środa, 17 października 2018.
Strona główna > Kraj > Niepełnosprawni zawiesili protest w Sejmie

Niepełnosprawni zawiesili protest w Sejmie

Niepełnosprawni zawiesili protest w Sejmie
Data publikacji: 2018-05-27 13:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-02 09:56
Wywietleń: 1922 330003

Po 40 dniach zawieszamy protest w Sejmie. Decyzja została podjęta jednomyślnie - poinformowała w niedzielę (27 maja) Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. 

W niedzielę po 40 dniach protestu osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie podjęli decyzje o zawieszeniu protestu i opuszczeniu budynku Sejmu.

- Decyzja w tej sprawie jest przemyślana i została podjęta jednomyślnie. Martwimy się o swoje zdrowie, a przede wszystkim o zdrowie swoich dzieci. W tym momencie zostaliśmy odcięci od ostatnich mediów, zamknięto nam dostęp do telewizora w pokoju dziennikarskim - tłumaczyła Hartwich. Jak zaznaczyła, zawieszenie protestu nie oznacza jego zakończenia. - To jest nasza suwerenna decyzja, tutaj nikt nie będzie robił przyjemności ani pani minister (Elżbiecie) Rafalskiej, ani pani (Joannie) Kopcińskiej. W dalszym ciągu Adrian nie ma na buty.

Jak podkreśliła, wyjście z budynku parlamentu jest przeprowadzane "w miarę możliwości w sposób humanitarny".

- Po obiedzie, jak dzieci zjedzą będziemy opuszczać Sejm (...). Nasze rzeczy są wynoszone do namiotu, który jest obok Sejmu - powiedziała. Jak dodała później w oświadczeniu, nigdy nie zrozumie tego, że "w naszym kraju skazuje się osoby niepełnosprawne niezdolne do samodzielnej egzystencji na życie w biedzie i ubóstwie. Państwo nakazuje im żyć za niecałe 900 zł".

Inna z protestujących matek Marzena Stanewicz dodała, że jednym z powodów podjęcia decyzji o zawieszeniu protestu jest brak dalszych rozmów ze strony rządu.

- Trzeba powiedzieć "dość", nie możemy pozwolić, aby nas rząd traktował nas obojętnie. Rząd, któremu przedstawiamy cztery kompromisy nie chciał z nami rozmawiać. Kiedy doszło do szarpaniny nikt nie przyszedł i nie stawił się za nami. Kto rządzi tym krajem, pan prezydent nie stanął w obronie swoich obywateli? Nie rozumiem tego - powiedziała Stanewicz.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przekonywali, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Opublikowano również ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem jej autorów (posłowie PiS) spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący uważają jednak, że ta ustawa to "wydmuszka" i nie realizuje ich żądań w sprawie dodatku.

Protestujących w tym czasie odwiedzili m.in. prezydent Andrzej Duda, jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także kilkakrotnie minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

(pap)

Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

trohan
Tak czy siak niektóre kariery pisiorów legły w gruzach, np. Krynickiej, Pięty, Żalka, dwóch marszałków, Rafalskiej, Szydło-Spływaj. Nie popisał się też Adrian-strażnik długopisu, jego czapla dygająca, Wałęsa. O łamistrajkach lepiej nie mówić. Buta, chamstwo, pycha, arogancja, kłamstwa - to właśnie wyszło z PiS-u i to nie tylko wobec strajkującej, ale wobec staruszki z AK i Ochojskiej. Strajku już nie ma - niesmak został!
2018-06-02 09:00:23
Jarun
PrzyPOmniałem sobie, nie nakłaniałem (naprawdę!) Hitlera aby napadł na Polskę, Stalina też do niczego nie nakłaniałem....chociaż z Różą Luksemburg wódkie piłem. I oto objawił mi się Lech, który powiedział: Jarek jest szurnięty, a kundle wyliżą mu...rowek ...do kości...i liżą...patrz: Caryca, mieszałki, obatel, klempa, bielan, spływaj-bata z domu Szydło..itd
2018-05-30 19:59:06
Kaptur
Rozumiem, że pani posłanka Wielgus zapłaci za swoje "zaproszenia"...
2018-05-29 14:20:29
Jarun
Znalezione w Internecie. "Mateusz Krzywousty - coraz bardziej od kłamstw wykrzywia mu się...twarz.". Gdzie jest Beata Szydło-Spływaj? Podobno Gowin znowu przymiera głodem, a żyjący w ubóstwie zakonnik z Torunia "Bosych braci w majbachu-brachu" ma zamiar otworzyć bank: Kempa&Rydzyk. Zrozumcie niepełnosprawni, psujecie wizerunek PiS-owi i zakłócacie ich dobre samopoczucie!
2018-05-29 11:48:05
do @ PO_pierdującego Jaruna
"Tamci przynajmniej w kościele nie klęczeli i nie urządzali comiesięcznych bogoojczyźnianych pokazów", ale mieli przez OSIEM lat okazję aby te sprawy częściowo regulować..... Jest rzeczą niemożliwą nawet w ciągu władzy obecnej "dobrej zmiany" te oczekiwania usuniętych na margines społeczeństwa po nastaniu "demokracji" ku zadowoleniu obu stron uregulować... PO_pierdywanie Jaruna o "chamstwie, pazerności i arogancji władzy" należy traktować jako "pijar" wyborczy oPO_zycji....Przykładem jest była "pierwsza dama", która wczoraj przyPO_mniała sobie iż są niepełnosprawni....Chamie od "moja babcia miała" przyPO_mnij sobie co wypisywałeś gdy ci obecni pokrzywdzeni przez los strajkowali za rządów PO/PSL... P.S. - ja oceniam społeczeństwo, grupę ludzi po tym jak traktuje swych współbratymców i zwierzęta, PO/PSL zezwoliło na "ubój rytualny" więc los ludzi zepchniętych na margines społeczny w wyniku nastania "demokracji" był owej partii rządzącej obojętny - liczył się tyko biznes.
2018-05-28 23:58:16
Pyt. do... Jarun-ka & Prezesa i Seksty...
A co Wy wyprawialiscie... i jak PO-ste-PO-wa-liscie... na Waszych Akademiach 1-szo Majowych i Rewolucjach Pazdziernikowych - moze PO-wymieniacie rowniez i To...! No Smialo......
2018-05-28 23:49:02
Prezes i Sekta
Ulica: Ofiar Prezesa i Chciwej Zmiany.
2018-05-28 20:31:08
Jarun
Przede wszystkim syty głodnemu nie współczuje. PiS chciwością i bezczelnością przewyższyło PO-PSL. Tamci przynajmniej w kościele nie klęczeli i nie urządzali comiesięcznych bogoojczyźnianych pokazów. Widać chamstwo, pazerność i arogancję władzy. Obłuda i pycha już okulała.
2018-05-28 14:02:13
Nikt ważny
Mam sąsiada niepełnosprawnego i on twierdzi, że nie wie skąd w mediach podaje się, że renta socjalna wynosi 865,03 zł, skoro on na rękę otrzymuje 740 zł. Mnie natomiast zastanawia, co znaczy to, że politycy chcą zmienić system orzekania o niepełnosprawności? Owszem, są w Polsce niepełnosprawni, którzy teoretycznie mogliby pracować. Tylko jak mają pracować, skoro żaden pracodawca nie chce ich zatrudnić? I teraz, co? Odbiorą inwalidzie rentę, a że nikt go nie zatrudni, to ma ten człowiek skończyć pod mostem? W takim razie niech rząd zapewni takim ludziom ustawowo mieszkanie i zwolni ich z opłacania tego mieszkania i wszelkich mediów. Bo niby dlaczego taki człowiek ma żyć pod mostem? Bo jakiś polski pseudopolityk, któremu na życie 10 000 zł wypłaty nie wystarcza, będzie przejmować rolę pana życia i śmierci? Będzie mówił kto może, a kto nie może żyć? Bez jaj! Co z ludźmi, którzy byli i są zdrowi, a w wyniku jakiegoś nieszczęśliwego wypadku złamali palec i otrzymują renty? Takim się zostawi, a odbierze tym naprawdę niepełnosprawnym? Teraz rząd będzie się mścić, że ludzie mieli odwagę zrobić strajk z powodu tego, że skazuje się ich na wegetację?
2018-05-28 11:52:34
Przerwali... bo wylaczyli Panstwowa TV ?
A Kto teraz ma po-kryc Cale Koszta... tego Demonstracyjnego PO-ste-PO-wania...???
2018-05-28 11:43:25
PO-dsluchane u Szewca...
A jak te Duze Dziecko czyli Adrian, dal rady Chodzic i PO-dchodzic do roznych spraw... do tej PO-ry przez byle 8 lat czyli za czasow PO i PSL-u... znaczy sie tylko w kapciach lub na boso bez butow ??
2018-05-27 22:29:00
Pycha i Szmal
Prezes PiS-u okazał się być nieczuły, zwykła szuja, oszust. Pisiorki postawcie też mu pomnik: zakłamania i pogardy.
2018-05-27 16:30:56
Jarun
Klapa polityki rządu!. Dostało się też biskupom, że milczeli i drzemali po sutym obiadku. Teraz rzecznik rządu Kopcińska próbuje "zagadać" temat. Paple Jolka dla samego ględzenia...taki zawód, ale polotu malutko, takie tam: ble, ble, ble.
2018-05-27 16:28:44