądze na budowę nowych.

Również Björn Boström, szef portu Ystad, podkreślił, że „Cracovia” jest znakiem rosnącego rynku. W ostatnich latach, jak przypomniał, szwedzki port bije kolejne rekordy pod względem przeładunków.

„Cracovia” ma 180 m długości i ponad 24 m szerokości. Jednorazowo może zabrać ponad 60 samochodów osobowych, ok. 130 ciężarowych oraz 650 pasażerów. Na statku pracuje blisko 60 osób. Prom został wybudowany w 2002 r. Wcześniej pływał po Morzu Czarnym.

Zakupu i wprowadzenia do eksploatacji „Cracovii” pogratulował kołobrzeskiemu armatorowi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W specjalnym liście podkreślił, że jest to realizacja kolejnego punktu długofalowej strategii PŻB na lata 2016-21.

– Wierzę, że prom „Cracovia” pozwoli na unowocześnienie i poprawienie warunków podróżowania dla polskich i szwedzkich pasażerów oraz kierowców na linii Świnoujście-Ystad – napisał minister w liście odczytanym przez Agnieszkę Trzaskalską, przewodniczącą Rady Nadzorczej PŻB. – Ufam, że zgodnie z założeniami, eksploatacja tej jednostki pozwoli na wygenerowanie przychodów niezbędnych do finansowania budowania nowych promów w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” oraz na stworzenie dla nich rynku przewozów.

Według Wiesława Tarki, ambasadora RP w Szwecji, wprowadzenie na linię do Ystad „Cracovii” oznacza dalszy rozwój, który jest bardzo potrzebny, gdyż zarówno Polska, jak i Szwecja mają duży wzrost gospodarczy i są atrakcyjnymi dla siebie partnerami.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

„Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad „Cracovia” oficjalnie powitana w Ystad

Komentarze

Ocena Cennika Promow S - Y - S
Jak wydaje sie roczny Cennik na dane Linie i Promy na poczatku kazdego roku, ktory ma obowiazywac przez nadchodzace 12 miesiecy... to TO POWINNO OBOWIAZYWAC - przez te 12 m-cy ! A Nie Non-Stop jakies tam jeszcze "widzi Nam sie" dodatkowe dziwaczne doplaty - oplaty... tak w Polferries jak i Unity Line !!
2017-10-11 11:43:26
Do... Zolzy
Tak, a dlaczego...(?) i Ciekawe, od kiedy bedzie rowniez pobierana dodatkowa Oplata za "Wdychanie" pelno-morskiego powietrza, gdzie o 3-iej Oplacie za widoki ma pelne tak wzburzone lub spokojne morze rowniez i noca... jak na razie nie wspomne !!! Prosba... przestancie wreszcie robic z Ludzi "wariatow" ???
2017-10-11 01:03:21
Fakty
A najwiekszy co Szwecja obecnie ma... to naplyw Is-lamu !!
2017-10-11 00:09:47
Zołza
do T/R podatek ekologiczny doliczany jest do cen biletów promowych od dawna i przez każdego armatora.
2017-10-11 00:05:55
T/R - juz 618 Skr
A ze wymalowanie dziobu "kosztowalo"... to bilet w 2-strony dla Uczniow, Studentow i Emerytow ktory wg. tegorocznego Cennika kosztowal 600 Skr, teraz ma juz doliczone 18 Skr jako tzw. "dodatek ekologiczny" ! No bo jak slona woda, bedzie zmywala dziobowa "Mozaike" to przeciez trzeba tym obciazyc Pasazerow - PO CO PLYWAJA ??
2017-10-11 00:00:08
lolo
- jeszcze dodatkowo tunel i śmierć PO_tłukom za niszczenie polskiej gospodarki!...Ten tunel i dodatkowe promy to "czysta kasa" - droga ze Skandynawii na południe Europy o tysiąc kilometrów krótsza.....Gdyby PO_tłuki nie kochali Niemca to nie było by nawet planów na budowę tunelu z Niemiec do Danii i były by co najmniej dwie autostrady północ-południe. A1 najwcześniej zaczęta jest jeszcze "w polu" dzięki PO_tłukom.
2017-10-10 20:19:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie