Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Polska bezpieczna energetycznie [GALERIA]

Data publikacji: 18 czerwca 2016 r. 17:50
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Polska bezpieczna energetycznie
 

Bezpieczeństwo, suwerenność, niezależność – te słowa powtarzali przemawiający 18 czerwca na uroczystości nadania terminalowi LNG w Świnoujściu imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obecni byli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, prezesi spółek energetycznych, związkowcy.

Pamiątkową tablicę odsłonili prezes PiS Jarosław Kaczyński, córka zmarłego prezydenta Marta Kaczyńska oraz prezes spółki Gaz-System Tomasz Stępień.

Zdaniem prezydenta RP Andrzeja Dudy, świnoujska inwestycja ma charakter przełomowy.

– Umożliwia dostarczanie gazu dla innych państw – zaznaczył A. Duda. – To była wielka wizja prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Chciał suwerenności przede wszystkim dla nas, ale też żebyśmy byli ważnym ogniwem dla bezpieczeństwa innych. Ten terminal to widomy znak budowania silnej Polski.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że Polska jest państwem bezpiecznym i zaczyna szybko się rozwijać.

– To inwestycja energetyczna, gospodarcza, ale symboliczna – mówiąca o naszym bezpieczeństwie – powiedziała premier o terminalu LNG i dodała, że rząd PiS przyjmuje jako zobowiązanie program wielkiej, bezpiecznej, suwerennej Polski.

Prezes Stępie zauważył, że w Polsce mogą powstawać najbardziej zaawansowane technologicznie inwestycje.

– Terminal LNG jest miejscem, gdzie pracownicy polskich spółek mają możliwość nabywania unikalnych kompetencji – dodał. – Terminal przyczynia się do rozwoju miasta, regionu i całej gospodarki.

O rozwoju miasta mówił z kolei jego prezydent Janusz Żmurkiewicz.

– Udowodniliśmy, że w Świnoujściu można budować port zewnętrzny i mówimy o kolejnych inwestycjach – zaznaczył. Zaprosił już na otwarcie tunelu pod Świną, co ma nastąpić za kilka lat.

Do Świnoujścia przyjechali w sobotę m.in. ministrowie Dawid Jackiewicz, Marek Gróbarczyk, Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, Mariusz Błaszczak i Krzysztof Jurgiel. Obecny był przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda, parlamentarzyści z wicemarszałkiem sejmu Joachimem Brudzińskim. Pojawił się senator Grzegorz Napieralski (wszedł do Senatu z listy PO), Sylwester Chruszcz z Kukiz’15, a także były minister rolnictwa Artur Balazs.

– Jesteśmy przedstawicielami trzeciego rządu, który tę inwestycję realizował – przypomniał Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, współorganizator (z Gaz-Systemem) sobotniej uroczystości. – To jest miara dojrzewania naszego państwa. Gazoport jest kamieniem milowym na drodze do uniezależnienia Polski od jednego dostawcy gazu.

Zapowiedział, że w ciągu kilku lat powstanie połączenie gazowe umożliwiające sprowadzanie surowca ze złóż norweskich. Po wygaśnięciu w 2022 r. kontraktu z Gazpromem propozycje rosyjskiej firmy mają być rozważane jako dodatkowe.

Świnoujski terminal 17 czerwca przyjął pierwszą komercyjną dostawę LNG. Rocznie może odebrać 5 mld m sześc. gazu ziemnego. To jedna trzecia krajowego zapotrzebowania.

(ek)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

odbiorca gazu
2016-06-20 09:00:35
Jedno PYTANIE Ile kosztuje ten gaz - niby podstawowe pytanie - a nikt się jakoś chwalić nie chce !!! czy poniżej 300 USD ??? mam wątpliwości - ale to my mamy za top zapłacić ... Niemcy płacą Gazpromowi ok 250 .
Patriota
2016-06-19 20:37:34
Jestem za przeniesieniem urny z Wawelu do gazoportu.
No i teraz Zachód
2016-06-19 15:34:41
ma już gwarancje, że polski przemysł, chemiczny szczególnie, nigdy już nie będzie konkurencyjny z uwagi na cenę surowca - gazu...
Hurrra do Ura...
2016-06-19 00:14:58
A nie wystarczy Ci juz jeden Wasz zmumifikowany PO 1917-ym...??
Obserwator
2016-06-18 22:01:46
A gdzie prezydentunio Swinoujscia?
Ura
2016-06-18 21:58:48
Lecha Kaczyńskiego należy zmumifikować i wystawić na widok publiczny w pałacu prezydenckim.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA