niedziela, 21 października 2018.
Strona główna > Kraj > Milion osób umiera rocznie przez zażywanie podrobionych leków

Milion osób umiera rocznie przez zażywanie podrobionych leków [FILM]

Milion osób umiera rocznie przez zażywanie podrobionych leków
Data publikacji: 2018-03-18 12:23
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-19 15:47
Wywietleń: 784 317188

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że milion osób umiera rocznie przez zażywanie podrobionych leków. W Polsce nawet co setny lek może być „podróbką” – powiedziała PAP dr Natalia Daśko z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Szacuje się, że globalne zyski ze sprzedaży podrabianych leków wynoszą od 150 do 200 miliardów euro rocznie. To sprawia, że ten proceder jest najbardziej lukratywny spośród całego biznesu podrabiania towarów – wskazała Daśko. Ekspertka wyodrębniła dwie grupy podrabianych leków: leki tanie, produkowane na masową skalę, m.in. preparaty na odchudzanie, łysienie, środki na potencję i przeciwbólowe oraz leki stosowane przy chorobach zagrażających życiu – np. na gruźlicy, malarii, wirusie HIV, AIDS i w chorobach nowotworowych.

– Trend się zmienia, bo jeszcze 10 lat temu leki na groźne choroby były w mniejszości wśród podrabianych specyfików, a teraz stanowią już ponad połowę tego rynku. Problem podrabianych leków dotyczy przede wszystkim krajów rozwijających się. Tam od 30 do 70 proc. leków na rynku jest podrobiona. W krajach rozwiniętych, gdzie kontrola nad łańcuchem dostaw jest skuteczniejsza, przenikanie „podróbek” na rynek jest ograniczone – dodała Daśko, która zajmuje się tematem na co dzień i prowadzi badania dotyczące problemu podrabiania towarów w Polsce – na gruncie praktyki sądowej. Prawnik dodała, że w sieci można kupić podrobione leki praktyczne wszędzie – na portalach aukcyjnych, społecznościowych, w sklepach internetowych, czasami nawet udających apteki legalne.

– Konsumenci oczywiście kierują się ceną. Te leki są tańsze, ale dzisiaj nie możemy już powiedzieć, że znacznie tańsze. Jest to mniej krępujące, nie trzeba wychodzić z domu, nie trzeba udawać się do lekarza czy prosić o receptę. W takich przypadkach kupujący nie kieruje się zdrowym rozsądkiem, ale ceną – naiwnie szukając leków z niesprawdzonych źródeł. Podrobione leki mogą być skażone, zanieczyszczone lub zawierać substancje toksyczne czy w ogóle nieodpowiedni skład. Często mają też składniki nieaktywne – w żaden sposób nie wpływające na poprawę bądź (powodujące) pogorszenie stanu zdrowia – wyjaśniła ekspertka. Dodała także, że "podróbki" mogą mieć również składniki aktywne w nieodpowiednich dawkach, zbyt silne czy zmieszane w sposób nieodpowiedni, a badania pokazują, że w podrobionych lekach znajdują się trucizny dla szczurów, wosk do podłogi, cement, gips i podobne substancje. 

Zażywanie takich specyfików może wywołać długotrwałe choroby czy alergie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że milion osób rocznie umiera na skutek zażywania podrobionych leków. Takie same dane ma Interpol.  

 

Prawniczka przypomniała, że w Polsce działała najprawdopodobniej największa na świecie fabryka podrobionych leków, gdzie produkowano głównie sterydy.

– Była to fabryka ulokowana pod Bydgoszczą, która działała bardzo profesjonalnie. Sposób produkcji i dystrybucji wskazywał na wysoką specjalizację. Grupa przestępcza, która się tym zajmowała, podchodziła bardzo biznesowo do tematu. Skala ich działalności była zatrważającą – wyjaśniła prawnik z UMK. Dodała, że nadal najwięcej podrobionych leków pochodzi z Dalekiego Wschodu, gdzie są najniższe koszty produkcji i tania siła robocza.

– Większość fabryk ulokowana jest w Chinach czy Indiach. Obserwujemy jednak wyraźną zmianę. Rośnie produkcja regionalna w UE. Fałszerzom ułatwia to życie, gdyż omijany jest cały proces transportu, a towary nie muszą płynąć przez cały świat – zakończyła Daśko.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

POdatnik
Jak wolno rynkowe aptekarstwo truje nas fake lekarstwami najdobitniej przedstawił Patryk Vega w filmie Botox. Dla mnie od czasu obejrzenia tego filmu aptekarze to farmako-fako zbrodniarze? A gdzie jest ochrona Państwa nas podatników przed zbrodniczą farmako- fake-farmacja?!!!!
2018-03-19 15:31:00
@miki
ZANIM FIRMY POGRZEBOWE ZACZNĄ ZARABIAĆ NA PRZEDWCZESNYCH ŚMIERCIACH Z POWODU STOSOWANIA LEKÓW - ŚMIECI - WCZEŚNIEJ NA LEKO - ŚMIECIACH DOBRZE SIE UTUCZĄ APTEKI WYSŁUGUJĄCE SIĘ JEDNOCZEŚNIE KONCERNOM FARMACEUTYCZNYM,KTÓRE RZĄDZĄ ŚWIATEM, DOBRZE SIĘ UTUCZĄ LEKARZE LECZĄC BRAK POSTĘPU W LECZENIU Z POWODU STOSOWANIA WCZEŚNIEJ LEKÓW -ŚMIECI. TO JEST NIC INNEGO JAK EUTANAZJA INACZEJ!!!!!! EUTANAZJA CZYLI ZBRODNIA!!!!WSZYSTKO NA TEN TEMAT
2018-03-19 13:26:30
Kto kontroluje... i Apteki kazdego dnia ?
A czy mozemy miec 100 % Gwarancje, ze i w Aptekach Nas "rowniez czasami w ciula nie robia"...??
2018-03-18 21:50:28
I nikt za nic - nie odpowiada
Czyli "Gora" dopuszcza i steruje - a dol kupuje i Choruje...! A na koniec Biura Pogrzebowe "rosna jak grzyby po deszczu" majac pelne rece roboty...!!
2018-03-18 21:33:33
Apolonia
Leki powinno się kupować w aptece a nie w internecie.
2018-03-18 17:10:08
:)
ciekawe ilu antyszczepionkowcow a dokladnie ruchów propandemicznych umiera ? ciekawe czy wiedza oni ze np plemiona zyjace w dzungli zyja srednio po 30-40 lat a sie nie szczepia i maja po kilkanascioro dzieci i wrodzonej odpornosci jakos brak,tam wasze miejsce
2018-03-18 12:43:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy