sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Gospodarka > Pierwszy rejs w sobotę

Pierwszy rejs w sobotę

Pierwszy rejs w sobotę
Data publikacji: 2017-09-15 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2255 292358

Prom „Cracovia” w swój pierwszy rejs ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad ma popłynąć w sobotę (16 września) o godz. 12.30. Jednostka, kupiona od bułgarskiego armatora przez Polską Żeglugę Bałtycką (Polferries), przeszła remont w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie.

Jak informowaliśmy, w minioną sobotę „Cracovia” odpłynęła do Świnoujścia i przeszła próby na Zatoce Pomorskiej.

Prace remontowe na jednostce znacznie się przedłużyły. Początkowo planowano, że będą niewielkie i potrwają kilka tygodni. Jednak zakres prac się zwiększył i statek przebywał w Szczecinie ponad trzy miesiące.

– Podczas zakupu stan promu był dobry i posiadał on wszelkie dokumenty uprawniające do żeglugi – wyjaśnił Polskiej Agencji Prasowej Piotr Redmerski, prezes PŻB. – Opóźnienie z wprowadzeniem jednostki na trasę wniknęło z tego, że w trakcie oględzin szczegółowych na doku stwierdzono zbyt duże zużycie dwóch wałów napędowych i łożysk. Pozostawienie tego groziło zapieczeniem mechanizmu i spowodowanie trudnej, dużo kosztowniejszej do naprawy awarii. Podjęliśmy decyzję o demontażu wału i wymianie łożysk. Dzięki temu w przyszłości, przez następne 10–15 lat, nie zagraża nam poważna awaria.

Prezes dodał, że podczas wydłużonego postoju wykonano także wszelkie naprawy i kosmetykę, które byłaby konieczne do zrobienia w 2018 r.

– Dzięki temu w następnym roku prom nie będzie wycofywany z eksploatacji, ale będzie pracował całe 12 miesięcy – zapewnił. – Dodatkowe koszty, które były nieznaczne, na pewno szybko odrobimy.

W wypowiedzi dla PAP P. Redmerski powtórzył, że wprowadzenie „Cracovii” na trasę Świnoujście-Ystad to odpowiedź na potrzeby rynku.

– „Cracovia” jest znacznym wsparciem dla nowo budowanego promu w stoczni w Szczecinie – zaznaczył. – Będzie on oddany za dwa i pół roku. Przez ten czas chcemy zarabiać na nową jednostkę i sprostać oczekiwaniom rynku. Dzięki wprowadzeniu „Cracovii” będziemy generować większe zyski, co sprawia, że nasza wiarygodność dla banków zdecydowanie wzrasta.

Zbudowana w 2002 r. „Cracovia” ma 180 m długości, ponad 24 m szerokości, a zanurzenie 6,5 m. Jednorazowo może zabrać 650 pasażerów i 55-osobową załogę, 64 samochody osobowe oraz 98 ciężarówek długich i 26 krótkich. Długość linii ładunkowej promu to 2196 m. Wcześniej, pod nazwą „Drujba”, był eksploatowany na Morzu Czarnym. To czwarta jednostka PŻB. Poza nią i wspomnianym „Wawelem” flotę kołobrzeskiego armatora tworzą jeszcze „Baltivia” i „Mazovia”.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

Brawo PiS i tak trzymac
Na zyletki to dzieki PO i reszcie Lwactwa, mialy pojsc nie tylko Stocznie...!! Gdyz i najblizszy Rostock mial byc "Gora" - A tu wyszly Nici i Szydlo z worka !!
2017-09-16 01:28:31
...a ta słynna stępka
to niedługo na żyletki pójdzie...
2017-09-15 20:18:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie