czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Kraj > Burza po publikacji o szefie Komisji Nadzoru Finansowego

Burza po publikacji o szefie Komisji Nadzoru Finansowego (akt. 1)

Burza po publikacji o szefie Komisji Nadzoru Finansowego
Data publikacji: 2018-11-13 12:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-20 16:37
Wywietleń: 1326 361229

Premier przyjął dymisję szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego i to było jedyne rozsądne rozwiązanie w tej sytuacji - poinformował we wtorek w radiowej Trójce szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk pytany, czy los szefa KNF Marka Chrzanowskiego, który poinformował we wtorek PAP, że składa dymisję z pełnionej funkcji, został przesądzony odpowiedział: "Ta dymisja została przyjęta".

- To było jedyne rozsądne rozwiązanie w tej sytuacji. Szef KNF-u powinien cieszyć się nieposzlakowaną opinią oraz zaufaniem społecznym. Po informacjach medialnych, z którymi dzisiaj mogliśmy się zapoznać na pewno takiego określenia wobec szefa KNF-u użyć nie można - powiedział szef KPRM. - Ta sprawa musi być absolutnie wyjaśniona, dymisja została przyjęta i zgodnie z procedurą jeden z dwóch zastępców szefa KNF-u zostanie wyznaczony jako pełniący obowiązki, a następnie zostanie wyznaczony nowy szef.

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł.

Jak poinformował tego dnia prokurator generalny Zbigniew Ziobro, "postępowania ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF oraz działań niektórych podmiotów związanych z grupą Getin będą prowadzone bardzo intensywnie i z determinacją".

- Nagranie rozmowy biznesmena Leszka Czarneckiego z prezesem KNF Markiem Chrzanowskim zostało we wtorek przekazane prokuraturze - poinformował pełnomocnik Czarneckiego Roman Giertych.

(pap)

 

***

Wcześniejsza informacja:

Premier Mateusz Morawiecki wezwał do KPRM na spotkanie w środę rano szefa KNF. W spotkaniu weźmie udział również koordynator służb specjalnych minister Mariusz Kamiński - poinformował we wtorek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł. Tak - według "GW" - twierdzi właściciel banku Leszek Czarnecki. Bankier nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. O sprawie napisał też we wtorek "Financial Times".

"Premier Mateusz Morawiecki wezwał jutro rano do KPRM na spotkanie Szefa KNF. W spotkaniu weźmie udział również Koordynator Służb Specjalnych Minister Mariusz Kamiński" - poinformował za pośrednictwem Twittera Dworczyk.

Wcześniej szef KPRM informował, że premier wezwał szefa KNF do natychmiastowych wyjaśnień oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji w związku z enuncjacjami prasowymi, które pojawiły się we wtorek.

Z kolei rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska w rozmowie z PAP dodała, że "jeżeli zarzuty wskazane przez dziennikarzy w całości lub części potwierdzą się, wobec osób odpowiedzialnych zostaną wyciągnięte konsekwencje wynikające z przepisów prawa".

- Jest rzeczą wiadomą, że najpierw należy wyjaśnić, czy te póki co doniesienia medialne znajdują jakiekolwiek potwierdzenie - zaznaczyła Kopcińska.

Sam Chrzanowski - który przebywa służbowo w Singapurze - zadeklarował we wtorek w rozmowie z RMF FM, że "nie rozważa rezygnacji".

Natomiast Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w oświadczeniu stwierdził, iż odczytuje opisane w artykule "GW" działania Czarneckiego "jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF".

Szef klubu PO Sławomir Neumann zażądał we wtorek, by premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński podjęli decyzję o powołaniu komisji śledczej ds. KNF i Getin Noble Banku. Działania przedstawicieli władz wobec Getin Noble Banku określił jako "gangsterskie".

Posłowie Nowoczesnej zaapelowali o dymisję szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego i członka KNF Zdzisława Sokala. Domagają się też m.in. dymisji wicepremier Beaty Szydło, która w 2016 r. gdy kierowała rządem, powołała Chrzanowskiego na funkcję przewodniczącego Komisji.

Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki - właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank - przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala – przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

W zamian bankier miałby zatrudnić prawnika wskazanego przez Chrzanowskiego, którego sugerowane wynagrodzenie – "powiązane z wynikiem banku" – miałoby wynosić 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.

Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym, Prezes Rady Ministrów odwołuje przewodniczącego Komisji przed upływem kadencji wyłącznie w przypadku: prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe; rezygnacji ze stanowiska; utraty obywatelstwa polskiego lub utraty zdolności do pełnienia powierzonych obowiązków na skutek długotrwałej choroby, trwającej dłużej niż 3 miesiące.

(pap)

Na zdjęciu: Marek Chrzanowski i Leszek Czarnecki

Fot. PAP

Komentarze

Pikuś
@zak - PISdyletancie, siedzisz w śmierdzącym pisowskim szambie po uszy, nawet horyzontu nie widzisz i wydaje ci się, że także inni w nim siedzą. Otóż pamiętaj, to ty w Wolnej Polsce będziesz przepraszał za PISbolszewików, którzy jak ośmiornica swoimi lepkimi łapami przejęli telewizję, sądy, przedsiębiorstwa, banki, a ty ich wspierasz i jeszcze udajesz, że to pisowskie szambo pachnie. Masz faktycznie specyficzny zmysł zapachowy.
2018-11-17 03:08:29
/
cytat Putin nie mógł tego lepiej rozegrać. Nagrać na taśmy proeuropejską i demokratyczną władzę, zmanipulować społeczeństwo rozdmuchanymi ośmiorniczkami, doprowadzić do usunięcia demokratów i proeuropejczyków z władzy. Osadzić we władzach agentów i pożytecznych idiotów, skłócić nas przez nich z Europą, budżet wydoić do granic możliwości, zabezpieczyć tylko agentów i ich popleczników, teraz wystrzelić w kosmos system finansowy co spowoduje ucieczkę zagranicznej finansjery a co za tym idzie firm, przez co kraje zachodu wcale nie będą tak skore do bronienia Polski, skoro nie będą miały już tu tylu interesów. W międzyczasie na tronie w Waszyngtonie, u gwaranta naszego bezpieczeństwa, siedzi również człowiek Putina a Polska armia jest rozmontowywana - sprzętowo i dowódczo. W zamian za to będzie partyzantka, którą łatwo będzie wyeliminować. Co dalej - boję się pisać.
2018-11-16 09:51:47
zak
POwskie szambo pisze swoje mądrości prosto z szaletu. Lepiej przeproście za Tuska i Schetyną że szkalują Polskich bohaterów!
2018-11-15 20:14:13
Jarun
Jest koryto - tylko świnie się zmieniają. Zawsze powtarzałem, że PiS i PO to jedno zło!
2018-11-15 18:09:37
do @ I tyle
"Adwokat miliardera mec. Roman Giertych przyznaje, że słynnej kartki z jednym procentem rzeczywiście obecnie nie ma, ale - jak przekonuje - jest inny sposób na udowodnienie tego, że istniała." - RMF FM. Jeśli "pisior" jest winien to "prezes" urwie mu jaja (PO_lityczne).PO_nadto "pisiory działają szybko i chcą "ukręcić", mogli by PO_czekać jak w "Amber Gold" czekał "Donek".
2018-11-15 17:36:18
A moze
Jest to c.d... jak w Kabarecie Dlug - znaczy sie "wieczny Dlug"...?/!!
2018-11-15 12:09:21
Hmm...
Czyzby otworzono kolejna Restauracje... Sowa i nie-Przyjaciele ??
2018-11-15 12:00:48
I tyle
wgospodarce.pl = Karnowski = kłamstwo
2018-11-15 10:06:14
trohan
Dzieciaki a może byście zajęli się odrabianiem lekcji, bo wasze komentarze są na takim poziomie...poziomie ślaczków. Proszę pani, niech pani zabierze laptop tym bachorom, bo ich radosna twórczość zalatuje nocnikiem.
2018-11-15 08:16:41
do @ asodjfka093ue09qwujjasdfas
- wyjaśnij gdzie następuje nacjonalizacja w tej sprawie. Od lat w Polsce istnieje tzw. demokracja liberalna, a ta pozwala także podmiotom państwowym być aktywnym na rynku z ryzykiem takim samym jak prywaciarze.
2018-11-14 23:24:23
asodjfka093ue09qwujjasdfas
W tej całej aferze umknęła chyba kolejna bardzo ważna zmiana . Został stworzony pewien precedens prawny . Mianowicie pozwala on na nacjonalizacje mienia ( bo bank to jest firma o konkretnej wartości ) decyzją administracyjną , bez wyroku sądu . To powrót do czystego komunizmu . Wtedy tez kamienice i firmy odbierano i nacjonalizowano decyzjami administracyjnymi . To działanie jest nawet bardziej niebezpieczne niż sama łapówka . To komunizm w czystej postaci . lepiej wyrabiajcie paszporty-koszt 140zł,ten kraj bedzie poczatkiem mega krysyzu finansowego zapewne
2018-11-14 21:09:52
do @ Pikusia cd.
Cyt. "Według „Gazety Wyborczej” Chrzanowski miał wskazać Czarneckiemu na kartkę z napisem „1 proc.”, co oznaczać m...", a ty durniu zawsze twierdzistz iż "pisiory" to są durniejsze od ciebie...."wskazał na kartkę" i już bankier jest bankrutem.
2018-11-14 18:46:39
do @ Pikusia cd.
http://wgospodarce.pl/informacje/56252-artykul-gw-topi-na-gieldzie-spolki-czarneckiego...."Artykuł GW topi na giełdzie spółki Czarneckiego.Tylko dzisiaj (13 listopada 2018) spółki Leszka Czarneckiego w sumie na kapitalizacji straciły 50 mln zł. Najwięcej Getin Noble Bank 30 mln zł., Pozostała kwota to Idea Bank i Getin Holding.... Gdyby "bankier", czyt. bankrut poszedł do prokuratury z tym "gwoździem" natychmiast zostało by mu jeszcze na "wykałaczki" dla ślubnej na "waciki".
2018-11-14 18:11:06
do @ Pikusia
Cyt. "szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność...." inny cyt. "Bankier 7 listopada zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu...."....Wychodzi na to i "bankier" (już jego bank poszedł się je...ć) czekał świadomy 6 miesięcy co wyniknie z przestępstwa....Kolejna bajka z cyklu "Jaś niedoczekał" lub "Urodziny Adolfa Hitlera w maju" ....Prokurator (Ziobro) spyta "na okoliczność" w stu prtocentach.... Jeśli szef KNF-u jest winien to wyp..li go sam "prezes" i ten facet będzie bezrobotny w PL dopóki "szarańcza" jeat przy korycie.
2018-11-14 18:05:20
Figo
Nie sądźmy za szybko.Za brak profesjonalizmu złożył dymisję.Za winy inne odpowie przed Sądem.To o panu Chrzanowskim. Dla mnie interesujący jest drugi biznesmen . Przepraszam , jeżeli się mylę. Czy ten GET BAG ( czy jak tam się poprawnie pisze), to nie jest przypadkiem Firma do skupowania i egzekwowania nieściągalnych długów ?. Moim skromnym zdaniem taka profesja ( legalna rzecz jasna ) nie powinna istnieć. Większość nieściągalnych długów z księgowego pkt. widzenia jest przez Banki spisywana w straty nadzwyczajne. Po co gnębić nieszczęśników, którym powinęła się noga przy spłacaniu kredytów.Oszustów i naciągaczy karać, ale nieszczęśnikom odpuszczać.Sprawy indywidualnie każdorazowo mogłyby rozstrzygać Sądy, a biedaków z Urzędu mogliby reprezentować najzdolniejsi Adwokaci. Reasumując, jeżeli mam rację z tymi długami ,to pan Czarnecki został przez " los " szczególnie dotknięty i w innych swoich dobrych biznesach jakby także . Taka KARMA.
2018-11-14 17:40:59
do @ Spokojnego
- pie...lisz, ten Chrzanowski PO_wie zanim go z PiS-u wywalą i do pierdla wsadzą (jeśli winien jest);"Być polskim ministrem to stokrotnie ważniejsza rzecz dla mnie niż europejskie awanse.“
2018-11-14 06:36:45
Pikuś
Macki pisowskiej ośmiornicy oplotły Polskę. Ciekawe kto stał za Chrzanowskim.
2018-11-14 01:42:07
Spokojnie
Swojemu nie dadzą zginąć. Chrzanowski zaraz pojawi się jako kandydat PIS do europarlamentu
2018-11-14 00:36:49
Vera
Partia PiS to układ o charakterze mafijnym. Dlatego tak im zależało na przejęciu kontroli nad sądami. Teraz mogą okradać Polaków dowoli
2018-11-13 20:40:46
do @ Terens
- gdyby było tak jak PO_pierdujesz to PiS nie wygrałby demokratycznych wyborów w 2015. Teraz w wyborach samorządowych ma się także dobrze. Widać PiS-o korupcja jestdo zniesienia dla społeczeństwa w przeciwieństwie do PO_tłuków..... Jeśli ten typ jest winny to marny jego los, uratować może się przechodząc do PO.
2018-11-13 18:26:12
Terens
Ten cały PiS to jedna wielka korupcja.
2018-11-13 17:02:17
No proszę
Coraz więcej złodziejstwa pisowców wychodzi na jaw
2018-11-13 16:44:22
knf
Skoro nie rozważa rezygnacji, to znaczy, że afera jest grubymi nićmi szyta. Zobaczymy.
2018-11-13 13:34:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie