piątek, 19 października 2018.
Strona główna > Gospodarka > Niepodległościowa moneta dla każdego

Niepodległościowa moneta dla każdego [FILM]

Niepodległościowa moneta dla każdego
Data publikacji: 2018-05-22 11:56
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-27 12:52
Wywietleń: 2148 328823

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 złotych, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja 2018 r. Będzie wyemitowana w nakładzie do  38 424 000 sztuk, tak aby trafiła do każdego Polaka.

 NBP uczci w 2018 r. setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją wyjątkowych monet jubileuszowych oraz banknotu. Pierwsza z nich jest okolicznościową monetą w standardzie obiegowym o nominale 5 zł, na której umieszczono napis: „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

- Będzie wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 sztuk, tak aby trafiła do każdego Polaka – napisał prof. Adam Glapiński, prezes NBP,  w folderze emisyjnym.

Prezes Narodowego Banku Polskiego podkreśla, że rok 1918 był dla nas wyjątkowy.

- Marzenia o wolności stały się rzeczywistością. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie konsekwentne działania wielu pokoleń Polaków, którzy z wiarą w przyszłość walczyli w powstaniach, pielęgnowali kulturę, pracowali dla wspólnego narodowego dobra, by osiągnąć upragniony cel. 11 listopada 1918 r. wszystko się zmieniło. Otworzyliśmy nową kartę w historii naszego narodu. Rozpoczęliśmy budowę nowej Polski. Rodzima waluta była jednym z priorytetów odradzającego się państwa, a wymiernym tego znakiem miał się stać wkrótce polski złoty. Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą. My Polacy – dodaje prof. Adam Glapiński, pomysłodawca monety.

(g)

Fot. i film NBP

Komentarze

Odp. do...PiSzczacej bidy zyjacej teraz, BRAWO PiS - za 2 000 zl/m-c
Jak za Komuny i PO-stkomuny w latach 1945-2015 bylo Was PZPR-owcow i PO-zostalego Lewactwa "zledwie 2 miliony" (?) to zostaw juz teraz w Spokoju, pozostale ok. 32 000 000 miliony, Przeciwnych Wam - Polakow !!!
2018-05-26 00:31:55
zs
brzydkie.
2018-05-24 22:26:20
xxxxhvxxxx
@PiSzcząca bida - hola hola - ty nie zaliczaj 32 milionow Polakow do tych co donosza na wlasny kraj bo przegrali wybory - was jest mniejszosc, moze 4 miliony zaprzancow - nie glosuje na PiS, nie glosowalem i pewnie nie zaglosuje ale nie uwazam by donoszenie na wlasny kraj i apelowanie o to by EU wprowadzala sankcje ktore dotkna wszystkich Polakow bylo pro-polskim dzialaniem.
2018-05-24 19:55:29
PiSzcząca bida
@ Propozycja... A gdzie wyodrębnienie PO w słowie "propozycja"? Ty PO-PO-wiczko nie tylko nie umiesz pisać po polsku, ale też nie umiesz liczyć. Na PiS w 2015 głosowało 5.711.687 Polaków z plemienia Suwerenów. Plemię to stanowi ok.18 % mieszkańców tego kraju. Im należy dać za darmo po 1 monecie w ramach akcji 5+. Pozostaje jednak ok. 32.713.000 Polaków z plemienia Gorszy Sort. 32 miliony, a nie 1,5 miliona, jak pisze PO-PO-wiczka. Jeżeli rząd sprzedałby im te monety po 5 zł, to zyskałby ok. 163 mln zł, tylko problem w tym, że nikt nie zamierza ich sprzedawać. PO-PO-wiczka, jak zwykle, nawet intencji swoich guru nie potrafi zrozumieć.
2018-05-23 19:48:56
Propozycja...
A (+/-) 1,5 milionowemu Nowoczesnie za-KOD-owanemu PO-litycznemu Lewctwu... Nie sprzedawac !!!
2018-05-23 10:58:34
Fryderyk
Gdzie można ją dostać?
2018-05-22 21:29:30
Napędzamy inflację
Dobruk pieniędzy w postaci dobijania monet
2018-05-22 14:29:51
Spryciarze
Liczą że 200 milionów zniknie z obrotu pieniężnego. A guzik... przy takim nakładzie będzie codziennym środkiem płatniczym
2018-05-22 13:55:14
Dla każdego?
Gdzie rozdają?
2018-05-22 13:52:10
NBP,,,Starzynskiego...
NBP STARZYNSKIEGO....
2018-05-22 12:24:28
antyude
Takie coś wypuszczać na 100-lecie odzyskania niepodległości. PiSowskie plemie jest jednak żałosne.
2018-05-22 12:13:43
5 zł
Gdzie w Szczecinie można ją kupić?
2018-05-22 12:06:30