środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Duże sieci handlowe zrobią wszystko, żeby handel przeniósł się na inne dni

Duże sieci handlowe zrobią wszystko, żeby handel przeniósł się na inne dni [FILM]

Duże sieci handlowe zrobią wszystko, żeby handel przeniósł się na inne dni
Data publikacji: 2018-03-13 15:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-13 19:33
Wywietleń: 644 318148

Myślę, że te duże sieci handlowe zrobią wszystko, nawet z obniżaniem cen, żeby handel przeniósł się na inne dni: na sobotę, na piątek – powiedział główny analityk Xelion, Piotr Kuczyński.

Analityk odniósł się w ten sposób do ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, która zaczęła obowiązywać. 11 marca była pierwsza niedziela, kiedy nie mogliśmy zrobić zakupów w większości sklepów.

– Mówi się o dużych zwolnieniach, które będą miały miejsce. Ja nie bardzo w to wierzę – powiedział Kuczyński. W jego ocenie "jak zwykle przedsiębiorcy przesadzają w jedną stronę, związkowcy w drugą stronę". Zdaniem analityka "okaże się zapewne, że dużych zwolnień wcale nie będzie, szczególnie że mówi się o tym i już wiadomo, że tak to będzie wyglądało, że bardzo wzrośnie sprzedaż w sobotę i w piątek, jak również w poniedziałek".

 

Kuczyński podkreślił, że do obsługi kas trzeba będzie wtedy dużo więcej osób.

– Ja jeżdżę skoro świt w sobotę, to co czwarta, piąta kasa jest obsadzona. Teraz na pewno wszystkie będą obsadzone – powiedział. Analityk nawiązał także do europejskich rozwiązań dot. zakazu handlu w niedzielę.

– W wielu krajach jest to już tradycja, tak jak w Niemczech – powiedział i zaznaczył, że "to jest bogaty kraj, tam ludzie przyzwyczaili się do tego i z tym problemu specjalnie nie ma". Z kolei – jak przypomniał – na Węgrzech z ograniczenia handlu w niedzielę się wycofano. Wskazał: "Przede wszystkim niekoniecznie w niedziele ludzie kupują środki spożywcze. Często to robią w sobotę, poniedziałek, w piątek. W niedzielę często chodzą po tak zwanych galeriach i oglądają, robią sobie z tego pewnego rodzaju odpoczynek".

– Myślę, że te duże sieci handlowe zrobią wszystko, nawet z obniżaniem cen, żeby handel przeniósł się na inne dni, na sobotę, na piątek – podsumował analityk.Kolejna niedziela z dozwolonym handlem przypada 25 marca. Jednak w kwietniu, w związku z Wielkanocą, tylko jedna niedziela będzie handlowa – 29 kwietnia.

Z kolei w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy – 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada. W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

(pap)

Film: PAP

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy