sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Gospodarka > Termin budowy promu niezagrożony

Termin budowy promu niezagrożony

Termin budowy promu niezagrożony
Data publikacji: 2018-12-05 23:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-03 10:05
Wywietleń: 2696 365113

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało w środę (5 grudnia), że końcowy termin budowy promu pasażersko-samochodowego przez Morską Stocznię Remontową „Gryfia” na przełomie 2020 i 2021 r. nie jest zagrożony. Dodało też, że nowy prom ma być najnowocześniejszą jednostką pływającą po Morzu Bałtyckim.

Sprawę budowy promu poruszono też we wtorek (4 grudnia) na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Leszek Milczarek, p.o. prezesa MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (zarządzającego funduszem MARS – dotychczasowym właścicielem „Gryfii” i Stoczni Szczecińskiej) poinformował, że powstało konsorcjum związane z budową promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

– Do „Gryfii” dołączyła Stocznia Szczecińska – wyjaśnił. – PŻB zmieniła trochę założenia do budowy promu, prace postępują.

Odpowiadając na pytania posłów w sprawie budowy promu, Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podał, że trwa ocena projektu, która powinna się zakończyć w tym tygodniu.

– Albo trafi bezpośrednio do stoczni, albo przejdzie poprawki – zaznaczył.

Minister tłumaczył, że zamknie to pierwszy etap projektowania, przyjęty w harmonogramie. Potwierdził też zdolności finansowe PŻB dotyczące tej inwestycji.

– Jeśli chodzi o termin realizacji, to w połowie tego roku odbyła się konferencja i wszyscy się zgodzili ze zmianą terminu ze względu na zmiany projektowe – przypomniał.

Podano wtedy, że prom dla PŻB ma być gotowy na przełomie 2020 i 2021 r.

W środę ministerstwo poinformowało, że ukończenie projektu techniczno-klasyfikacyjnego to koniec stycznia 2019 r.

– Mimo modyfikacji projektowych, końcowy termin przewidywany na przełomie 2020 i 2021 r. jest niezagrożony – dodało MGMiŻŚ.

Według deklaracji resortu, nowy prom ma pozwolić na podniesienie jakości i standardów oraz bezpieczeństwa morskiego w obsłudze pasażerów oraz samochodów ciężarowych. Oznacza to zwiększenie liczby nowych miejsc pracy dla załóg pływających.

Ministerstwo podkreśla, że prom PŻB będzie najnowocześniejszą jednostką pływającą na wodach Morza Bałtyckiego oraz pozwoli na zwiększenie liczby rejsów na linii Polska-Skandynawia, co będzie odpowiedzią na dynamiczny wzrost przewozów pasażerskich i ładunkowych.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Na zdjęciu: Stępkę pod budowę promu przez „Gryfię” dla PŻB położono 23 czerwca 2017 r. na pochylni Stoczni Szczecińskiej, która teraz dołączyła do konsorcjum zaangażowanego w tę inwestycję.

Komentarze

Prom ? promeczek
Toto będzie miało obowiązkowo nazwę '' Największy prezydent w dwutysięcznej historii Polski IV RP : Lech Kaczyński '' Mam nadzieję że wystarczy burty by umieścić ten napis. Jeśli chodzi o ta ''stępkę '' to ....jest ona bardzo podobna do sekcji którą odrzuciłem jako inspektor odbioru technicznego. Tamten element jest nadal przedmiotem sporu sądowego i jako taki nie może być użyty do czegokolwiek. Bardzo podobny :-) Jeśli nie powstał projekt , to jak można było zbudować już sekcję stępki ? przecież wstępny projekt trafi do klasyfikatora dopiero w styczniu 2019 ? Widziałem malowana na zielono trawę i obowiązkowo burtę przy kei na wizytę premier Szydło. Jak za głębokiego PRL.
2018-12-08 19:50:08
grud
Jak zwykle zadnych konkretow ..Ludzie wojewody mówia LIPA 1???
2018-12-07 21:58:29
A ceny Biletow przejazdowych
O ile Dynamicznie Wzrosna...???
2018-12-07 01:17:34
Adrian Dzięka
proponuję nazwę promu Geblewicz-Krzystek a na kominie wypisać zadłużenie województwa i miasta
2018-12-06 17:07:29
Rafal
Spokojnie dołączyła się Stocznia Szczecińska😆 Jak będą tak pomagać jak siatkarza to i Gryfia zatonie w przyszłym roku . Potem będzie tłumaczenie że termin trzeba przesunąć bo Gryfia upadla. Dodadzą kolejne 3 lata.
2018-12-06 16:32:20
;/
Prom ma się nazywać "Dar Podatnika" ewentualnie Titanic Prl 2.0
2018-12-06 08:27:58
bajki i dyrdymały
o promie słyszymy od 3 lat i nic się nie dzieje, tymczasem Stocznia Gryfia znalazła się na skraju upadku
2018-12-06 07:26:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie