środa, 23 stycznia 2019.
Strona główna > Kraj > Niepełnosprawni zawiesili protest w Sejmie

Niepełnosprawni zawiesili protest w Sejmie

Niepełnosprawni zawiesili protest w Sejmie
Data publikacji: 2018-05-27 13:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-02 09:56
Wywietleń: 1999 330003

Po 40 dniach zawieszamy protest w Sejmie. Decyzja została podjęta jednomyślnie - poinformowała w niedzielę (27 maja) Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. 

W niedzielę po 40 dniach protestu osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie podjęli decyzje o zawieszeniu protestu i opuszczeniu budynku Sejmu.

- Decyzja w tej sprawie jest przemyślana i została podjęta jednomyślnie. Martwimy się o swoje zdrowie, a przede wszystkim o zdrowie swoich dzieci. W tym momencie zostaliśmy odcięci od ostatnich mediów, zamknięto nam dostęp do telewizora w pokoju dziennikarskim - tłumaczyła Hartwich. Jak zaznaczyła, zawieszenie protestu nie oznacza jego zakończenia. - To jest nasza suwerenna decyzja, tutaj nikt nie będzie robił przyjemności ani pani minister (Elżbiecie) Rafalskiej, ani pani (Joannie) Kopcińskiej. W dalszym ciągu Adrian nie ma na buty.

Jak podkreśliła, wyjście z budynku parlamentu jest przeprowadzane "w miarę możliwości w sposób humanitarny".

- Po obiedzie, jak dzieci zjedzą będziemy opuszczać Sejm (...). Nasze rzeczy są wynoszone do namiotu, który jest obok Sejmu - powiedziała. Jak dodała później w oświadczeniu, nigdy nie zrozumie tego, że "w naszym kraju skazuje się osoby niepełnosprawne niezdolne do samodzielnej egzystencji na życie w biedzie i ubóstwie. Państwo nakazuje im żyć za niecałe 900 zł".

Inna z protestujących matek Marzena Stanewicz dodała, że jednym z powodów podjęcia decyzji o zawieszeniu protestu jest brak dalszych rozmów ze strony rządu.

- Trzeba powiedzieć "dość", nie możemy pozwolić, aby nas rząd traktował nas obojętnie. Rząd, któremu przedstawiamy cztery kompromisy nie chciał z nami rozmawiać. Kiedy doszło do szarpaniny nikt nie przyszedł i nie stawił się za nami. Kto rządzi tym krajem, pan prezydent nie stanął w obronie swoich obywateli? Nie rozumiem tego - powiedziała Stanewicz.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przekonywali, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Opublikowano również ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem jej autorów (posłowie PiS) spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący uważają jednak, że ta ustawa to "wydmuszka" i nie realizuje ich żądań w sprawie dodatku.

Protestujących w tym czasie odwiedzili m.in. prezydent Andrzej Duda, jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także kilkakrotnie minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

(pap)

Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

trohan
Tak czy siak niektóre kariery pisiorów legły w gruzach, np. Krynickiej, Pięty, Żalka, dwóch marszałków, Rafalskiej, Szydło-Spływaj. Nie popisał się też Adrian-strażnik długopisu, jego czapla dygająca, Wałęsa. O łamistrajkach lepiej nie mówić. Buta, chamstwo, pycha, arogancja, kłamstwa - to właśnie wyszło z PiS-u i to nie tylko wobec strajkującej, ale wobec staruszki z AK i Ochojskiej. Strajku już nie ma - niesmak został!
2018-06-02 09:00:23
Jarun
PrzyPOmniałem sobie, nie nakłaniałem (naprawdę!) Hitlera aby napadł na Polskę, Stalina też do niczego nie nakłaniałem....chociaż z Różą Luksemburg wódkie piłem. I oto objawił mi się Lech, który powiedział: Jarek jest szurnięty, a kundle wyliżą mu...rowek ...do kości...i liżą...patrz: Caryca, mieszałki, obatel, klempa, bielan, spływaj-bata z domu Szydło..itd
2018-05-30 19:59:06
Kaptur
Rozumiem, że pani posłanka Wielgus zapłaci za swoje "zaproszenia"...
2018-05-29 14:20:29
Jarun
Znalezione w Internecie. "Mateusz Krzywousty - coraz bardziej od kłamstw wykrzywia mu się...twarz.". Gdzie jest Beata Szydło-Spływaj? Podobno Gowin znowu przymiera głodem, a żyjący w ubóstwie zakonnik z Torunia "Bosych braci w majbachu-brachu" ma zamiar otworzyć bank: Kempa&Rydzyk. Zrozumcie niepełnosprawni, psujecie wizerunek PiS-owi i zakłócacie ich dobre samopoczucie!
2018-05-29 11:48:05
do @ PO_pierdującego Jaruna
"Tamci przynajmniej w kościele nie klęczeli i nie urządzali comiesięcznych bogoojczyźnianych pokazów", ale mieli przez OSIEM lat okazję aby te sprawy częściowo regulować..... Jest rzeczą niemożliwą nawet w ciągu władzy obecnej "dobrej zmiany" te oczekiwania usuniętych na margines społeczeństwa po nastaniu "demokracji" ku zadowoleniu obu stron uregulować... PO_pierdywanie Jaruna o "chamstwie, pazerności i arogancji władzy" należy traktować jako "pijar" wyborczy oPO_zycji....Przykładem jest była "pierwsza dama", która wczoraj przyPO_mniała sobie iż są niepełnosprawni....Chamie od "moja babcia miała" przyPO_mnij sobie co wypisywałeś gdy ci obecni pokrzywdzeni przez los strajkowali za rządów PO/PSL... P.S. - ja oceniam społeczeństwo, grupę ludzi po tym jak traktuje swych współbratymców i zwierzęta, PO/PSL zezwoliło na "ubój rytualny" więc los ludzi zepchniętych na margines społeczny w wyniku nastania "demokracji" był owej partii rządzącej obojętny - liczył się tyko biznes.
2018-05-28 23:58:16
Pyt. do... Jarun-ka & Prezesa i Seksty...
A co Wy wyprawialiscie... i jak PO-ste-PO-wa-liscie... na Waszych Akademiach 1-szo Majowych i Rewolucjach Pazdziernikowych - moze PO-wymieniacie rowniez i To...! No Smialo......
2018-05-28 23:49:02
Prezes i Sekta
Ulica: Ofiar Prezesa i Chciwej Zmiany.
2018-05-28 20:31:08
Jarun
Przede wszystkim syty głodnemu nie współczuje. PiS chciwością i bezczelnością przewyższyło PO-PSL. Tamci przynajmniej w kościele nie klęczeli i nie urządzali comiesięcznych bogoojczyźnianych pokazów. Widać chamstwo, pazerność i arogancję władzy. Obłuda i pycha już okulała.
2018-05-28 14:02:13
Nikt ważny
Mam sąsiada niepełnosprawnego i on twierdzi, że nie wie skąd w mediach podaje się, że renta socjalna wynosi 865,03 zł, skoro on na rękę otrzymuje 740 zł. Mnie natomiast zastanawia, co znaczy to, że politycy chcą zmienić system orzekania o niepełnosprawności? Owszem, są w Polsce niepełnosprawni, którzy teoretycznie mogliby pracować. Tylko jak mają pracować, skoro żaden pracodawca nie chce ich zatrudnić? I teraz, co? Odbiorą inwalidzie rentę, a że nikt go nie zatrudni, to ma ten człowiek skończyć pod mostem? W takim razie niech rząd zapewni takim ludziom ustawowo mieszkanie i zwolni ich z opłacania tego mieszkania i wszelkich mediów. Bo niby dlaczego taki człowiek ma żyć pod mostem? Bo jakiś polski pseudopolityk, któremu na życie 10 000 zł wypłaty nie wystarcza, będzie przejmować rolę pana życia i śmierci? Będzie mówił kto może, a kto nie może żyć? Bez jaj! Co z ludźmi, którzy byli i są zdrowi, a w wyniku jakiegoś nieszczęśliwego wypadku złamali palec i otrzymują renty? Takim się zostawi, a odbierze tym naprawdę niepełnosprawnym? Teraz rząd będzie się mścić, że ludzie mieli odwagę zrobić strajk z powodu tego, że skazuje się ich na wegetację?
2018-05-28 11:52:34
Przerwali... bo wylaczyli Panstwowa TV ?
A Kto teraz ma po-kryc Cale Koszta... tego Demonstracyjnego PO-ste-PO-wania...???
2018-05-28 11:43:25
PO-dsluchane u Szewca...
A jak te Duze Dziecko czyli Adrian, dal rady Chodzic i PO-dchodzic do roznych spraw... do tej PO-ry przez byle 8 lat czyli za czasow PO i PSL-u... znaczy sie tylko w kapciach lub na boso bez butow ??
2018-05-27 22:29:00
Pycha i Szmal
Prezes PiS-u okazał się być nieczuły, zwykła szuja, oszust. Pisiorki postawcie też mu pomnik: zakłamania i pogardy.
2018-05-27 16:30:56
Jarun
Klapa polityki rządu!. Dostało się też biskupom, że milczeli i drzemali po sutym obiadku. Teraz rzecznik rządu Kopcińska próbuje "zagadać" temat. Paple Jolka dla samego ględzenia...taki zawód, ale polotu malutko, takie tam: ble, ble, ble.
2018-05-27 16:28:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Licytacje dla Orkiestry
Poprzedni Następny

Sonda

Czy wprowadzane przez rządzących nowe przepisy zapobiegną podwyżkom cen prądu w tym roku?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy