środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Duża rekonstrukcja rządu

Duża rekonstrukcja rządu

Duża rekonstrukcja rządu
Data publikacji: 2018-01-09 12:34
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-12 08:49
Wywietleń: 1533 308808

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek nowych członków Rady Ministrów.

Nowym ministrem finansów została Teresa Czerwińska, a ministrem inwestycji i rozwoju został Jerzy Kwieciński. Dotychczas resortami finansów i rozwoju kierował Mateusz Morawiecki.

Prezydent powołał Jadwigę Emilewicz na ministra przedsiębiorczości i technologii, Jacka Czaputowicza na szefa MSZ, a Łukasza Szumowskiego na ministra zdrowia.

Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji został powołany na ministra obrony narodowej; nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Na funkcję ministra środowiska powołany został Henryk Kowalczyk, który wcześniej był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Andrzej Adamczyk został powołany na ministra infrastruktury; wcześniej pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa.

Wcześniej prezydent Duda odwołał ze stanowisk m.in.: szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu środowiska Jana Szyszkę, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

We wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli poza prezydentem Dudą i premierem Morawieckim m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz KPRM.

Na początku grudnia prezydent Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Kilka dni później odbyło się powołanie przez prezydenta rządu Morawieckiego. Nowy premier został jednocześnie powołany na szefa resortu finansów i rozwoju, z kolei była premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie. (PAP)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Na zdjęciu: prezydent Andrzej Duda powołuje Joachima Brudzińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Komentarze

do @ Jaruna
- wolę "Joja" z jajami niż "mam charakter" bez jaj, dał przykład dzisiaj iż starcił jaja i charakter.. Wkrótce będzie wyrzucał z partii za wysłanie dziecka do komunii. Jarun, ta partia PO (centrowa) zrzesza ludzi, którzy mają inny światopogląd niż ten, który wymagało przywództwo partii w tak delikatnym głosowaniu..... Jarun, przyznasz przecie iż "knypek" PO_kazał numer opzycji, zagłosował "za, a nawet przeciw". "Kopara" opadła co?
2018-01-12 00:46:02
Jarun
Przy Jarosławie zostali ci, co wpatrzeni są w niego jak w obrazek. Poza tym całą karierę zawdzięczają Jarkowi. Tak powstaje kult jednostki. Skąd my to znamy? PS. "Jojo" wyrasta na męża stanu. Ale jaja.
2018-01-11 21:31:36
do @ Jaruna
- sekta smoleńska się PO_większy o tych z PO i N, którzy nie uratowali "Kobiet 2017" głosując inaczej jak wymaga dyscyplina partyjna.... Zakład?... Dyscyplina partyjna to nie tylko wymysł "knypka".
2018-01-11 17:57:23
Jarun
No i znacznie sekta smoleńska zmniejszyła się. Zostało tylko kilkadziesiąt nawiedzonych sekciarzy ze sporego tłumu. Prezesowi też skończyły się pomysły co gadać na miesięcznicy. Ile lat można "dochodzić do prawdy" i walczyć z niewidzialnym wrogiem? Żałosny spektakl zaczyna mierzić.
2018-01-11 13:10:50
do @ Jaruna
do PO_tłuka; - każda zmiana i wymiana "Antoniego" jest lepsza od PO_wrotu "Herra na Białym Koniu"....To już było przez OSIEM lat!....Pamiętaj PO_tłuku, jeżli "knypek" zagra w bambuko tak jak PO przez dwie kadencje to "knypek" wraz z PiS-em zniknie z powierzchni w Polsce, są tego świadomi i nie zatracili (mam nadzieję) instynktu przetrwania. PO do tej pory nie wie dlaczego dostało w du(d)ę.
2018-01-11 10:18:08
Kolejne Veto
I kolejne Lewackie PO-suniecie...! Polacy przebudzcie sie !!
2018-01-11 00:14:30
Jarun
Knypek miał dosyć Antka i jego bredni o zamachu i to przesądziło, że został wyrzucony.
2018-01-10 21:12:47
k....k12
nowy minister zdrowia podpisał kiedyś deklarację wiary, dobrze byłoby, żeby jeszcze się wypowiedział jak bardzo zamierza docisnąć rodziców broniących dzieci przed szczepionkami i już będzie wiadomo kto zacz, bo co do innego jego poglądu na ten temat nie mam złudzeń, no i jakaś epidemia może być ogłoszona np śmiertelna grypa jakiej świat nie widział i wtedy nawet kobiety w ciąży nie uciekną, a jak będą stawiać opór to 50 tysi kary, jak nie mają kasy żeby zapłacić to za włosy i na ulice, a mieszkanie zabrać. Życie musi być piękne
2018-01-09 22:11:13
Ja
Głos opozycji uwzględniony. Najgorszych ministrów usunięto. Z wyjatkiemZiobry. Ale to groziło rozpadem koalicji.
2018-01-09 18:09:54
za ciosem
Teraz Macierewicz i Szyszko pod sąd za działania na szkodę Polski
2018-01-09 14:56:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy