Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Korzystamy z internetu przynajmniej raz w tygodniu

Data publikacji: 20 maja 2018 r. 17:28
Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca 2018 r. 00:57
Korzystamy z internetu przynajmniej raz w tygodniu
 

66 proc. dorosłych Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z internetu: stron internetowych, poczty e-mail, komunikatora internetowego itp. W ostatnich latach liczba użytkowników internetu jest stabilna - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Jak zaznacza CBOS, o obecności online decyduje przede wszystkim wiek. Powszechnie z sieci korzystają młodsi badani w wieku od 18 do 34 lat, a także większość osób w wieku 35–54 lata.

Przeciętny deklarowany czas spędzany online w tygodniu to 13 godzin i - jak zauważa CBOS - od ośmiu lat w zasadzie się nie zmienia. Więcej czasu niż inni spędzają w sieci najmłodsi internauci, natomiast krócej niż przeciętnie są tam użytkownicy mający 45 lat i więcej. Poza tym minimalnie dłuższą obecność w sieci deklarują mężczyźni niż kobiety (średnie wynoszą odpowiednio: 14,41 i 11,96 godz.).

Niemal wszyscy użytkownicy internetu (99 proc.) korzystają z niego w domu. Połowa (50 proc.) łączy się z siecią również w szkole lub pracy, nieliczni (3 proc.) – w kawiarenkach internetowych. Prawie jedna trzecia (31 proc.) korzysta z internetu także w innych miejscach.

88 proc. korzystających z internetu łączy się z siecią bezprzewodowo – poprzez smartfon, tablet lub laptop. W pierwszej połowie obecnej dekady zaobserwowano dynamiczny wzrost odsetka użytkowników mobilnych. W ciągu ostatnich trzech lat ich liczba zmienia się w niewielkim stopniu.

Zakupy i płatności

Połowie Polaków zdarzyło się robić zakupy przez internet (51 proc.), a jednej czwartej (24 proc.) sprzedawać coś w ten sposób. Artykuły najchętniej kupowane za pośrednictwem sieci to przede wszystkim odzież i obuwie. W dalszej kolejności są to zabawki i inne artykuły dziecięce, sprzęt elektroniczny, książki, kosmetyki, artykuły motoryzacyjne, a także sprzęt sportowy. Do rzadziej kupowanych należą bilety na pociąg, autobus lub samolot, lekarstwa, dostęp do usług lub treści, żywność oraz multimedia. Niektórzy wymieniali jeszcze produkty z innych kategorii, m.in. elementy wyposażenia mieszkania lub wystroju wnętrz, materiały budowlane, elementy eksploatacyjne do urządzeń, artykuły ogrodnicze, artykuły dla zwierząt, instrumenty muzyczne, biżuterię, a także opłacili w ten sposób hotel oraz bilety na koncert, do kina, teatru lub na mecz.

Dużą popularnością – w ostatnich latach stabilną – cieszy się bankowość elektroniczna. Obsługujący swoje konto bankowe przez internet stanowią dwie trzecie użytkowników sieci (66 proc. korzystających z internetu, czyli 42 proc. ogółu dorosłych). Częściej niż przeciętnie są to osoby w wieku od 25 do 44 lat, z wyższym wykształceniem, z gospodarstw domowych o dochodach co najmniej 2500 zł na osobę.

Rozrywka

Gazety i czasopisma w internecie czyta jedna trzecia dorosłych (33 proc.), czyli połowa korzystających z sieci (52 proc.). Także jedna trzecia dorosłych (33 proc., czyli 52 proc. korzystających z sieci) ogląda online telewizję, filmy, seriale lub inne materiały wideo. Słuchanie radia przez internet deklaruje co szósty dorosły (16 proc., czyli 25 proc. korzystających z sieci).

Zrobione przez siebie zdjęcia lub filmy zamieszczał online w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie co czwarty internauta (26 proc., czyli 17 proc. ogółu dorosłych). Blogi czyta jedna piąta dorosłych (19 proc.), czyli około jednej trzeciej korzystających z internetu (30 proc.). Z kolei bloga lub własną stronę prowadzi co dwudziesty internauta (5 proc.).

W miesiącu poprzedzającym badanie kontaktowało się ze znajomymi przez komunikator ponad dwie trzecie korzystających z internetu (68 proc., czyli 43 proc. ogółu dorosłych). Rozmowy telefoniczne przez aplikacje internetowe prowadzi niemal jedna trzecia internautów (31 proc., czyli jedna piąta ogółu dorosłych). Co trzeci użytkownik (32 proc., czyli 20 proc. ogółu badanych) pisał w ostatnim miesiącu na forach dyskusyjnych lub w serwisach społecznościowych.

W miesiącu poprzedzającym badanie online w gry z innymi użytkownikami grało 14 proc. internautów, czyli 9 proc. ogółu dorosłych, a transmisje online realizowane i nadawane na żywo przez innych internautów oglądała jedna szósta dorosłych (16 proc., czyli jedna czwarta internautów).

Dwie trzecie użytkowników internetu (65 proc.), tj. dwie piąte ogółu dorosłych (42 proc.), jest zarejestrowanych w jakimś serwisie społecznościowym. Zdecydowana większość z nich (85 proc.) przeglądała zawartość jakiegoś serwisu społecznościowego w miesiącu poprzedzającym badanie. Duża część użytkowników internetu korzysta też z towarzyskich funkcji serwisów społecznościowych. Za ich pośrednictwem utrzymują kontakty ze znajomymi (57 proc.), odnawiają znajomości (35 proc.), rzadziej zaś nawiązują nowe (18 proc.). 

(pap)

Fot. Robert Wojciechowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mc2
2018-06-29 00:24:32
wystarczy być w Polsce w jakiejś "dziurze" aby mieć problem z zasięgiem choćby 3G
:)
2018-05-21 08:42:57
Niestety wiele osob-nie tylko starszych co maja po 70 80 lat nadal płaci rachunki na poczcie,w zabce czy w innych parasklepach i boja sie internetu i komputera jak ognia, najwyzsza pora to zmienic.mysla ze jak ktos im wydrukuje potwierdzenie zaplaty to jest 100% zaplacone,nie wiedza ze do zaplaty rachunku wystarczy laptop,konto w banku i telefon

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA