piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Gospodarka > Pracodawcy komentują: Wzrost zatrudnienia mniejszy niż przed rokiem

Pracodawcy komentują: Wzrost zatrudnienia mniejszy niż przed rokiem

Pracodawcy komentują: Wzrost zatrudnienia mniejszy niż przed rokiem
Data publikacji: 2019-10-25 19:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-03 14:27
Wywietleń: 537 424383

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Wzrost zatrudnienia zwalnia, jednak tempo wzrostu wynagrodzeń utrzymuje się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku. Według danych GUS we wrześniu br. w sektorze przedsiębiorstw było zatrudnionych 6 386 tys. osób (wzrost o 2,6 proc. r/r).

Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ:

- Tempo wzrostu zatrudnienia jest nieco mniejsze – rok temu przyrost wynosił 3,2 proc. We wrześniu w sektorze przedsiębiorstw było zatrudnionych mniej osób niż miesiąc wcześniej (o 0,1 proc.). Przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 6,6 proc. i wyniosło 5084,56 zł. Biorąc pod uwagę dane aktualne oraz te z ubiegłego roku, możemy zauważyć, że wzrost wynagrodzeń wciąż utrzymuje się niemal na stałym poziomie – dynamika wzrostu w 2018 r. wyniosła 6,7 proc.

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw:

- Czynnikami wpływającymi na wzrost wynagrodzeń są z pewnością niski wskaźnik bezrobocia oraz duże zapotrzebowanie na pracę. Należy zaznaczyć, że dane GUS dotyczą przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. Inaczej wygląda sytuacja mikrofirm. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w ubiegłym roku wyniosło w tych firmach 3081,1 zł, a więc znacznie mniej niż w większych przedsiębiorstwach. Spadek zatrudnienia należy tłumaczyć głównie przyczynami związanymi z dynamiką nowych rekrutacji, która spada w wyniku coraz większych problemów z pozyskaniem pracowników.

Komentarze

Wawrzek
@2019-10-26 00:04:52- 100% racji
2019-11-03 13:33:17
Wawrzek
A ile nowych miejsc pracy zbudowaliście?, ile macie jeszcze wolnych miejsc pracy i jakie średnie wynagrodzenie na tych miejscach -wakatach? Oficjalne bezrobocie niby małe, faktycznie jest dużo większe nadal największymi pracodawcami są Gminy i Urzędy w niektórych jak głosi fama trzeba odpalić 10-15 chałatów za zatrudnienie na próbę. Jeżeli doliczymy tych którzy pracują w Niemczech, Danii, Anglii, Holandii i tych skreślanych z ewidencji po półrocznym tam pobycie to bezrobocie jest nadal wysokie 15-20%. Ludność biednieje co widać po ich ubiorze coraz bardziej skromnym. Niestety PIS utrzymuje nadal wysoce szkodliwy kapitalizm urzędniczy utrzymywany kosztem bardzo wysokich podatków- to długo już nie będzie możliwe. Trzeba budować miejsca pracy w Polsce i Europie a nie w Azji i Chinach.
2019-11-03 13:30:49
Podsluchane... na straganie
Bo jak Wartosc Czosnku zacznie spadac w USA... to pociagnie to za soba i wartosci innych czosnkow na calym Swiecie !!!
2019-10-26 00:04:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie