wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Kraj > Banaś po powrocie do pracy: Będę bronił niezależności NIK

Banaś po powrocie do pracy: Będę bronił niezależności NIK

Banaś po powrocie do pracy: Będę bronił niezależności NIK
Data publikacji: 2019-10-17 12:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-20 10:44
Wywietleń: 539 422767

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś w oświadczeniu przekazanym PAP poinformował, że 16 października zakończył urlop bezpłatny i w czwartek przystąpił do wykonywania obowiązków w NIK.

"Deklaruję, że będę przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na moją osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Stanowczo również oświadczam, że będę bronił niezależności i bezstronności Najwyższej Izby Kontroli jako naczelnego organu kontroli państwowej" – napisał Banaś.

"Zmanipulowane i kłamliwe doniesienia medialne mające na celu zdyskredytowanie mojej osoby niewątpliwie stanowią formę zemsty tych środowisk, które w wyniku przeprowadzonej reformy służb skarbowych i celnych utraciły dotychczasowe wpływy na możliwość podejmowania najważniejszych decyzji w Rzeczypospolitej Polskiej" – przekazał.

Banaś oświadczył, że pozostając wierny złożonej przysiędze, dochowa wierności postanowieniom Konstytucji, a powierzone mu obowiązki będzie wypełniał bezstronnie i z najwyższą starannością. Wskazał też, że Centralne Biuro Antykorupcyjne w środowym komunikacie poinformowało, że zakończyła się kontrola jego oświadczeń majątkowych.

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Banaś, były minister finansów i szef Służby Celnej, zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy, mowa była także o powiazaniach Banasia ze stręczycielami. Jak informował "Superwizjer", Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 m kw. i dwóch mniejszych miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych.

Szef NIK oświadczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera „jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

W środę NIK zdementowała doniesienia o dymisji Banasia, przypominając, że przebywa on na urlopie bezpłatnym. Informację o rezygnacji Banasia podawali we wtorek posłowie PO-KO Sławomir Nitras i Borys Budka oraz niektóre media. Nitras w tej sprawie skierował pytanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ta oświadczyła, że żadne pismo o rezygnacji Banasia do niej nie wpłynęło.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało w środę, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, który ma siedem dni na zgłoszenie uwag. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że nie może udzielać informacji o ustaleniach kontroli, w tym o zastrzeżeniach CBA. Jak dodał, Banaś "ma prawo do tych zastrzeżeń odnieść się, ma prawo złożyć wyjaśnienia, czy uwagi do tych zastrzeżeń, które muszą być później analizowane".

Zgodnie z ustawą o NIK prezesa Izby - na wniosek marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów - powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu. Kadencja prezesa NIK trwa sześć lat. Sejm odwołuje prezesa NIK jeżeli: zrzekł się on stanowiska; uzna, że stał się on trwale niezdolny do pełnienia obowiązków na skutek choroby; został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa; złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu; Trybunał Stanu orzekł w stosunku do niego zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych.

(pap)

Fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz (licencja:Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

Komentarze

Weger
Przypominam że prawdy o konszachtach Mariana Banasia dowiedzieliśmy się tylko dzięki stacji telewizyjnej TVN. Inne media milczały. Dlatego tak ważne jest by zachować wolność mediów, na którą obecna władza chce przeprowadzić zamach.
2019-10-20 09:43:17
PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....do @ Haha
"I co teraz powiecie pisowcy?" Nic po..ie (słowa S.N w Tczewie).. Przecież "uratowaliście sądy", które sprawiedliwie osądzą -"- Sądy dzisiaj – ja ci gwarantuję – nie rozstrzygną żadnej sprawy przed wyborami. Żadnej. Przez rok nie zrobią k... nic. Będą prowadzić sprawy – i ch... "(słowa S.N w Tczewie). Jeśli facet jest winny to będzie siedział - za_PiS_z to sobie i PO_dkreśl czerwonym jak SLD ołówkiem.
2019-10-20 00:09:46
Haha
I co teraz powiecie pisowcy?
2019-10-19 20:21:39
MYSL
BANAS NIE PEKAJ INIE SLUcHAJ LAMENTOW TVN I TARGOWIcY>KWIATEK MA WSZYSKIcH W D>>IZOSTAL SENATOREM TAK JAK GAWEL>NIEcH PRZESTAWIA KONKRETNE ZARZUTY>
2019-10-18 21:44:14
hehehe... nie ma to jak dobra zmiana
gratulujemy PiS...
2019-10-18 21:11:02
dzwońcie do Banasia
no to gangsterzy zacierają ręce - mają swojego człowieka na stanowisku
2019-10-18 11:12:40
Myśl
Wygląda na to, że pan Banaś jakoś dogadał się z PIS/prezesem i przyszedł do pracy (NIK) żeby wykonać jakieś zlecone zadanie, tak jak przed swoim urlopem bezpłatnym. Być może człowiek, któremu nikt nie wierzy pozostanie szefem Najwyższej Izby Kontroli.
2019-10-18 09:50:53
No, No...
Zobaczymy co i czas PO-kaze...??
2019-10-17 22:00:21
haha
Banaś to totalna kompromitacja PiSu
2019-10-17 18:55:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie