środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Za co płacili służbowymi kartami pracownicy PŻM

Za co płacili służbowymi kartami pracownicy PŻM

Za co płacili służbowymi kartami pracownicy PŻM
Data publikacji: 2018-03-11 14:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-12 16:00
Wywietleń: 3000 317718

Ekstrawaganckie zakupy o wartości setek tysięcy dolarów, zapłacone za pomocą służbowych kart kredytowych, zrobili pracownicy spółki Polsteam USA z grupy Polskiej Żeglugi Morskiej. Nabyli w ten sposób m.in. biżuterię, cygara czy ekskluzywną bieliznę. Wydatki wykryto podczas wewnętrznej kontroli w grupie PŻM.

Jak poinformował Robert Dąbrowski, kierujący działem kontroli wewnętrznej w grupie PŻM, kartami służbowymi posługiwali się pracownicy spółki Polsteam USA w latach 2004-2016. Kwestionowane jest 90 proc. wydanych w ten sposób środków. Kupiono m.in. biżuterię o wartości ok. 100 tys. dolarów, cygara za 40 tys. dolarów oraz luksusową bieliznę damską.

Zdaniem Pawła Brzezickiego, od lutego 2017 r. zarządcy komisarycznego PŻM, jest to tylko przykład - świadczący o poziomie demoralizacji - dużo większej niegospodarności w grupie w minionych latach.

- Problem się zaczął w 2007 r., gdy rynek frachtowy był najwyższy, a w PŻM zniknął zysk - mówił na konferencji w lutym tego roku P. Brzezicki, pokazując na wykresie negatywne skutki złych decyzji inwestycyjnych w firmie.

Jak już informowaliśmy, według wyliczeń PŻM, z firmy zniknęło łącznie ok. 300 mln euro.

- Nie wiadomo gdzie są, ale się dowiemy - zapowiadał zarządca, podkreślając, że lista tzw. lewych faktur wciąż rośnie.

Przypomnijmy, że po zawiadomieniu P. Brzezickiego (we wrześniu ub. roku) Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie wyrządzenia w PŻM szkód wielkich rozmiarów. Dotyczy ono okresu, kiedy dyrektorem naczelnym przedsiębiorstwa był Paweł Szynkaruk.

W PŻM wprowadzono zarząd komisaryczny, gdyż największemu polskiemu przewoźnikowi morskiemu groziło bankructwo. Wdrażany jest program naprawczy, a prognozowany wynik za ubiegły rok to 54 mln zł zysku.

Tekst i fot. (ek)

Komentarze

Do rock
Nie sądzę by komentarze wynikały z jakiegokolwiek strachu tylko z tego, jakim typem człowieka jest Brzezicki, poczytaj sobie artykuł choćby z 2007r: http://m.newsweek.pl/biznes/wiadomosci-biznesowe/guru-ojca-rydzyka,11701,1,1.html
2018-03-12 13:19:25
Syzyfowe prace
Pływanie na statkach to alkoholizm-samotnosc itp, zalatwienie sprawy pezez kapitana w porcie to rez alkohol i papisrosy dla urzednikow w porcie - shiping w calosci to alkoholizm branzowy - wiec zamiast walczyc z alkoholem, moze lepiej powolac spolke producenta wodki z armatorem i tak to zalatwic? To cyniczne, lecz to prawda...
2018-03-12 10:14:18
rock
Nie jestem pracownikiem tej firmy ale sądząc po nieprzychylnych Panu Brzezickiemu komentarzach afera jest wielka. Duzo tu ludzi , którzy ewedentnie się boją tego co się dzieje!!!!!!!!!!!!!! Mam nadzieję, że to zostanie mimo wszystko rozliczone!
2018-03-12 08:46:42
Seb
Komisarz Brzezicki na tropie afery, którą sam mógł stworzyć? W środowisku morskim wiedzą kto to i większość musi myć ręce po uściśnięciu jego tłustej dłoni.
2018-03-12 07:39:57
agresssor .
Szukają strat na 300 min euro. jak rozumiem karty płatnicze to inny wątek .Lata 2004 - 2016. 12 lat, wydatki z tych kart to nie więcej niż 200 tys. dolarów .średnio to 18 tys. rocznie i 1,5 tys. miesięcznie . Każdy kto był w Nowym Jorku zwłaszcza w miejscach spotkań biznesowych, wie ze to są śmieszne sumy .Pisze tylko dlatego żebyście nie dali się zmanipulować .nie łączcie tych 300 mln euro z tymi 200 tys. dolarów i pamiętajcie ze zupełnie niedawno mówiono o kartach w kontekście 15 mln zł rocznie
2018-03-12 07:20:15
}
Ludzie, skoro już wypisujecie jakieś rewelacje o pracy żony, libacjach na promie, czy obsadzonych na wysokich stanowiskach, którzy zostali milionerami. Przecież wiadomo, że będzie jak w aferze polickiej, gdzie kupowali cuda na kiju, operacje plastyczne, wabiki i gogo, a potem cisza, może oddali i po sprawie.
2018-03-12 06:42:36
Marynarz
1. Największymi alkoholikami na statkach PŻM są marynarze ze związku Solidarność, bo czują się bezkarni. Wszystko za aprobatą Pawła Kowalskiego, przewodniczącego Solidarności w PŻM. Stąd nie jest dziwne, że tyle alkoholu znaleziono w jego pokoju, biurze w budynku PŻM. 2. Największym ubekiem jest przewodniczący Solidarności PŻM, bo wymaga od swoich związkowców donosów ze statków. 3. Bardzo dobrze, że komisarz czyści PŻM, ale niestety nie powinien tego robić kosztem załóg, bo tym sobie nie zaskarbia przychylności załóg i polegnie...
2018-03-12 06:20:04
Prawdziwek
Pracownicy lądowi i morza proszą o ujawnienie wydatków komisarza Brzezickiego. To skandal co on aktualnie wyprawia w naszej firmie!!!
2018-03-11 20:18:33
Rada nieudaczników.
Rada pracownicza PŻM to od zawsze marionetki i tchórze. A oni przecież powinni kontrolować finanse firmy , prezesa i dyrektorów. Nigdy tego nie robili. Żenada.
2018-03-11 19:44:15
Miłosz
"Nie wiadomo gdzie są, ale się dowiemy" - Brzezicki: kończ waść, wstydu swego oszczędź. Ile jeszcze będzie tego typu "rewelacji", które mają przykryć twoją niekompetencje i promowe libacje?
2018-03-11 19:18:04
Czerwony PŻM
Od upadku komuny w PŻM rządzili przez ponad 20 lat towarzysze z SLD i Unii Wolności. Ich rodziny obstawiały ważne stanowiska w biurowcu. Większość z nich to dzisiaj milionerzy. Tacy zawsze byli bezkarni w Szczecinie . Póżniej dołączyli do nich cwaniacy z prawicy . A nieświadomy tych złodziejstw poseł Brudziński otworzył parasol ochronny nad PŻM 10 lat temu. Głupota .
2018-03-11 19:15:34
300 milionów euro !!!
Zniknęło z PŻM ponad 300 mln euro czyli ponad 1 miliard 200 mln złotych. To poważna sprawa , ale obawiam się ,że pieniądze nie wrócą do PŻM. Ilu cwaniaków i złodzieji w Szczecinie okradało państwowe firmy i żaden z nich nigdy nie został ukarany. Takie miasto .
2018-03-11 19:02:11
Do Brzezickiego
Ujawnij swoją pensję! Byśmy my marynarze wiedzieli ile marnotrawi się teraz pieniędzy przedsiębiorstwa...
2018-03-11 18:17:44
fachowiec
Nie od dziś wiadomo,że Paweł Brzezicki mierzy innych swoją ubecką miarą.Wyleciał z hukiem z PŻMu i się teraz mści m.in. zlecając generowanie lewych faktur by wymyśleć aferę. A może zaraz się okaże, że w PŻMie była bomba termobaryczna?
2018-03-11 17:56:42
Portowiec
Kolejny odcinek bzdur w wykonaniu komisarza, żałosne. Niech służby sprawdzą jak po znajomości Brzezicki swojej żonie załatwił dobrze płatną fuchę (wsparcie ojca dyrektora) oraz jak wyśmienicie bawił się na promach podczas gdy marynarzom obcinał pensje.
2018-03-11 17:53:40
;
I co z tego? Ani oni nie pójdą do więzienia, ani były prezes za to, że nie miał nad tym nadzoru, więc po co robić tanią sensację.
2018-03-11 17:44:14
Panie Brzezicki!
A za co pan wyleciał z PŻM-u? No nie słysze. Za co? No tak za próbe przekretu ze Złotą Akcją. Gdyby przekret sie udał pan i kilku innych cwaniaków bylibyscie teraz włascicielami tej firmy. A tak przy okazji, od kiedy pamietam w PŻm-mie cały czas rzadzili pisiory,to za Szynkaruka zmienili poglądy?
2018-03-11 16:52:55