sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Zaistnieć w branży offshore

Zaistnieć w branży offshore

Zaistnieć w branży offshore
Data publikacji: 2017-05-18 19:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1128 259148

Około 150 osób z ponad 80 firm wzięło udział w drugiej edycji Pomeranian Offshore Networking Platform (PONP). Konferencja odbyła się w czwartek (18 maja) w Szczecinie. To lokalna inicjatywa mająca na celu m.in. rozwój branży morskiej energetyki wiatrowej w regionie zachodniopomorskim.

– Energetyka wiatrowa na morzu do 2020 roku do nas nie zawita – stwierdził Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, wymieniając bariery, na jakie napotyka ta branża w Polsce. To uwarunkowania polityczno-prawne, infrastrukturalne oraz społeczno-środowiskowe.

Prezes Gajowiecki poinformował, że od 2011 r. minister ds. gospodarki morskiej rozpatrzył blisko 70 wniosków o pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji  i urządzeń dla morskich farm wiatrowych. Pozytywny finał dotyczył 37 z nich. Do dziś obowiązuje 14 pozwoleń, z czego dziewięć zostało opłaconych przez inwestorów. Z tytułu wydanych pozwoleń do budżetu państwa wpłynęło 100 mln zł. Łączna moc wydanych i opłaconych koncesji wynosi 8 GW.

Prezes PSEW omówił projekty farm wiatrowych dwóch spółek: PGE Energia Odnawialna oraz Polenergia. W przypadku PGE EO rozpoczęcie budowy planowane jest najwcześniej w 2022 r., natomiast Polenergia, która ma już decyzje środowiskowe, mogłaby ruszyć z budową za trzy lata.

Stan morskiej energetyki wiatrowej na najważniejszych rynkach europejskich omówili przedstawiciele firmy ST3 Offshore, której zakład w Szczecinie produkuje fundamenty dla morskich elektrowni wiatrowych.

Podczas PONP odbyła się też Akademia Offshore. Eksperci z wiodących firm europejskich podpowiadali co jest najważniejsze, aby zaistnieć w tej branży. Ponadto przedsiębiorcy mieli okazję do spotkań z przedstawicielami tych firm w celu nawiązania współpracy. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

 

Zaistnieć w branży offshore Zaistnieć w branży offshore Zaistnieć w branży offshore Zaistnieć w branży offshore

Komentarze

gosc
Przeciez obecna paskudna zmiana zaorała wiatraki poprzez ustawqę o OZE, gdzie nasi producenci na kraj juz nie moga sprzedawac, tylko zagranica ich ratuje,o wycince drzew nie wspominajac , no ale coz takie jest podejscie ,za 30-40 lat wegiel sie skonczy, ciekawe co wtedy wymysla, no ale to glos suwerena, ciemny lud to kupil to ma ,W Niemczech 30% lub wiecej energi jest ze zrodel odnawialnych i tylko na tym zarabiaja-u nich nadwyzka kilknanascie miliardow euro ,a u nas deficyt okolo 50 ,komuna 2.0
2017-05-18 21:57:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy