sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Gospodarka > Konwencja AGN szansą dla Odry

Konwencja AGN szansą dla Odry

Konwencja AGN szansą dla Odry
Data publikacji: 2016-10-31 19:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2184 167267

Do końca tego roku Polska powinna przystąpić do Konwencji AGN, czyli europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o międzynarodowym znaczeniu. To szansa m.in. dla Odry. Konwencja zobowiązuje bowiem do dostosowania głównych dróg wodnych do co najmniej IV klasy żeglowności.

Rada Ministrów 28 października przyjęła w tej sprawie uchwałę. Na początku listopada spodziewany jest podpis pod dokumentem premier Beaty Szydło. Później trafi do parlamentu, a po rozpatrzeniu przez obie izby pozostanie podpisanie go przez prezydenta RP. O zatwierdzeniu umowy będzie następnie poinformowany sekretarz generalny ONZ.

- Przystąpienie do Konwencji AGN jest jednym z priorytetów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - podkreśla Piotr Jasina, rzecznik prasowy resortu. - Pierwszym istotnym krokiem było przyjęcie w czerwcu przez Radę Ministrów strategicznego dokumentu „Założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce do roku 2020 z perspektywą do 2030”.Na terytorium Polski są trzy szlaki należące do europejskiego systemu śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym, w tym E30 – biegnąca Odrzańską Drogą Wodną.

Dziś drogi wodne w Polsce nie spełniają minimalnych warunków żeglowności określonych przez Konwencję AGN. Jej ratyfikacja zobowiąże do użeglownienia rzek i kanałów oraz pozwoli na skorzystanie z unijnych funduszy TEN-T.- Polskie drogi wodne, z wyjątkiem niewielkiego odcinka Odry, były pominięte w tej sieci z powodu braku jasno określonej strategii i planu ich rozwoju do co najmniej IV klasy żeglowności - dodaje P. Jasina. - Z tego względu przed kolejną rewizją sieci TEN-T w 2023 r. Polska powinna mieć gotowe i przyjęte programy przebudowy dróg wskazanych do wpisania do tej sieci.


Tekst i fot. (ek)

Konwencja AGN szansą dla Odry

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie