sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > MDM wyczerpane. Kto nie dostanie dopłaty może stracić własne pieniądze

MDM wyczerpane. Kto nie dostanie dopłaty może stracić własne pieniądze [FILM]

MDM wyczerpane. Kto nie dostanie dopłaty może stracić własne pieniądze
Data publikacji: 2017-08-10 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2399 287806

Wypowiedź: Bartosz Turek, analityk Open Finance.

67 mln złotych z dopłat rozpłynęło się w 6 godzin - Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków w programie Mieszkanie dla Młodych. O tym kto dostanie dofinansowanie decyduje kolejność zgłoszeń. Ten kto spóźnił się z wnioskiem może nie tylko stracić dopłatę ale też własne pieniądze.

- Istnieje bardzo duże ryzyko, że część osób, które ustawiły się w kolejce pieniędzy nie dostaną. To oznacza wymierne koszty albo ryzyko, że utraci się pieniądze. Jeżeli podpisało się umowę to za usługę notarialną trzeba było zapłacić. Do tego sprzedającemu trzeba było wpłacić zadatek albo zaliczkę. Jeżeli jest to zadatek i nie stawimy się na umowę końcową, bo nie będziemy mieli kredytu hipotecznego, który nam sfinansuje zakup to możemy stracić – mówi newsrm.tv Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Jeśli czyiś wniosek o dopłatę został zarejestrowany za późno – w momencie, w którym limit był już wyczerpany, taka osoba trafia na listę rezerwową. Może starczyć na takich beneficjentów pieniędzy tylko jeśli szczęśliwcy zarejestrowani wcześniej zrezygnują z zakupu albo nie dostaną kredytu. Będąc na liście rezerwowej trzeba więc być świadomym ryzyka, że z banku może przyjść informacja o tym, że pieniędzy zabrakło.

W takim przypadku kwotę, która miała pochodzić z dopłaty trzeba będzie uzupełnić przeważnie z własnych środków. To zła informacja nie tylko dlatego, że oznacza konieczność poszukiwania w kieszeni brakujących tysięcy.

W takim wypadku pozostają dwa rozwiązania. Pierwsze – oczywiste – to poszukiwanie brakujących środków. Jest jednak też nadzieja, że sprzedający mieszkanie lub dom zgodzi się na wydłużenie czasu zarezerwowanego na formalności kredytowe. O ile takie rozwiązanie jest możliwe, to warto wydłużyć czas na zawarcie umowy notarialnej do stycznia czy lutego 2018 roku. Pamiętajmy, że sierpniowa transza na dopłaty do kredytów nie jest ostatnią. O pieniądze z „Mieszkania dla młodych” można będzie jeszcze się ubiegać na początku przyszłego roku i choć znowu trzeba spodziewać się dużego zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców, to pieniędzy będzie do wzięcia około 6 razy więcej. Osoby, które będą miały przygotowane wszystkie dokumenty, będą więc mogły zająć kolejkę wcześniej i zdobyć brakujące na zakup pieniądze – radzi Open Finance.

źródło: newsrm.tv

Komentarze

pko sa - farsa
Moj wniosek podobno byl rejestrowany o 8:00, a na potwierdzeniu z Bfg mam gidz. Wplyniecia 15:00. System pko sa nie podolal, bo w bzwbk jak ktos o 11:00 przyszedl do banku i zlozyl wniosek to mdm dostal. Cos tu brzydko pachnie?
2017-08-11 22:13:57
Zupełnie jak w PRL
Ja dostałem status oczekujący w kolejce. Mój wniosek został złożony około 10:30. Bank co prawda wprowadzał wnioski od 7:00 rano, ale między 8:00 a 10:00 system przyjmowania wniosków w BGK był tak obciążony, że podobno nie dało się wtedy wprowadzać nowych wniosków. Ta dogrywka sierpniowa to na prawdę lipa. Trzeba te pieniądze było dodać do puli styczniowej... tym bardziej że wszyscy wiedzieli, że pieniędzy starczy jedynie na kilka godzin. A tak bitwa jak w PRLu, kto ma lepsze dojścia ten wygrywa.
2017-08-11 09:19:32
fikcja i zenada
Tych pieniedzy tak naprawde juz w momencie uruchomienia naboru nie bylo. Moj wniosek zostal wprowadzony o 9:00 a nadal nie mam informacji, status ,niezaakceptowany,.
2017-08-10 22:46:13
*
Ryzyk fizyk.
2017-08-10 13:20:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy