piątek, 19 lipca 2019.
Strona główna > Gospodarka > „Transport zaplecza” w portach koleją i samochodami

„Transport zaplecza” w portach koleją i samochodami

„Transport zaplecza” w portach koleją i samochodami
Data publikacji: 2019-02-17 21:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 1179 374713

Aby towary znalazły się na statku, bądź trafiły z niego do odbiorcy na lądzie, muszą być do portu dostarczone lub z niego wywiezione. W zespole portów Szczecin-Świnoujście tak zwany transport zaplecza odbywa się głównie koleją i samochodami.

– W 2018 roku oba te środki transportu miały po 45 procent udziału w przewozach ogółem transportu zaplecza – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – Na tę wartość z pewnością wpłynęły towary, które były głównie transportowane, czyli węgiel i ruda. Znaczący, bo 7-procentowy udział mają też rurociągi, z wykorzystaniem których odbywa się przesył gazu z terminalu LNG w Świnoujściu. Pozostałe 3 procent przypada na transport śródlądowy.

Porównując te dane z zanotowanymi w 2017 roku widać różnicę. W minionych latach zdecydowanym liderem w przewozach towarów był transport drogowy, przypadało nań ponad 60 procent ogółu wymiany towarowej, przy 35-procentowym udziale transportu kolejowego.

– Widać zatem, że struktura obrotów towarowych w ubiegłym roku, gdzie liderem były węgiel i ruda, znacząco wpłynęła na wzrost udziału transportu kolejowego – dodaje M. Woźniak-Lewandowska.

Warto zaznaczyć, że zespół portów Szczecin-Świnoujście jako jedyny w kraju ma dostęp do niemal wszystkich gałęzi transportu, tj. morskiego, drogowego, kolejowego, śródlądowego (gdzie ładunki mogą być transportowane barkami do krajów Europy Zachodniej) i przesyłowego (rurociągami do krajowej sieci gazowej oraz do naszych południowych sąsiadów).

(ek)

Fot. ZMPSiŚ

Komentarze

do @ tiaa
- nie kupuj ciulu ruskiego, kup amerykański...W demokracji liberalnej wszystko wolno, nawet tobie ciulu kupić inny niż ruski...Słyszałeś ciulu coś o PO_daży i PO_pycie?
2019-02-19 19:28:06
tiaa
a w większości to więgiel z Rosji
2019-02-18 09:46:16
m
Tylko nalezaloby napisac cos o mizernej jakosci polaczen drogowych i kolejowych, znacznie gorszych niz portow Trojmiasta :(
2019-02-18 07:52:42
wstyd
tylko 3% barkami.
2019-02-17 23:04:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie