wtorek, 18 czerwca 2019.
Strona główna > Gospodarka > Twój e-PIT ma być szczelny

Twój e-PIT ma być szczelny

Twój e-PIT ma być szczelny
Data publikacji: 2019-02-25 10:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 906 376815

Po prasowych sugestiach, że nowa usługa Twój e-PIT nie do końca jest bezpieczna, Ministerstwo Finansów wprowadza dodatkowe funkcje. Jedną już wprowadziło - kolejne zabezpieczenie podczas logowania do systemu.

Na usługę Twój e-PIT możemy się zalogować na Portalu Podatkowym - podatki.gov.pl - wpisując trzy dane: PESEL albo NIP i datę urodzenia, przychód za 2017 rok oraz przychód z PIT-u 11 za rok ubiegły. Okazało się jednak - o czym przypomniał Dziennik Gazeta Prawna - że tymi danymi dysponują też nasi pracodawcy, więc teoretycznie i oni mogą się zalogować i wejść na nasze rozliczenie, a nawet pozmieniać dane.

W celu poprawy bezpieczeństwa resort finansów zapowiedział, że w najbliższych dniach usługa Twój e-PIT zostanie rozszerzona o nowe funkcjonalności. 

- To rozwiązania, które planowaliśmy wdrożyć w pierwszym okresie funkcjonowania usługi. Będziemy je uruchamiać, tym bardziej, że otrzymaliśmy sygnały od podatników, że chcieliby korzystać z takich funkcjonalności – mówi pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.

Od wczoraj podatnik, aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi) jest proszony również o podanie dodatkowej informacji z PIT za 2017 r. tj. kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji podatnik zobaczy swoje rozliczenie.

- Historia logowania pozwoli użytkownikowi zobaczyć wszystkie próby wejścia do systemu. Informacje będą zawierać m.in. dokładne daty i czas oraz sposób i miejsce (region, miasto), z którego nastąpiło logowanie - tłumaczy Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Ponadto podatnicy zyskają możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi. 

Ministerstwo Finansów zapewnia, że usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego danych zgromadzonych w tym systemie."Są one bezpieczne, co zostało potwierdzone przez specjalistyczny podmiot zewnętrzny" - czytamy w komunikacie. ©℗

(kl)

Komentarze

Alek
e-PIT to raczej bubel ponieważ jest mnóstwo błędów. Dlatego każdy powinien wejść i sprawdzić a nie czekać aż system sam go rozliczy, gdyż można się zdziwić po 30.04 jak przyjdzie wezwanie z urzędu. E-deklaracje, gdzie sam wypełniam zeznanie i wysyłam są o wiele czytelniejsze.
2019-02-26 11:32:21
ja
Ja się rozliczę "po staremu".
2019-02-25 12:43:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie