piątek, 24 maja 2019.
Strona główna > Kraj > Abp Głódź: Użyłem niewłaściwych słów. Nie miały one na celu urazić ofiar pedofilii

Abp Głódź: Użyłem niewłaściwych słów. Nie miały one na celu urazić ofiar pedofilii

Abp Głódź: Użyłem niewłaściwych słów. Nie miały one na celu urazić ofiar pedofilii
Data publikacji: 2019-05-15 15:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 14:02
Wywietleń: 388 391187

Użyłem niewłaściwych słów. Chcę zapewnić, że nie miały one na celu urazić ofiar pedofilii. Tym bardziej te osoby przepraszam i łączę się z nimi w ich cierpieniu – napisał w oświadczeniu przesłanym w środę PAP metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, zapytany w niedzielę przez reporterkę "Faktów" TVN o film braci Sekielskich, odparł: "Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego".

Nie odpowiedział też na pytanie, czy wiedział o czynach pedofilskich księdza Franciszka Cybuli, jednego z duchownych, który pojawia się w filmie.

– Proszę mnie tutaj nie atakować i nie prowokować, bo ja taki naiwny nie jestem – powiedział.

"W związku z moją wypowiedzią, która miała miejsce w niedzielę 12 maja 2019 r. w Krakowie, informuję, że zaskoczony zapytaniem dziennikarskim w drodze na uroczystości użyłem niewłaściwych słów. Chcę zapewnić, że nie miały one na celu urazić ofiar pedofilii – tym bardziej te osoby przepraszam i łączę się z nimi w ich cierpieniu" – napisał abp Głódź.

Dodał, że w archidiecezji gdańskiej nie ma i nie będzie przyzwolenia na pedofilię.

– Dowodem na to są podejmowane procedury cywilne i kanoniczne zgodnie z zaleceniami papieża Franciszka, Kongregacji Nauki Wiary oraz Konferencji Episkopatu Polski – podkreślił. Zaznaczył, że w każdym zgłoszonym przypadku nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży działa specjalna komisja archidiecezjalna. – Komisja ta również prowadzi sprawy śp. ks. Franciszka Cybuli i śp. ks. Henryka Jankowskiego.

* * *

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W dwugodzinnym dokumencie braci Sekielskich znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których – jak opisują – dochodziło do molestowania. 

W poniedziałek wieczorem działacze Wiosny wyświetlili film na płocie rezydencji metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

(pap)

Fot. Wikipedia

Komentarze

Juz przy kazdym rowerze
Kreca sie az 2 pedaly... a co dopiero w innych miejscach i srodowiskach ?/!!
2019-05-17 13:37:21
Co będzie z oszustami księżmi???????i uczniami oszustów?
„Biada wam, uczeni w piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Zamykacie+ bowiem królestwo niebios przed ludźmi; bo sami+ nie wchodzicie ani nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą. Mateusz 23:13 %%%% PIS jak sanchedryn przyspawał się do kleru a nie do prawdy, jojo i tak tego nie pojmie....dla jojo prawdą i drogą jest wazelina
2019-05-16 23:32:55
Jan Hus
W PZPR też wszystko było dobrze, krytyka partii była kontrewolucją którą partia zwalczała - PZPR już nie ma - tu to samo zło pracowników firmy Watykan jest przedstawiane jako atak na Jedyną Słuszną siłe - korporacji - to nie jest kryzys Kosciola to jest ukrywana prawda co w czasach internetu wychodzi bardzo szybko na jaw, na ile użyteczny jest biskup co leci sobie w bambuko? Na tyle jest użyteczny, że ludzie nabiorą dystansu do religii i nie będą tak bezkrytycznie patrzeć na brak umiaru w życiu kleru, JA UWAŻAM ŻE TRZEBA BISKUPA PETZTA ZROBIĆ RZECZNIKIEM PRASOWYM W SPRAWIE OSZUSTW KOSCIOŁA,to by ludzi szybko nauczyło umiarkowania w relacjach z Klerem, i szybko by spadły koszty Kościoła w wydatkach budżetowych....Niech Kościół sam się finansuje nie z budżetu, Co Cesarskie Cesarzowi oraz przypominam Nie Kradnij to znaczy równierz by nie robić biznesów ze złodziejami co używają aparat korporacyjny Kleru do robienia brudnej kasy -- chyba że Papież planuje nie likwidować Watykanu to niech doprowadzi do aresztowania tych co robią lewe interesy przy Watykanie, a szkoda biblioteki w Watykanie....; jeżeli tego nie zrobi ludzie sami przegonią Fałszywych Pasterzy czy Wilka w Owczej Skórze...
2019-05-16 23:05:55
do @ Jarun
"Stakana" i prezesa można za pomocą kartki wyborczej wziąć za "ryło", potrwa trochę, ale jest możliwe. Nie uwielbiam "kaczystów", ale to co widać "na obrazku" to - obejrzyj sam; https://www.tvp.info/42646974/byliscie-reprezentantami-naszych-interesow-zale-zagranicznych-europoslow-do-boniego – Co się z wami stało?! Kiedyś byliście reprezentantami naszych interesów – w ten sposób mają rozmawiać z Michałem Bonim europarlamentarzyści z innych krajów UE. Tak twierdzi sam zainteresowany, poseł Koalicji Europejskiej do PE....Obejrzyj sobie też https://www.youtube.com/watch?v=_6sqg71ybFc....Tam siedzi ten co ogłaszał maluczkim; "Być polskim premierem to stokrotnie ważniejsza rzecz dla mnie niż europejskie awanse.“ i ten luj chichra jakby dla niego była to nowina.
2019-05-16 08:21:42
Jarun
Leszek zwany "stakanem" bądź jak prezes Jarosław...nie przepraszaj. Powiedz, że to zostało wyrwane z kontekstu, przeinaczone przez TVN (nota bene żydowską telewizję) pastwiącą się nad katolicyzmem. Przecież TVN z sadystyczno-masochistyczną przyjemnością powtarza po kilkadziesiąt razy jedną i tę /wolę tą/ samą wiadomość. Rozdrapywanie ran i wąchanie cieknącej ropy, to ulubione zajęcie dziennikarzy TVN, no i Polsatu.
2019-05-15 22:03:24
KROTKO
WYpalac pedofilstwo we wszyskich srodowiskach bez litosci.Tylko wtym filmiku sa ksieza pedofile z lat 70,80,90.Nie znaczy,ze ich nie ma obecniebsa ,bylii beda do konca swiata w kazdym srodowisku.PAMIETAM jak tvn iszmatlawiec michnika bronil Polanskiego i tego slowika,ktory zmarl naids azgwalcil wielu mlodych chlopcow.Teraz totalni udaja swietych.
2019-05-15 17:20:36
Stop
Nie ma za co przepraszać. Dość taniej prowokacji totalnych!
2019-05-15 16:09:53